Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Milžiniškos spiralės kosmose gali padėti suprasti, kodėl mes egzistuojame

Milžiniškos magnetinės struktūros danguje gali padėti paaiškinti, kodėl mūsų Visatoje egzistuoja kažkas be tuštumos, skelbia mokslininkai, atlikę tyrimus NASA kosminio teleskopo „Fermi“ duomenimis.
Paukščių Tako galaktika
Paukščių Tako galaktika (asociatyvi nuotr.) / Youtube (NASA) nuotr.

Remiantis geriausiomis fizikos teorijomis, mes neturėtume egzistuoti. Didysis sprogimas turėjo sukurti vienodas medžiagos ir antimedžiagos dalis, kurios beveik akimirksniu būtų sunaikinusios viena kitą, palikdamos vien tik šviesą.

Taigi realybė yra ta, kad mes čia esame, o antimedžiagos, atrodo, aplink mus yra labai mažai. Tai yra viena didžiausių fizikos mįslių, rašo „New Scientist“.

Taigi realybė yra ta, kad mes čia esame, o antimedžiagos, atrodo, aplink mus yra labai mažai. Tai yra viena didžiausių fizikos mįslių

2001 m. Tanmay'us Vachaspatis pasiūlė grynai teorinį problemos sprendimą. Anot jo, net jei medžiaga ir antimedžiaga buvo sukurtos lygiomis dalimis, jos turėjo trumpam sukurtus monopolius ir antimonopolius – hipotetines daleles tik su vienu magnetiniu poliumi.

Kai monopoliai ir antimonopoliai vienas kitą naikino, jie galėjo sukurti medžiagą ir antimedžiagą. Tačiau dėl gamtos išdaigos, vadinamos CP (Charge parity) asimetrija, būtų susikūrusi tik medžiaga.

T.Vachaspatis įrodė, kad jei tai būtų tiesa, šio reiškinio įrodymų aptiktume ir dabar. Tai būtų susukti magnetiniai laukai, prasiskverbę mūsų Visatoje – magnetinių monopolių liekanos, kurios dominavo trumpą laiką. Ir jie turėtų atrodyti kaip susukti iš kairės, o ne iš dešnės.

Mokslininkas įrodymų ėmė ieškoti NASA „Fermi“ gama spindulių kosminiu teleskopu. Kai gama spinduliai juda kosmosu, jie turėtų būti išlenkti bet kokio magnetinio lauko, per kurį juda, taigi jeigu spiraliniai magnetiniai laukai egzistuoja, jie turėtų palikti matomą žymę gama spinduliuose.

Būtent tai mokslininkai ir surado. Tiesa, anot T.Vachaspatiso, yra vieno procento tikimybė, kad tai, jie atrado, yra atsitiktinumas. Be to, aptiktos spiralės yra didesnės nei turėtų būti.

Yra dar šiek tiek paslapčių, tačiau, anot mokslininko, daugiau „Fermi“ teleskopo duomenų, kuriuos tikimasi gauti šiemet, turėtų suteikti paaiškinimus.

Tiesa, Nicole Bell iš Melburno universiteto Australijoje įspėja, kad magnetiniai laukai galėjo būti sukurti kitais būdais, įskaitant kosminę infliaciją. Be to, tam, kad paaiškinti, kaip CP asimetrija sukuria pakankamai medžiagos Visatai, dažniausiai reikia „naujosios fizikos“ – dalykų, išeinančių iš Standartinio fizikos modelio ribų. O jis eksperimentiškai dar nebuvo patvirtintas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius