Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2016 09 26, 18:41

Netrukus sužinosime, ar lietuvis prof. V.Šikšnys bus apdovanotas Nobelio premija

Spalio 5 d. Švedijos Karališkoji mokslų akademija skelbs Nobelio premijos chemijos srityje laureatus. Pirmą kartą Lietuvos mokslo istorijoje į šį garbingą prizą pretenduoja mūsų mokslininkas, VU profesorius Virginijus Šikšnys.
Virginijus Šikšnys
Virginijus Šikšnys / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Jo atradimas CRISPR/Cas9 jau įvertintas prestižine Warreno Alperto premija Harvardo universitete ir buvo nuolat minimas tarp kandidatų į šių metų Nobelį.

V.Šikšnys neabejoja, kad atradimo autoriai bus pagerbti Nobelio premija, tačiau ar tarp jų bus lietuvis – neaišku.

Mokslo pasaulyje neretai nutinka, kad vieną technologiją nepriklausomai kuria kelios mokslininkų grupės. 2012-aisiais kelių universitetų mokslininkų tyrimų rezultatai apie CRISPR/Cas9 įrankį buvo publikuoti panašiu metu. V.Šikšnys prisimena, kad lietuviai pirmieji pateikė straipsnį JAV moksliniam žurnalui „Proceedings of the National Academy of Sciences“, tačiau jis buvo publikuotas tik po keturių mėnesių.

O Berklio universiteto tyrimas apie CRISPR/Cas9 žurnalo „Sciene“ redakcijai atiduotas vėliau, tačiau žurnalas jį publikavo anksčiau. Dabar Berklio universitetas daugelyje užsienio žiniasklaidos straipsnių minimas kaip technologijos atradėjas.

Vis dėlto moksliniu požiūriu svarbesnė straipsnio pridavimo, o ne publikavimo data.

„Manau, kad už Cas9 genomo redagavimo įrankio suradimą Nobelio premija anksčiau ar vėliau bus įteikta. Nobelio komitetui bus nelengvas uždavinys nuspręsti, kas ją gaus“, – prieš keletą mėnesių svarstė V.Šikšnys.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką