2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Viskas prasideda Žemėje: kosmoso startuoliai kviečiami teikti paraiškas

Ar tikrai reikia būti astronautu ar gyventi ir dirbti Marse, o gal užtenka būti studentu ar mokslininku bei turėti didelį norą tyrinėti kosmosą? Kasdien dirbate su daugybe technologijų – nuo paprastų ir sudėtingų robotų iki vandens ir oro valymo mechanizmų, maisto gamybos prietaisų ar energijos sistemų. Tai padeda mums pažvelgti kitomis akimis į tai kas yra „aukštai“, tik kiek daugiau nė už 100 km, bet dar svarbiau – kad sužinotume kosmoso paslaptis pakilti mums nereikia, nes technologijos veikia čia pat, ant žemės, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Raketa
Raketa / 123RF.com nuotr.
Temos: 2 Kosmosas Inovacijos

Šiandieninė technologinė pažanga mums leidžia pažvelgti į kosmosą ne tik iš kosminės perspektyvos, bet ir iš žemiškosios. Lietuvoje veikiančios pažangiausios kosmoso technologijų įmonės, tokios kaip „Kongsberg NanoAvionics“, „Geomatrix“ ar „BlackSwan Space“ kuria inovacijas, keičiančias kosmines misijas, taip garsindamos Lietuvos vardą visame pasaulyje.

Dar praėjusių metų pabaigoje Europos kosmoso agentūra drauge su VšĮ Visorių informacinių technologijų parku pasirašė sutartį, kurios pagrindu buvo įkurtas verslo inkubatorius (ESA BIC Lietuva) Vilniuje ir Kaune. Visorių informacinių technologijų parke ir Tech-Park Kaunas įsikursiančioms inkubuojamoms įmonėms bus sudaromos sąlygos ne tik gauti techninę bei konsultacinę pagalbą bet ir 50 tūkst. eurų technologijų vystymui.

Projekto tikslas – paskatinti Lietuvos startuolių verslumą kosmoso industrijoje, kuriant naujas technologijas arba pritaikant sukurtąsias nekosminėms sritims.

ESA BIC Lietuva vadovė Geda Daškevičiūtė-Lazauskienė teigia: „Mūsų šalies startuoliai turi didelį potencialą kurti aukštą pridėtinę vertę, kosmoso sritis atveria milžiniškas galimybes verslų plėtrai bei vystymui. Jungdamiesi prie didžiausio inkubatorių tinklo Europoje, savo startuoliams užtikrinsime ne tik finansinę ir ekspertinę paramą, tačiau ir prieigą prie kosmoso bendruomenės Europos mastu. Tikimės, kad po 5-erių metų Lietuva galės džiaugtis ir didžiuotis 25-ių naujų kosmoso rinkos įmonių veiklos pasiekimais ir laimėjimais.“

Tech-Park Kaunas vadovo Pauliaus Nezabitausko teigimu, klaidinga manyti, kad visi kosmoso startuoliai veikia tik „aukštai“ – dauguma jų darbus atlieka čia pat: „Technologijos, kurios veikia Žemėje peržengia mūsų planetos ribas. Nuo nuotolinio stebėjimo ir ryšių infrastruktūros iki robotikos, saulės energijos gamybos ar žemės ūkio plotų stebėjimas – šios naujovės pakeitė kosmines misijas, suteikdamos galimybę padaryti revoliucinius atradimus ir skatindamos būsimus kosmoso tyrinėjimus. Kelionė iš Žemės į žvaigždes tęsiasi, todėl technologinės patirties mainai tarp žemės ir kosmoso sričių neabejotinai nulems kosmoso tyrimų ateitį.“

Nors kosmoso ar to paties Marso ir kitų planetų tyrinėjimai dažnai sukelia raketų, palydovų ir astronautų vaizdinius, kosmoso technologijų įtaka siekia kur kas toliau. Daugelio kosmoso inovacijų iš esmės keičia mūsų gyvenimą Žemėje.

„Kosmoso tyrinėjimo nauda neapsiriboja tik didžiule nežinomybe. Iš tikrųjų kosmoso inovacijos padėjo spręsti daugybę iššūkių, su kuriais žmonija susiduria čia, Žemėje. Kosminės technologijos – nuo komunikacijos pažangos iki aplinkos stebėsenos ir nelaimių valdymo - iš esmės pakeitė mūsų supratimą apie planetą ir suteikė mums galimybę kurti tvarią ateitį“, – sako P.Nezabitauskas.

Vienas iš pavyzdžių – kosminiai meteorologiniai palydovai, kurie atlieka svarbų vaidmenį tiksliai prognozuojant orus ir kuriant išankstinio perspėjimo apie stichines nelaimes sistemas. Kosminės technologijos tai pat labai prisidėjo prie žemės ūkio praktikos optimizavimo ir didesnio aprūpinimo maistu. Palydoviniai vaizdai ir nuotolinio stebėjimo duomenys naudojami pasėlių būklei, dirvožemio drėgmės lygiui ir augmenijos augimui stebėti. O visų pamėgti liofilizuoti vaisiai, pirmiausia buvo sukurti astronautams. Lengvas, pigus, sveikas ir, svarbiausia, saugus maistas, tapo svarbi jų mitybos raciono dalis.

Kviečia aplikuoti

Jei Jūsų startuolis kuria kosmoso technologijas arba pritaiko jas žemėje, yra veikiantis mažiau nei 5 metus ESA BIC Lietuva kviečia teikti paraiškas iki birželio 30 dienos. Į inkubatorių atrinktiems startuoliams bus skiriama finansinė 50 tūkst. EUR parama kuriamo produkto vystymui, ekspertinė technologinė ir verslo vystymo pagalba.

Vilniuje įsikūrę startuoliai pretenduos į papildomą iki 25 tūskt. EUR finansinę paskatą iš Vilniaus miesto savivaldybės kurti inovacijas ir aukštos pridėtinės vertės verslus Vilniuje. Daugiau informacijos projekto svetainėje www.esabic.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
„FreeBuds Pro 3“ – geriausios belaidės ausinės „Huawei“ istorijoje
Reklama
Tūkstančiai valandų, skirtų mokymuisi: IKEA dalinasi, kiek kainuoja darbuotojų augimas
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką