15min be reklamos
2012 01 05, 16:41

Prezidentė pasirašė įstatymą, kuriuo apmokestinamos atminties laikmenos

Prezidentūra ketvirtadienį pranešė, kad šalies vadovė Dalia Grybauskaitė pasirašė Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pataisas, kuriomis numatoma apmokestinti visas šalyje parduodamas skaitmenines atminties laikmenas ir jas turinčius įrenginius.
Atminties laikmenos
Atminties laikmenos / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Temos: 1 AGATA

Prezidentės manymu, šios įstatymo pataisos padės apginti intelektinę nuosavybę ir labiau apsaugoti autorių teises. Be to, jomis sudaromos geresnės sąlygos formaliojo ir neformaliojo švietimo įstaigoms naudoti kūrinius ugdymo tikslais, kūriniai taps teisėtai prieinami žmonėms, turintiems regėjimo, skaitymo ir suvokimo negalią.

„Prezidentė šias įstatymo pataisas pasirašė su išlyga, kad Vyriausybė nedelsdama atliks veikiančio įstatymo monitoringą ir užtikrins aiškią ir paprastą kompensacinio atlyginimo susigrąžinimo tvarką. Šalies vadovės pastabos dėl Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pataisų įgyvendinimo išdėstytos Lietuvos Respublikos Vyriausybei adresuotame laiške“, – rašoma prezidentūros pranešime spaudai.

Primename, kad prieš priimant įstatymą parlamentarai ne sykį buvo raginami kreiptis Vyriausybės išvados, tačiau jos taip ir nebuvo sulaukta, o įstatymo pataisos skubos tvarka priimtos praėjusių metų pabaigoje. Jos įsigalios kovo 1 dieną.

Informacinių technologijų bendrovės prognozuoja, kad dėl papildomo apmokestinimo gali brangti tiek atminties laikmenos, tiek jas turintys įrenginiai.

Iki šiol atlygis autoriams buvo renkamas už vaizdajuostes, garsajuostes, kompaktinius diskus ir kitas „atgyvenusias“ tuščias laikmenas.

Nuo šiol kompensacinis atlygis autoriams bus renkamas už visas parduotas atminties korteles, USB atmintines, asmeninius kompiuterius, išorinius ir vidinius kompiuterių atminties diskus, garso ir vaizdo leistuvus bei televizorius su įrašymo funkcija, mobiliuosius telefonus, namų kino sistemas, muzikos centrus, radijo imtuvus, kopijavimo aparatus ir kitą įrangą.

Atminties laikmenas, atsižvelgiant į jų talpą, siūloma apmokestinti nuo 50 ct iki 15 Lt. Pvz., už 16–32 gigabaitų (GB) talpos atminties kortelę ar USB raktą bus renkamas 7 Lt mokestis, o už 250–500 GB išorinį standųjį diską – 8 Lt.

Garso ir vaizdo leistuvai (MP3 grotuvai, namų kino sistemos, radijo imtuvai, mobilieji telefonai, televizoriai ir kt.) bus apmokestinti nuo 1,5 Lt iki 40 Lt, atsižvelgiant į tai, kokios talpos atmintį šie įrenginiai turi.

Asmeniniai kompiuteriai bus apmokestinti 20 Lt, kopijavimo aparatai – iki 3 proc. tarifu.

Skaičiuojama, kad mokestį renkančios autorių teises ginančios organizacijos per metus papildomai gaus apie 15 mln. Lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką