Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Mokslininkai rado būdą, kaip įkyrius vabzdžius žudyti naudojant tik regimąją šviesą

Ta viliojanti mėlyna šviesa, sklindanti iš vabzdžių gaudyklės, pritraukia nieko neįtariančias muses ir uodus, kurie tiesiog negali jai atsispirti. Kai tik vabzdžiai priartėja, juos myriop pasiunčia 2 tūkst. voltų galios vielos tinklelis.
Vabzdys
Vabzdys / „Scanpix“/„Caters News Agency“
Temos: 2 Vabzdžiai Šviesa

Šie maži egzekucijų kambarėliai labai naudingi mums, tačiau ne visuomet – fermeriams, kurie stengiasi apginti brangiai saugomus grūdus ir kitus augalus nuo vabzdžių kenkėjų. Vietoje to fermeriai naudoja insekticidus, kurie yra toksiški žmonėms.

Mėlyna šviesa buvo beveik 100 proc. atvejų mirtina vaisių muselių lėliukėms, o ultravioletinė A šviesa jiems buvo mirtina tik 40 proc. atvejų.

Tačiau panašu, kad dabar mokslininkai atrado naują išeitį, rašo realclearscience.com.

Japonijos mokslininkai iš Tohoku universiteto žurnale „Scientific Repports“ aiškina, kad tam tikros regimosios šviesos bangos yra mirtinos kai kuriems vabzdžiams.

Pavyzdžiui, mėlyna šviesa (bangos ilgis – 467 nm) buvo beveik 100 proc. atvejų mirtina vaisių muselių lėliukėms, o ultravioletinė A šviesa jiems (bangos ilgis – 378 nm) buvo mirtina tik 40 proc. atvejų.

Tyrimo autoriai taip pat nustatė, kad mėlyna šviesa buvo mirtina vaisių musyčių kiaušiniams, o išgyvenusių musių gyvenimo trukmė buvo kur kas mažesnė ir pastarosios padėdavo mažiau kiaušinėlių.

Panašiai kitos vabzdžių rūšys buvo nužudytos pasinaudojus tik regimąja šviesa, tačiau skirtingais bangų ilgiais.

Tyrėjai nustatė, kad mirtingumas dėl šviesos priklausė nuo vabzdžių rūšies. Ankstesnių tyrimų metu jau buvo išsiaiškinta, kad vabzdžiai miršta, nes mėlyna šviesa greičiausiai sukelia reaktyviųjų deguonies formų, kurios žaloja svarbias ląstelių struktūras ir molekules, gamybą.

Mokslininkų atradimas leis ūkininkams žudyti vabzdžius kenkėjus nenaikinant draugiškų vabzdžių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Būsto draudimas Lietuvoje: pokytis iš „nerūpi“ į „būtina“
Reklama
Kartu su VDU studentais, studijas pradeda ir gausus būrys Lietuvos moksleivių
Reklama
„Inbank“ tapo „pigu.lt“ finansavimo partneriu
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Užsisakykite 15min naujienlaiškius