Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2022 08 09, 18:59

Lietuvos dangų nušvies meteorų lietus: kur ir kada jį stebėti?

Kasmet šiltąjį sezoną vainikuoja įspūdingiausias vasaros dangaus reginys – perseidų lietus. Šiemet meteorologai prognozuoja palankius orus visoje Lietuvoje, o Molėtų astronomijos observatorijos (MAO) astronomo Sauliaus Lovčiko teigimu, kvapą gniaužiantis reginys truks visą savaitę.
Perseidų lietus
Perseidų meteorų lietus / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Kaip 15min pasakojo S.Lovčikas, perseidų meteorų lietus vyksta kasmet, kai Žemė savo orbita kerta senos Swifto ir Tuttle'io kometos kelią – taip į Žemės atmosferą patenka nedidelės kometos liekanos.

„Panašiai kaip automobilis susirenka ant savo stiklo vabzdžius, lietaus lašus ir pan. Žemės greitis yra apie 30 km per sekundę, tad bet kokia dulkelė, patekusi į atmosferą, įsiliepsnoja – tą liepsną mes ir matome“, – pasakojo astronomas.

Šis procesas vyksta 100–120 km aukštyje. Kartais galima išvysti ir 50 meteorų per valandą.

Jei pažymėtume krytį, iš kurios atskrieja visi perseidai, atrodys, kad visi jie atlekia iš Persėjo žvaigždyno, šalia žymiojo Dvigubojo spiečiaus. Tad meteorų lietus pavadintas Persėjo žvaigždyno garbei.

„Jei sakome, kad nukrito meteoras – turime omeny danguje matomą žybtelėjimą, o jei sakome, kad nukrito meteoritas – ant žemės nukritusį uolienos gabalą“, – skirtumą pabrėžė astronomas.

Intensyviausias srautas – penktadienį

S.Lovčiko teigimu, Žemės orbitos centras kirs šį senos kometos tako vidurį maždaug rugpjūčio 12 dieną. Tačiau tai nereiškia, kad meteorų lietų galėsite išvysti tik penktadienio naktį.

„Kometa nebuvo siaura, tad jau nuo rugpjūčio pirmųjų dienų galime stebėti pirmuosius žybtelėjimus danguje. Kuo arčiau 12 dienos – tuo gilyn judame, tad vis daugiau meteorų matome“, – pasakojo astronomas.

Meteorologinės sąlygos bus labai palankios.

Šiais metais taip pat pasitaikė itin dėkingos orų sąlygos meteorų lietui stebėti.

„Meteorologinės sąlygos bus labai palankios. Jau artimiausią (trečiadienio) naktį dangus giedrės visoje Lietuvoje. Taigi, pagal dabartinius duomenis, mažai debesuotos ar visiškai giedros naktys tęsis iki pat šeštadienio. Visiškai apniukusio naktinio dangaus per artimiausias 7 dienas tikėtis neverta“, – 15min komentavo Lukas Sudvajus, Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimato ir tyrimų skyriaus specialistas.

Kaip stebėti?

Nors šių meteorų radiantas yra Persėjo žvaigždyne, tikrai nebūtina žinoti, kur jis yra, kad pamatytumėte įspūdingą reginį, mat danguje meteorai pasirodyti gali iš bet kurios pusės.

Norintiems pasigrožėti vaizdu S.Lovčikas pataria pasiimti pledą ar miegmaišį ir važiuoti į kuo tamsesnę vietovę: „Miesto gyventojai tegul nesivargina, nelabai ką matys, nes mieste švytintis dangus.“

123RF.com nuotr./Asociatyvi nuotr.
123RF.com nuotr./Asociatyvi nuotr.

Šiam užsiėmimui gali prireikti kantrybės, nes meteorai pasirodo gūsiais, tad stebėti dangų patartina bent valandą. Taip pat rekomenduojama atsigulti ir, jei esate ne vienas, žiūrėti į skirtingas dangaus puses.

Nepamirškite, kad akims reikia 20 minučių, kad visiškai priprastų prie tamsos.

Greitai judantys ir ryškūs perseidai dažnai palieka jonizuotų dujų pėdsakus, išliekančius keletą sekundžių po paties meteoro išnykimo.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką