Tiesiogiai
15min be reklamos
2022 12 06, 21:00

Ypatinga savaitė kosmoso mylėtojams: naktinį dangų užkariaus Marsas

Kosminis Žemės kaimynas Marsas šią savaitę dominuos naktiniame danguje. Jis bus ne tik ryškesnis, bet ir didesnis, nei įprastai. Naktį iš trečiadienio (gruodžio 7 d.) į ketvirtadienį taip pat įvyks ypatingas reiškinys, vadinamas okultacija – jo metu Mėnulis pilnai uždengs Marsą.
Marsas
Marsas / 123RF.com nuotr.

Trys reiškiniai per vieną savaitę

Šią savaitę raudonoji planeta atrodys ryškiausiai ir geriausiai per daugiau nei dvejus metus, nes Žemė ir Marsas bus arčiausiai vienas kito. Paskutinė Marso opozicija įvyko 2020 m. spalį, o kita įvyks tik 2025 m. sausį.

Trečiadienį (gruodžio 7 d.) Mėnulio pilnatis momentui uždengs Marsą per vadinamąjį Mėnulio užtemimą. „Kaip ir greitkelyje būna susigrūdimų, taip ir danguje atsitinka, kad Mėnulis pasiveja planetą ir ją uždengia. Toks reiškinys vadinamas okultacija“, – 15min palyginimą pateikė Molėtų observatorijos astronomas Saulius Lovčikas.

Ketvirtadienį (gruodžio 8 d.) Marsas bus opozicijoje – šis astronomijos terminas nusako tokią planetos padėtį, kai Saulė, Žemė ir planeta yra vienoje linijoje, tačiau Saulė ir planeta, žiūrint iš Žemės, yra priešingose pusėse.

„Kai Mėnulis yra opozicijoje, jis yra pilnatyje – maksimaliai atspindi Saulės šviesą“, – pasakojo S.Lovčikas.

Taigi Žemės danguje Marsas matysis ryškiai apšviestas. Šie įvykiai taip pat sutampa su didžiausiu Marso priartėjimu prie Žemės, kuris įvyko lapkričio 30 d.

NASA iliustracija/Marso opozicija
NASA iliustracija/Marso opozicija

Dėl to raudonoji planeta danguje atrodys ne tik ryškesnė nei įprastai, bet ir didesnė.

„Dabar Marsas yra antras pagal ryškumą objektas danguje, po Jupiterio“, – pasakojo S.Lovčikas.

Speciali įranga nebūtina

Jo teigimu, kad galėtumėte mėgautis visais šiais įvykiais, speciali įranga nebūtina. Svarbu būti tamsioje vietovėje ir žiūrėti į Mėnulio pusę. Trečiadienio naktį Marsas pasislėps už Mėnulio 4 val. 31 min. Lietuvos laiku.

Nors orų prognozės kol kas nepalankios, vis dėlto, išvydus pragiedrėjusį dangų nepamaišytų ir žiūronai – su jais Marsą pavyktų pamatyti visu gražumu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką