Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2015 01 02, 13:14

Mokslininkų tyrimas apie naują baltymų vaidmenį paneigia biologijos vadovėlių tiesas

Atsiverskite bet kurį įvadinį biologijos vadovėlį ir vienas pirmųjų dalykų, kurį sužinosite, bus tas, kad mūsų DNR išdėsto instrukcijas arba brėžinius, pagal kuriuos susidaro baltymai – mažytės mašinos, kurios atlieka didžiąją dalį darbo mūsų kūnų ląstelėse.
Laboratorijoje
Laboratorijoje / 123rf nuotr.

Sausio antrąją išspausdintame tyrime pirmą kartą parodoma, kad sudedamieji baltymų blokai – amino rūgštys, gali būti suformuotos ir be brėžinių – DNR ir informacinės RNR, rašo phys.org.

Mokslininkai užfiksavo atvejį, kuriame baltymai patys nusprendžia, kokios amino rūgštys turi būti įtrauktos į procesą.

„Šis tyrimas parodo, koks nevisavertis yra mūsų biologijos supratimas, – sako tyrimo autorius Peteris Shenas, biochemijos daktaras Jutos universitete JAV. – Gamta gali daugiau nei mes manome.“

„Šis tyrimas parodo, koks nevisavertis yra mūsų biologijos supratimas, – sako tyrimo autorius Peteris Shenas, biochemijos daktaras Jutos universitete JAV.

Kad geriau suprastume tyrimo rezultatus, apie ląstelę galima galvoti kaip apie gerai veikiančią gamyklą. Ribosomos (jose vyksta baltymų sintezė) yra tarsi baltymų surinkimo linijos mašinos, kartu sudedančios amino rūgštis genetinio kodo nurodyta tvarka.

Kai kažkas būna negerai, ribosomos gali delsti, o tuomet į pagalbą šaukiama kokybės kontrolės įgula. Kad būtų išvalyta netvarka, ribosomos yra išmontuojamos, planas atmetamas, o iš dalies pagamintas baltymas yra perdirbamas.

Šis tyrimas parodo vieno kokybės kontrolės komandos nario – baltymo Rqc2, gauto iš mielių – vaidmenį.

Iki tol, kol nebaigtas baltymas yra perdirbamas, Rqc2 skatina ribosomas įtraukti dar po dvi amino rūgštis ( iš viso 20) – alaniną ir treoniną – daugiau ir daugiau, ir bet kokia tvarka.

Taigi automatinė surinkimo linija veikia nepaisant to, kad prarado visus brėžinius ir instrukcijas: ji susitvarko ir panaudoja viską, ką tik randa savo kelyje.

„Šiuo atveju mes turime baltymą, kuris atlieka informacinį RNR vaidmenį, – sako vienas iš tyrėjų biochemijos profesorius Adamas Frostas. – Man ši istorija labai patinka, nes nutrina mūsų sukurtas gaires, kurios apibrėžia, ką baltymas gali padaryti.“

Visai kaip pusiau pagamintas automobilis su papildomu garso signalu ar papildomais ratais, nepilnas baltymas su akivaizdžiai atsitiktine alaninų ir treoninų seka atrodo keistai ir greičiausiai gerai nedirba. Tačiau absurdiška seka tarnauja specifiniams tikslams.

Kodas gali signalizuoti, kad nepilnas baltymas turi būti sunaikintas, arba baltymas gali būti skirtas patikrinimui, ar ribosomos dirba visu pajėgumu. Tyrimai rodo, kad kažkuris iš šių procesų arba jie abu gali sukelti neurodegeneracines ligas, tokias kaip Alzhaimeris, Amiotropinė lateralinė sklerozė arba Huntingtono liga.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką