Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2015 01 08, 10:37

Po trijų dešimtmečių pertraukos atrastas naujas antibiotikas

Tris dešimtmečius trukusi antibiotikų sausra galiausiai gali baigtis po sėkmingų JAV mokslininkų tyrimų. Naujas jų bakterijų auginimo metodas padėjo atrasti 25 naujus antibiotikus, iš kurių vienas – teichobaktinas ( teixobactin) – buvo apibūdintas kaip „labai daug žadantis“, skelbia BBC.
Tabletės ir kapsulės
Tabletės ir kapsulės / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Paskutinį kartą nauja antibiotikų rūšis atrasta prieš tris dešimtmečius. „Nature“ išspausdintame straipsnyje naujoji medžiaga apibūdinama kaip viską keičianti. Mokslininkai tiki, kad šis atradimas tėra ledkalnio viršūnė ir netrukus antibiotikų gali būti atrasta dar daugiau.

Didžiausias pakilimas antibiotikų srityje buvo 1950–1960 metais, šis laikotarpis mokslininkams buvo itin vaisingas, atrasta daug antibiotikų, tačiau nuo 1987 m. nebuvo atrastas nė vienas antibiotikas, kurį būtų galima panaudoti medicinoje.

Atliekant tyrimus su pelėmis teichobaktinas galėjo išvalyti mirtiną dozę stafilokoko bakterijų (MRSA).

Nuo to laiko mikrobai tapo itin atsparūs. Pavyzdžiui, vaistams atspari tuberkuliozė ignoruoja beveik viską, ką siūlo medicina.

Mokslininkai iš Šiaurės rytų universiteto Bostone, Masačusetse (JAV), atsigręžė į beveik visų antibiotikų pirminį šaltinį – dirvožemį. Ten knibždėte knibžda mikrobų, bet tik procentas jų gali būti užauginti laboratorijose.

Atlikdami tyrimus mokslininkai bakterijoms sukūrė „požeminį viešbutį“. Į kiekvieną šio viešbučio „kambarį“ buvo įdėta po bakteriją, o visas įrenginys buvo įdėtas į dirvožemį.

Tokia sistema leido unikaliai grunto sudėčiai skverbtis į kambarius ir juose kaupti bakterijas. Dabar tyrime dalyvaujantys mokslininkai tiki galintys išauginti beveik pusę visų dirvožemio bakterijų.

Chemikalai, kuriuos pagamino „požeminio viešbučio“ mikrobai, buvo iškasti vieno iš tyrime dalyvavusių mokslininkų kieme, o po to buvo patikrinta, kaip jie atitinka antimikrobines savybes.

Vyriausiasis tyrėjas profesorius Kimas Lewisas sakė: „Iki šiol naudojantis šiuo metodu buvo atrasti 25 nauji antibiotikai, o teichobaktinas yra daugiausiai žadantis.“

Teichobaktino tyrimai parodė, kad tai yra toksiška bakterija, tačiau ne žinduolių audiniams. Atliekant tyrimus su pelėmis teichobaktinas galėjo išvalyti mirtiną dozę stafilokoko bakterijų (MRSA).

Dabar antibiotikas bus bandomas su žmonėmis.

Be to, mokslininkai tiki, kad bakterijos neturėtų tapti atsparios teichobaktinui. Naujas vaistas taikosi į riebalus, kurie yra būtini gaminant bakterijų ląstelės sienelę. Taigi, pasak mokslininkų, bakterijoms būtų labai sunku tapti atsparioms.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką