Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

TKS astronautui nustatyta gyvybei pavojinga būklė, medikų pagalbos jis laukė 4 mėnesius

Kosmoso užkariavimas ir tyrimai nėra lengvas ir saugus darbas. Astronautai keliaudami į Tarptautinę Kosminę Stotį susitaiko su didele rizika. Tačiau niekas negalėjo prognozuoti, kad vieno astronauto sveikatai iškils tokia grėsmė jau esant TKS viduje.
Nepakartojamos astronauto Scotto Kelly nuotraukos iš Tarptautinės kosminės stoties
Nepakartojamos astronauto Scotto Kelly nuotraukos iš Tarptautinės kosminės stoties / Scotto Kelly nuotr.

Nenurodytas astronautas susidūrė su rimta grėsme sveikatai. Bandymų metu jo jungo venoje pastebėtas didelis krešulys. Jis bet kuriuo metu galėjo atitrūkti ir nukeliauti į smegenis ar plaučius, sukeldamas labai rimtų bėdų. Šį žmogų galėjo ištikti insultas, sepsis, plaučių embolija. Jis galėjo mirti.

Žemėje tokie krešuliai taip pat laikomi pavojingais, tačiau mes turime didelį arsenalą ginklų, kuriais galima tokias grėsmes neutralizuoti. TKS taip pat turi nemažą vaistinėlę, tačiau ji yra gana ribota, o ir pagalba greitai tikrai neatvyks. Šis astronautas kosmose turėjo praleisti dar keturis mėnesius.

Buvo nuspręsta pradėti taikyti kraują skystinančių vaistų terapiją. Tai – leidžiami vaistai, kurių TKS viduje buvo nedaug. Švirkštų atsargos čia taip pat ribotos. Galiausiai, patys vaistai yra pakankamai pavojingi – susižeidęs žmogus gali nukraujuoti.

Šis astronautas keturios dienos prieš grįžimą į Žemę nustojo vartoti vaistus, nes baiminosi, kad nusileidimas gali būti šiurkštus ir sukelti kraujavimą. Ant Žemės jį apžiūrėjo medikai, krešulys vis dar buvo savo vietoje. Per 10 dienų jis buvo ištirpdytas ir žmogus dabar yra visiškai sveikas.

Šis nutikimas parodė dar vieną kosmoso tyrimų užkariavimų riziką. Galima ne tik susižeisti keliaujant į kosmosą ar grįžtant iš jo – gali pražudyti ir ligos. TKS vaistinėlė gali būti išplėsta, tačiau ji niekada nebuvo beribė. Viskam pasiruošti tiesiog neįmanoma. Ir mes kalbame apie dirbtinį Žemės palydovą, į kurį reguliariai skrenda žmonės. Kas nutiktų, jei žmonės ryžtųsi kelionei į Marsą?

Mokslininkai net nežinojo, kaip tas krešulys elgiasi mikrogravitacijoje. Gerai, kad viskas baigėsi gerai, tačiau prieš svajojant apie ilgas kosmines misijas tikriausiai reikės pagalvoti apie išsamesnius žmogaus sveikatos tyrimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius