Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Lietuvoje lankėsi lietuvių kilmės astronautas Karolis J.Bobko

Praėjusią savaitę Lietuvoje viešėjo vienas iš trijų astronautų, turinčių lietuviškas šaknis – Karolis Josephas Bobko, šiuo metu gyvenantis Kalifornijoje, JAV. Kiti du kosminėse programose dalyvavę lietuviško kraujo turintys specialistai – Aleksejus Jelisejevas ir šviesaus atminimo Rimantas Stankevičius, kuris buvo ruošiamas tapti vienu iš Sovietų Sąjungos daugkartinio kosminio laivo „Buran“ pilotu. 1990 metais R.Stankevičius žuvo, aviacijos parodoje Italijoje sudužus lėktuvui Su-27.
Lietuvių kilmės astronautas Karol Bobko
Lietuvių kilmės astronautas Karolis Bobko / NASA nuotr.
Temos: 2 NASA Kosmosas

Į Lietuvą Karolis J. Bobko (dažnai astronautų vadinamas tiesiog „Bo“) su žmona Dianne atvyko jau antrą kartą.

Išskirtinį 15min.lt interviu su K.J.Bobko skaitykite jau šią savaitę.

Buvo pramokęs net rusų kalbą

1969-aisiais K.J.Bobko tapo NASA astronautu. Jis dalyvavo sėkmingame „Apollo-Sojuz“ bandymo projekte (tai buvo pirmasis, istorinis tarptautinis bendras skrydis, įvykdytas 1975 m.). Kaip pats pasakoja, tuomet iš skrydžių valdymo centro rusų kalba palaikė ryšį ir su savo tautiečiais, ir su Sovietų Sąjungos kosmonautais.

VIDEO: Astronautas Karol Bobko lankėsi Lietuvoje

Tad nieko nuostabus, kad ir dabar, atvykęs į Lietuvą, K.J.Bobko juokaudamas prabilo rusiškai: „Aš dalyvavau bendrame Apollo-Sojuz projekte...“. Lietuvių kalba su 15min.lt redakcijos darbuotojais sveikinosi „Labas rytas“.

Stulbinama astronauto karjera

Ruošiantis skrydžiui STS-1 į orbitą pirmuoju erdvėlaiviu „Columbia“, Kennedy kosminių skrydžių centre K.J.Bobko buvo vadovaujantis bandymo ir tikrinimo grupės astronautas. Lietuvių kilmės astronautas į kosmosą kilo tris kartus ir iš viso ten praleido 386 valandas.

K.J.Bobko – vienas iš nedaugelio astronautų, skridusių trimis skirtingais erdvėlaiviais (1983 m. balandžio 4–9 d. – vėliau patyrusiu katastrofą „Challenger“, 1985 m. balandžio 12–19 d. – „Discovery“, 1985 m. spalio 3–7 d. – „Atlantis“). Pirmoji ir trečioji K.J.Bobko kosminės misijos buvo ypatingos – tai buvo pirmieji šių daugkartinio naudojimo erdvėliavių skrydžiai. Už šiuos nuopelnus K.J.Bobko pateko į NASA šlovės muziejų („Hall of Fame“).

Lietuvių kilmės astronautas į kosmosą kilo tris kartus ir iš viso ten praleido 386 valandas. 

Lietuvoje lankėsi antrą kartą

Pirmą karą mūsų šalyje astronautas lankėsi 2011 m. – tuomet jis skaitė paskaitą SEMWO konferencijoje. Po poros metų K.J.Bobko skirtas „Globalios Lietuvos“ apdovanojimas Mokslo ir technologijų nominacijoje.

Viešėdamas Lietuvoje praėjusią savaitę, K.J.Bobko lankėsi Klaipėdoje, Vilniuje, Trakuose, Kėdainių rajone (ten iki šiol gyvena tolimi giminaičiai). Kėdainiuose astronautas susitiko ir su kitais giminaičiais, atvykusiais iš Australijos bei Šveicarijos.

Prie K.J.Bobko Lietuvoje prisijungė ir dukra Michelle, atskridusi iš Romos (ten ji gyvena nuolat).

Susitikimai su mokslininkais ir moksleiviais

Lietuvos inovacijų forume („Innovation Drift 2015“) K.J.Bobko skaitė pranešimą apie „Apollo Sojuz“ misiją. K.J.Bobko specialiai aplankė inovacijų parodą ir susitiko su lietuviško palydovo LituanicaSat-1 komandos nariais ir domėjosi jų naujuoju palydovu.  

Rugsėjo 8 d. K.J.Bobko vyko į Kauną, lankėsi Mechanikos fakultete, susitiko su palydovo LitSAT-1 kolektyvu. Svečiui buvo pademonstruotas naujo tipo orientavimo įrenginys (pjezo reakcijos sfera, skirta nedidelių gabaritų kosminių įrenginių tiksliam pozicionavimui).

Vėliau K.J.Bobko aplankė Santakos slėnį, susitiko su Rubedo sistemų kolektyvo nariais, kuriančiais aukšto lygio medicinines robotines sistemas. Įdomiausias astronautui susitikimas buvo su Telematikos mokslo centro ir įmonės „Vittamed“ vadovu prof. Arminu Ragausku. Astronautui buvo parodytas neinvazinis intrakranijinio slėgio matuoklis. Pats astronautas patvirtino, kad jam po skrydžio buvo pakitusi rega, tuo lyg ir patvirtindamas, kaip svarbu yra matuoti (ir žinoti daugiau) apie žmogaus optinį nervą. 

Sauliaus Lapienio nuotr./Astronautas Karol Joseph Bobko
Sauliaus Lapienio nuotr./Astronautas Karolis Josephas Bobko

Panašiai, kaip ir „Virgin Group“ įkūrėjas Richardas Bransonas, svečias aplankė Pažaislio vienuolyną.

Lankydamasis VDU, K.J.Bobko susitiko su naujuoju rektoriumi prof. Juozu Augučiu, domėjosi ekspozicija rektorate, kuriame yra laikinai dirbusi Lietuvos vyriausybė.

Astronautas patvirtino, kad jam po skrydžio buvo pakitusi rega.

K.J.Bobko susitiko su Verslo vadovų klubo nariais iš Kauno, Ukmergės, Panevėžio, skaitė jiems paskaitą apie gyvenimą ir darbą kosmose.

Svečio dienotvarkė išties buvo labai intensyvi. K.J.Bobko kartu su žmona ir dukra lankėsi Molėtuose, Etnokosmologijos muziejuje, stikliniame observatorijos „cepeline“ anglų kalba moksleiviams iš aplinkinių rajonų skaitė paskaitą apie gyvenimą kosmose, rodė savo iš kosmoso darytas Žemės nuotraukas. Pakeliui į Vilnių Bobko šeima pabuvojo Europos geografiniame centre. Sostinėje susitiko su kosmoso klubo LITONAUTIKA nariais, mielai bendravo, kartu fotografavosi, dalijo autografus.

Povilo Narbuto nuotr./Astronautas Karol Joseph Bobko
Povilo Narbuto nuotr./Astronautas Karolis Josephas Bobko

Rugsėjo 10-ąją K.J.Bobko atvyko į karalienės Mortos mokyklą. Vaikai astronautui dovanojo savo piešinius, o prie autografų išsirikiavo ilga eilė. Vėliau Šiauliuose astronautas susitiko su dr. Remigijaus Lauručio vadovaujamos „Išmaniosios mokyklos“ nariais, skaitė paskaitą, davė interviu miesto televizijai. Po susitikimo aplankė Kryžių kalną.

Prieš išvykdamas, Trakų rajone, viešbutyje „IDW Esperanza Resort“ skaitė paskaitą Universum Alpha vadovų klubo nariams. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Reklama
LPC meno galerijoje eksponuojamos parodos turi išskirtinę misiją
Reklama
Top 5 „Dreame“ dulkių siurbliai 2024
Užsisakykite 15min naujienlaiškius