Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Skaitmeninis kodas: internete – ne visi lygūs

Interneto gigantė „Google“, ilgus metus kovojusi už vartotojų laisves internete, pastaruoju metu persimetė į kitą barikadų pusę. Ši kompanija siūlo teikti prioritetą „svarbiam“ ir stabdyti „ne tokį svarbų“ interneto turinį.
„Google“
„Google“ lozungas „Don‘t be evil“ (liet. nebūk blogas) atsisuko prieš ją pačią – už interneto neutralumą pasisakantys aktyvistai ragina kompaniją nekasti duobės vartotojams. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Diskusijos apie interneto srauto ir turinio stabdymą ar blokavimą vyksta jau seniai, tačiau iki šiol „Google“ laikėsi pozicijos „visi lygūs“. Kitaip sakant, nesvarbu, kokia tai informacija – ar el. laiškas, ar knyga, ar juokingas vaizdo įrašas – viskas keliauja tuo pačiu tinklu lygiomis teisėmis.
Dabar gi „Google“ kartu su lyderiaujančia JAV telekomunikacijų kompanija „Verizon“ pateikė siūlymą, kuris leistų „graduoti“ interneto turinį pagal svarbą. Tai yra, interneto tiekėjai galėtų reguliuoti ryšio pralaidumą pagal duomenų pobūdį.

Siūlymo esmė – laidinio interneto tiekėjams būtų draudžiama blokuoti interneto svetaines ar vienoms svetainėms suteikti prioritetą prieš kitas. Tačiau ši taisyklė negaliotų bevielio interneto tiekėjams, be to, jie galėtų kurti atskiras paslaugas ar puslapius, prieinamus tik savo klientams.

Pavyzdžiui, mobiliojo interneto tiekėjai galėtų teikti prioritetą tinklalapiams su tekstine informacija (naujienų portalams, žodynams, paieškos sistemoms ir pan.), tačiau riboti didelį srautą ryjančią informaciją – „torrent“ bylas, vaizdo medžiagą ir pan.

Kovotojai už interneto neutralumą teigia, jog tai suskaidytų internetą. Mat didžiausias greitis būtų suteikiamas tiems, kurie sumoka daugiausia pinigų, o likęs turinys keliautų į interneto srauto „eilės galą“. Taigi dalis turinio krautųsi itin lėtai, ar apskritai taptų neprieinamas.

Galiausiai toks ribojimas atsilieptų mažesnių tinklalapių lankomumui – pavyzdžiui, daugiau vartotojų vaizdo įrašus žiūrėtų „Google“ priklausančiame tinklalapyje „YouTube“, kurio greitis būtų neribojamas, o ne pas konkurentus Vimeo.com, Metacafe.com ir pan.

Žinoma, bet kokie ribojimai turėtų įtakos ir interneto plėtrai bei naujovių diegimui. Apskritai, interneto vartotojai įpratę prie laisvės ir nepriklausomybės, tad tokie pokyčiai reikštų interneto pabaigą.

JAV ryšių reguliatorius, Federalinė komunikacijų komisija (FCC), linkusi pritarti „Google“ ir „Verizon“ siūlymui. Tačiau dauguma JAV Kongreso narių pasisako už interneto neutralumą bei palaiko nuomonę, jog ryšių reguliatorius neturėtų kištis į interneto srauto reguliavimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Reklama
LPC meno galerijoje eksponuojamos parodos turi išskirtinę misiją
Reklama
Top 5 „Dreame“ dulkių siurbliai 2024
Užsisakykite 15min naujienlaiškius