15min be reklamos

Su augančiu priešiškumu susiduriantys klimato mokslininkai palieka „Twitter“

Nuo įžeidinėjimų ir informacinio šlamšto pavargę mokslininkai traukiasi iš socialinio tinklo „Twitter“, nes, ekspertų duomenimis, verslininkui milijardieriui Elonui Muskui perėmus šią platformą, joje pradėjo sparčiai plisti klimato kaitos neigimas.
„Twitter“ logotipas
Elonas Muskas, „Twitter“ / „Scanpix“/AP nuotr.

Neapykantos ir dezinformacijos protrūkį „Twitter“ mokslininkai užfiksavo nuo tada, kai 2022-ųjų spalį jo valdymą perėmė JAV elektromobilių gamintojos „Tesla“ vadovas. Ekspertai teigia, kad bendrauti klimato tema čia darosi vis sunkiau.

Spartėjant politikos, kuria siekiama pažaboti žmonijai itin neigiamą klimato kaitos poveikį, įgyvendinimui, atsiranda vis daugiau to, ką apžvalgininkai vadina organizuotu pasipriešinimu iš šių reformų nepripažįstančiųjų pusės.

Beveik 99 000 sekėjų turintis klimato ir vandens specialistas Peteris Gleickas gegužės 21-ąją paskelbė, kad daugiau nebeskelbs pranešimų šioje platformoje, nes joje skleidžiamas rasizmas ir seksizmas.

Nors jis teigia esąs pratęs prie „įžeidžiančių, asmeninių, ad hominem išpuolių, įskaitant tiesioginius grasinimus fiziniu susidorojimu“, naujienų agentūrai AFP P.Gleickas sakė, kad „per pastaruosius kelis mėnesius, po „Twitter“ perėmimo ir pokyčių, įžeidinėjimų kiekis, jų piktas tonas ir intensyvumas smarkiai išaugo“.

„Aido kambarys“

Ne pelno siekiančios aplinkosaugos duomenų analizės grupės „Berkeley Earth“ fizikas ir vyriausiasis mokslininkas Robertas Rohde'as išanalizavo šimtų plačiai sekamų specialistų paskyrų, kurios dalijosi pranešimais apie klimato mokslą, veiklą prieš ir po E. Musko perėmimo.

Jis nustatė, kad šių mokslininkų žinutės praranda poveikį. Vidutinis „patinka“ paspaudimų skaičius sumažėjo 38 procentais, o vidutinis pasidalijimų (retweet) skaičius – 40 procentų.

„Twitter“ nepateikė tiesioginių komentarų apie tai, kokius pakeitimus atliko algoritmuose, lemiančiuose srautą ir įrašų matomumą.

Tačiau sausį E.Muskas paskelbė pranešimą, kuris laikomas sąmoningų pokyčių pripažinimu.

„Žmonės dešinėje turėtų matyti daugiau „kairiųjų“ dalykų, o žmonės kairėje turėtų matyti daugiau „dešiniųjų“ dalykų. Bet galite tiesiog tai blokuoti, jei norite likti aido kambaryje“, – rašė jis.

Kitoje analizėje žinoma klimato ekspertė Katharine Hayhoe stebėjo, kaip reaguojama į tviterio žinutę apie klimato kaitą, kurią ji dėl eksperimento paskelbė du kartus atskiromis datomis – prieš ir po E.Musko perėmimo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Protestas Ženevos oro uoste
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Protestas Ženevos oro uoste

Ji suskaičiavo priešiškus komentarus ir patikrino, ar nėra požymių, kad juos parašė botai – automatizuotos paskyros, kurios, pasak tyrėjų, masiškai skleidžia dezinformaciją.

Per du mėnesius vadinamųjų trolių ar botų atsakymų padaugėjo 15–30 kartų, palyginti su ankstesniais dvejais metais, 2023-ųjų sausį tviteryje rašė K.Hayhoe.

Žymus Pensilvanijos universiteto klimatologas Michaelas Mannas, kuris yra nuolatinis klimato kaitos neigėjų įžeidinėjimų taikinys, teigė manantis, kad dezinformacijos plitimą organizuoja su klimatu susijusių reformų priešininkai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip inicijuoti daugiabučio renovaciją?
Reklama
Prasmingai ateičiai: 5 populiariausios vasaros stovyklos jūsų vaikui
Reklama
Iš Kauno į Dominikos Respubliką – studijuoti informatikos
Reklama
Šaltibarščiai pietums – nors ir kasdien: „Iki“ jungiasi prie festivalio ir skelbia specialių pasiūlymą skaniausiam vasaros valgiui
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką