Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Mokslininkai sugalvojo, kaip pašalinti anglies dvideginį iš gamyklų emisijų

Rūkstantys elektrinių ir įvairių pramoninių gamyklų kaminai mums primena, kad aplinką teršiame labiau, nei turėtume. Tačiau tuose pramoniniuose objektuose gaminami mūsų naudojami daiktai ir energija. Mokslininkai kuria anglies dioksido surinkimo sistemas, bet ar nebūtų geriau taršą surinkti prie pat šaltinio?
Kaminas
Kaminas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Anglies taršą bandoma surinkti iš atmosferos. Tai yra labai sudėtinga ir nors tokių anglies dioksido surinkimo ir konvertavimo jėgainių jau yra, jos nėra labai efektyvios. Jei surinktume anglį tiesiai iš kaminų taršos, ją dar galėtume kam nors pagaminti. Juk anglies dvideginis yra labai naudingas kuriant įvairius brangius chemikalus.

Oregono valstijos universiteto mokslų koledžo publikuotame tyrime aprašomas įdomus išradimas – ypatingas metalo karkaso katalizatorius su propileno oksidu. Jis paskatina cikliniu karbonatų reakcija, pašalindamas anglies dioksidą iš, pavyzdžiui, gamyklos išmetamųjų dujų. Cikliniai karbonatai – tai anglies rūgštiniai junginiai, skysčiai arba žemos lydymosi temperatūros kietosios medžiagos, tirpstančios vandenyje. Šie chemikalai pramonėje gali būti naudojami kaip tirpikliai.

Šio katalizatoriaus centre – lantanoidai. Tai – metalai cheminių elementų lentelėje išsidėstę nuo cerio iki lutecio. Jie jau yra plačiai naudojami pramonėje. Kai kurie iš šių minkštų sidabriškai-baltų metalų yra naudojami naktinio matymo prietaisuose, kiti – chemijos ar elektronikos pramonėje. Tai reiškia, kad jų pritaikymas pramoninių katalizatorių kūrimui nebūtų labai sudėtingas.

Mokslininkai teigia, kad tai - labai daug potencialo turintis pasiekimas. Pramoninės taršos slopinimas yra vienas iš svarbiausių aplinkosaugos politikos tikslų. O tai, kad iš žalingų dūmų ištrauktas medžiagas dar bus galima panaudoti pramonėje, leis šį procesą paversti ekonomiškai naudingu.

Žinoma, perdėtai džiaugtis kol kas nereikėtų. Dar reikia atlikti visą eilę tyrimų, sukurti komercializuojamą produktą. Tačiau gamyklos ateityje galėtų turėti integruotas sistemas, kurios leistų stipriai sumažinti jų oro taršą, nesukuriant nepakeliamos finansinės naštos

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
IKEA tvarumo ir klimato ataskaitose – išradimai iš Lietuvos
Reklama
Gyvenimiško patarimo – ne į ekspertus, o į būrėjus: sėkmės kavos tirščiuose ieško 12 proc. lietuvių
Reklama
Išskaidote investicijas? Ar žinote visas rizikas bei galimybes?
Reklama
Lietuvių sukurtas dokumentinis serialas – odė Baltijos šalių šefams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius