Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2020 06 09, 12:47

Slapta karinė istorija: kaip iš šimtų žaidimų kompiuterių buvo sukurtas karinis superkompiuteris

Kompiuterinių žaidimų konsolės, pasirodo, rūpi visiems, – nuo vaikų iki generolų. Tačiau pastarųjų žaidimai gerokai skiriasi.
Iš kelių tūkstančių tokių kompiuterių santykinai nebrangiai galima pagaminti labai solidų superkompiuterį
Iš kelių tūkstančių tokių kompiuterių santykinai nebrangiai galima pagaminti labai solidų superkompiuterį / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Praeitą dešimtmetį inžinierius Gauravas Khanna iš Masačusetso universiteto (JAV) Dartmuto fizikos fakulteto sukūrė superkompiuterį, panaudodamas tam 200 „PlayStation 3“ kompiuterių. Apie jo kūrinį sužinojo kariškiai, ir JAV Karinės oro pajėgos (KOP) užsakė sukurti analogišką, tik daug galingesnį kompiuterį. Jis buvo pavadintas „Condor Cluster“ ir tuomet tapo 33 pagal galingumą superkompiuteriu. Dabar, kai projektas išslaptintas, apie jį galima papasakoti daugiau.

JAV kariškių pasirinkimą pirkti žaidimų konsoles vietoje įprastų kompiuterių procesorių lėmė trys veiksniai. Visų pirma, tai buvo paprasta, plačiai paplitusi ir prieinama prekė. Antra, konsolės puikiai tiko darbui su didelės raiškos grafika. O Niujorke esantį „Condor Cluster“ kaip tik planuota naudoti radarų tobulinimui, palydovinių fotografijų analizei ir objektų atpažinimui, dirbtinio intelekto tyrimams.

Tačiau pagrindinė priežastis, be abejo, finansinė. KOP kiekvienam superkompiuterio skaičiavimo moduliui skyrė po 10 000 JAV dolerių. O „PlayStation 3“ konsolės kainavo vos 400 dolerių – nauda netgi labai akivaizdi. Mintys apie biudžeto ekonomiją taip prikaustė kariškių dėmesį, kad jie kaip reikiant neišnagrinėjo saugumo klausimo. „PlayStation 3“ idealiai veikė su „Linux“ operacine sistema, tačiau vėliau buvo atrasta tiek pažeidžiamumų, kad kiti šios platformos projektai buvo automatiškai užblokuoti.

Gi pats „Condor Cluster“ buvo sukurtas, paleistas ir netgi buvo naudingas. Jis buvo sukurtas iš 1760 „Playstation 3“ konsolių, padalintų į 186 grafinius blokus ir 84 koordinuojančius serverius. Superkompiuterio darbinis našumas buvo įspūdingi 500 teraflopų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Technologijos.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką