15min be reklamos
Publikuota 2022 11 22, 15:24

Vaizdai iš kosmoso: „Artemis 1“ prie Mėnulio priartėjo 130 kilometrų atstumu – fone pasirodė ir Žemė

„Artemis 1“ misijos komanda džiūgauja - erdvėlaiviui „Orion“ vykdyti misiją kol kas sekasi puikiai. NASA gyvos transliacijos metu tuo buvo galima įsitikinti patiems, kai erdvėlaivis prie Mėnulio paviršiaus priartėjo per 130 kilometrų.
Šioje nuotraukoje, kurią šeštąją misijos „Artemis I“ dieną padarė kamera, esanti ant vieno iš „Orion“ saulės baterijų antgalio, matoma Mėnulio tolimosios pusės dalis 130 km. atstumu nuo paviršiaus.
Šioje nuotraukoje, kurią šeštąją misijos „Artemis I“ dieną padarė kamera, esanti ant vieno iš „Orion“ saulės baterijų antgalio, matoma Mėnulio tolimosios pusės dalis 130 km. atstumu nuo paviršiaus. / NASA

Pirmadienio vakarą (lapkričio 21 d.) NASA pareigūnai surengė konferenciją, kurioje aptarė „Orion“ skrydį į Mėnulį. NASA Johnsono kosmoso centro skrydžių vadovas Juddas Frielingas sakė, kad „Orion“ misijos komandos nariai „svaigsta“ dėl dabartinių erdvėlaivio rezultatų, kai erdvėlaivis priartėjo per 130 km. nuo Mėnulio paviršiaus.

Erdvėlaivis taip priartėjo prie Mėnulio, kad palydovo gravitacija patrauktų kosminį laivą aplink Mėnulį į tolimą retrogradinę Mėnulio orbitą.

J.Frielingas pridūrė, kad skrydžio kontrolieriai iki šiol yra nustebę dėl puikių „Orion“ rezultatų: „Be to, žinote, jie tiesiog džiaugiasi, kad visas sunkus darbas ir atsidavimas, kurį jie dirbo daugybę, daugybę, daugybę metų, tikrai duoda vaisių.“

„Orion“ programos vadovas Howardas Hu sakė, kad komanda pastebėjo „tikrai gerus visų mūsų posistemių ir sistemų rezultatus, ir mes tikrai esame labai patenkinti iki šiol pasiektais erdvėlaivio rezultatais“.

„Šiandien buvo nuostabi diena“, – pridūrė Hu. „Mes ateiname kiekvieną dieną ir tai neatrodo kaip darbas. Aš turiu omenyje, kad tai tiesiog pasakiška. Noriu girdėti iš erdvėlaivio gaunamą informaciją, mokytis apie erdvėlaivį ir džiaugtis tuo, ką darome. Ir tai buvo tiesiog fenomenalu. Kiekvieną dieną plačiai šypsausi“, – teigė programos vadovas.

NASA/Šioje nuotraukoje, kurią šeštąją misijos „Artemis I“ dieną padarė kamera, esanti ant vieno iš „Orion“ saulės baterijų antgalio, matomas Mėnulis 130 km. atstumu nuo paviršiaus, o tolumoje – mūsų planeta Žemė.
NASA/Šioje nuotraukoje, kurią šeštąją misijos „Artemis I“ dieną padarė kamera, esanti ant vieno iš „Orion“ saulės baterijų antgalio, matomas Mėnulis 130 km. atstumu nuo paviršiaus, o tolumoje – mūsų planeta Žemė.

NASA informaciniame pranešime taip pat buvo aptartas misijos „Artemis 1“ raketos „Space Launch System“ paleidimas lapkričio 16 d. Mike'as Sarafinas, „Artemis 1“ misijos vadovas NASA būstinėje, sakė, kad paleidimo metu SLS raketa veikė nepriekaištingai.

„Rezultatai buvo akis badantys“, – sakė M.Sarafinas. „Raketa veikė ir (arba) pranoko lūkesčius“.

M.Sarafinas taip pat aptarė žalą, kurią paleidimo metu patyrė Kenedžio kosmoso centre esanti 39B paleidimo aikštelė. Nors daug žalos buvo tikėtasi ir ji buvo panaši į kitų paleidimų žalą, traukos jėga, kurią sukėlė SLS raketos pagrindinė pakopa ir du kietojo kuro raketų stiprintuvai, tiesiog išmušė duris. „Liftų sistema šiuo metu neveikia“, – sakė M.Sarafinas, – „Turėjome galingiausią pasaulyje raketą, o slėgis iš esmės išmušė mūsų liftų duris.“

„Scanpix“/AP nuotr./Sėkmingas SLS raketos pakilimas – pradėta „Artemis 1“ misija aplink Mėnulį
„Scanpix“/AP nuotr./Sėkmingas SLS raketos pakilimas – pradėta „Artemis 1“ misija aplink Mėnulį

Misija „Artemis 1“ pasiuntė „Orion“ link Mėnulio į 26 dienų kelionę, kurios metu kosminis laivas arčiausiai priartės prie Mėnulio paviršiaus per 160 km. Ši misija skirta raketai „Space Launch System“, erdvėlaiviui „Orion“ ir susijusioms antžeminio valdymo sistemoms išbandyti prieš „Artemis 2“ ir „Artemis 3“ misijas, kurios šiuo metu planuojamos atitinkamai 2024 ir 2025 m. Galutinis misijų tikslas – sugrąžinti žmones į Mėnulį ir jo paviršiuje įkurti bazinę stotį.

Gruodžio 11 d. „Orion“ grįš į Žemę ir nusileis Ramiajame vandenyne.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką