Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 10 01, 12:00

Nauja era Žemės gynyboje – su kuo ateityje kariausime kosmose?

Antradienio naktį NASA sudaužė erdvėlaivį į asteroidą Dimorphos, taip siekiant pakreipti jo skriejimo trajektoriją. Misija kainavo apie 325 milijonus dolerių. Kodėl šios misijos reikėjo? Kuo mums pavojingi asteroidai? Ką apie juos žinome ir ar matome visus, kurie gali kelti grėsmę Žemei?
Asteroidas Tik prenumeratoriams
Asteroidas / 123RF.com nuotr.

Apie tai portalo 15min video laidoje „15/15“ – pokalbis su Fizinių ir technologijos mokslų centro astrofiziku dr. Kastyčiu Zubovu.

Svarbiausios interviu temos

  • Kuo pavojingi Žemei asteroidai
  • Ar žinome visus asteroidus, kurie gali kelti grėsmę
  • Susidūrimas su pavojų keliančiu asteroidu yra neišvengiamas
  • Kaip galima pakreipti pavojų keliančio asteroido trajektoriją.
  • Kokią katastrofą galėtų sukelti asteroidas, kurio trajektoriją bandė pakeisti NASA, sudaužydama į jį erdvėlaivį?
  • Kodėl buvo pasirinktas būtent šis asteroidas?
  • Iš ko sudaryti asteroidai?

– Pradėkim nuo NASA‘os skambaus pareiškimo, kad tai – nauja era Žemės gynyboje. Kodėl ši misija tokia ypatinga?

Na, mes žinome, kad Saulės sistemoje yra pilna asteroidų. Ir kai kurie iš tų asteroidų skrieja trajektorijomis, kurios yra pavojingos Žemei – kada nors jie gali su Žeme susidurti. Ir ne tik gali, bet tai yra neišvengiama. Mes žinome iš istorijos, kad tikrai yra buvę visokių asteroidų smūgių. Garsiausias žinomas yra prieš 65 milijonus metų, kuris sukėlė daugumos dinozaurų išnykimą.

Tačiau buvę yra ir daug daugiau, na, kad ir Tunguskos meteoritas, ir panašūs. Tunguskos meteoritas buvo palyginti nedidelis. Kadangi jis sprogo šiek tiek virš Žemės ir dar tokioje beveik negyvenamoje teritorijoje, tai žalos žmonijai padarė nedaug.

Bet kartais yra, tarkim, sakoma, kad jeigu tas meteoritas būtų kokiom 6 valandom vėliau pasiekęs Žemę, tai tada būtų pataikęs maždaug į Londoną, ir nemaža dalis Vakarų Europos būtų tiesiog paskendusi dūmuose, krateryje ir liepsnose.

Toks smūgis kada nors ateityje į Žemę yra beveik neišvengiamas, nebent mes patys sugebėtume kaip nors nuo to apsisaugoti.

– To ir siekiama?

– Taip, to ir siekiama. Šiuo metu, jau ne vieną dešimtmetį, yra vykdomos stebėjimo misijos, kurių tikslas yra surasti ir kataloguoti visus tokius pavojingus asteroidus.

Manoma, kad šiuo metu jau visi kilometro dydžio ir didesni asteroidai, kurie gali kelti pavojų Žemei, yra žinomi. Ir didžioji dalis 100 metrų ir didesnių asteroidų yra jau žinoma. 100 metrų asteroidas jau yra toks, kuris tikrai gali sukelti kataklizmą nukritęs, tačiau mes bent jau apie juos žinome.

Kitas žingsnis yra kažkaip pakreipti jų trajektorijas, kai sužinosime, kuris iš jų jau tikrai gresia Žemei.

Ekrano nuotrauka/Asteroidas Dimorphos akimirkos prieš erdvėlaivio sudužimą
Ekrano nuotrauka/Asteroidas Dimorphos akimirkos prieš erdvėlaivio sudužimą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką