Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 04 08, 17:11

Mokslininkai odos ląsteles sugebėjo atjauninti net 30 metų

Mokslininkai, sukūrę metodą odos ląstelių perprogramavimui teigia, kad ilgainiui žmonės galėtų atsukti senėjimo procesą 30 metų atgal.
Brandžios odos priežiūra
Brandžios odos priežiūra / 123RF.com nuotr.

Kembridžo mokslininkai sukūrė metodą, kuris galėtų padėti išvengti senatvės ligų atkuriant senesnių ląstelių funkcijas ir sumažinant jų biologinį amžių.

Atliekant eksperimentus senesnės ląstelės buvo veikiamos cheminių medžiagų mišiniu, kuris „perprogramavo“ jas taip, kad jos elgtųsi panašiau į jaunatviškas ląsteles ir pašalino su amžiumi susijusius pokyčius.

Panašių tyrimų buvo vykdyta ir anksčiau, tačiau naujasis darbas buvo atliktas per daug trumpesnį laiką – 13 dienų (palyginti su 50 dienų), o ląstelės tapo dar jaunesnės. Eksperimento metu 53 metų moters odos ląsteles atjaunėjo ir ėmė elgtis taip, tarsi būtų išgautos iš 23 metų moters odos.

Kembridžo mokslininkai mano, kad tą patį jie gali padaryti ir su kitais kūno audiniais. Galiausiai siekiama sukurti su amžiumi susijusių ligų, tokių kaip diabetas, širdies ligos ir neurologiniai sutrikimai, gydymo būdus.

Vienas iš tyrimo autoriu, dr. Diljeet Gillas „The Guardian“ sakė „Per pastarąjį dešimtmetį mūsų supratimas apie senėjimą molekuliniu lygmeniu pasistūmėjo į priekį ir atsirado metodų, leidžiančių mokslininkams išmatuoti su amžiumi susijusius biologinius pokyčius žmogaus ląstelėse.“

„Mūsų rezultatai yra didelis žingsnis į priekį ląstelių perprogramavimo supratimo srityje.“

Eksperimentas parodė daug žadančių požymių: perprogramuotos ląstelės gamino daugiau kolageno baltymų, padedančių gydyti žaizdas, palyginti su ląstelėmis, kurioms nebuvo atliktas perprogramavimo procesas.

Tyrėjai taip pat pastebėjo, kad jų metodas turėjo džiuginantį poveikį kitiems genams, susijusiems su su senėjimo proceso sukeliamomis ligomis ir simptomais. Tarp jų buvo APBA2 genas, kuris siejamas su Alzheimerio liga, ir MAF genas, turintis įtakos kataraktos vystymuisi.

Tačiau mokslininkai įspėjo, kad perprogramavimo mechanizmas dar nėra iki galo suprastas ir dabartinėje formoje negali būti taikomas klinikose, nes gali sukelti vėžį. Tačiau dabar, kai jau žinoma, jog ląsteles galima atjauninti, komanda gali rasti alternatyvų, saugesnį metodą.

„Ilgalaikis tikslas – prailginti žmogaus sveikatos, o ne gyvenimo trukmę, kad žmonės galėtų sveikiau senti“, – BBC sakė komandos vadovas Wolfas Reikas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką