Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugpjūčio 20d. 11:02

Verslo ir mokslo bendradarbiavimo pradžia – nuo kompoto ir batono

Žiniasklaidos projekto „bzn start“ autorė Živilė Glaveckaitė: „Verslas mielai prisidės prie idėjų, reikia tik mokėti prie jo prieiti“.
Archyvo nuotr. / Žiniasklaidos projekto „bzn start“ autorė Živilė Glaveckaitė: „Verslas mielai prisidės prie idėjų, reikia tik mokėti prie jo prieiti“.

Lietuvoje vis dažniau ir garsiau pasigirsta kalbos, jog ekonomiškai sėkmingai valstybei reikalingas glaudus verslo, mokslo ir aukštojo mokslo bendradarbiavimas.

Vakarų Europos valstybėse tokie ryšiai pradėti megzti jau prieš du dešimtmečius, o štai Lietuvoje dar neretai gūžčiojama pečiais: „kaip sąveikauti“, „nuo ko pradėti“?

Svarbu – keisti požiūrį

Paradoksalu – pagal išsilavinusių asmenų skaičių Europos Sąjungos vidurkį gerokai lenkianti Lietuva tuo pat metu pasižymi ir dideliais nedarbingumo rodikliais. Neretas šį fenomeną, kaip ir daugelį kitų nemalonių reiškinių paaiškintų kone visa apimančiu terminu „krizė“. Tačiau egzistuoja svarbi priežastis, neabejotinai turinti įtakos šalies bedarbystės lygmeniui, – verslumo stoka. Nors dėl to, ar žmogaus organizme egzistuoja verslumo gyslelė dar drįstų pasiginčyti anatomijos specialistai, kiekvienas sutiktų, jog verslumą reikia ugdyti ir skatinti. O prieš tai darant, vertėtų pakeisti visuomenės požiūrį į tam tikrus dalykus. Vienas jų – aukštasis mokslas.

Daugelis Lietuvos universitetų studentų yra pajėgūs atlikti įmonėms reikalingus analitines, galimybių studijas, tačiau jiems tenka tirti problemas bei ruošti akademinius projektus, orientuotus į teoriją, menkai susijusius su privataus verslo poreikiais.  „Sovietmečio esame išmokyti po mokyklos inertiškai stoti į bakalaurą, tuomet – į magistrą. To nepadaręs yra bemat pasmerkiamas ir laikomas nevykėliu. Tačiau norint sukurti gerą verslo planą, iš pradžių reikia padirbėti nors padavėju, įgauti gyvenimiškos patirties“, – teigia žiniasklaidos projekto „bzn start“ vyr. redaktorė Živilė Glaveckaitė. „Mokslas yra kūrybiškumo branduolys, bet studentams reikia daugiau praktinių žinių. Dažnai studentai rašo prasilenkiančius su realybe darbus. Taip ir norisi paklausti studento, ar nuėjo nors į vieną įmonę ir pasiteiravo, kaip išties yra, nes tai padarius atsiranda visai kitoks žvilgsnis. Štai dirbantys studentai rašo visai kitaip, jie žymiai labiau pažengę“, – tikina pašnekovė.

Taip pat mūsuose egzistuoja mitas, jog studentams reikia labai gerų sąlygų, kad jie kurtų idėjas tačiau Ž. Glaveckaitė yra kitokios nuomonės: „Aš manau, kad nieko nereikia. Reikia turėti noro. Geros idėjos gimsta rūsiuose, garažuose, ten, kur žmonės jaučia laisvę. Aukštoji mokykla neturi investuoti į baldus, technologijas, ji turi investuoti į prizus ir konkrečius projektus. Mūsų universitetų praktikoje ganėtinai dažnai veikiama taip: „sugalvokite idėją ir parašykite verslo planą“. Tai yra labai sunku, nekonkretu, todėl darbai – nekokybiški. Čia, suvokdamas jaunų specialistų potencialą, aktyviau turi įsijungti verslas, įvardinti realius poreikius ir pasiūlyti sprendimų ieškoti universitete“, – teigia Ž. Glaveckaitė.

Tačiau padėjusi identifikuoti pagrindines problemas, Ž. Glaveckaitė skuba nuraminti, jog nors ir nelengva iš postkomunistinio mentaliteto išgyvendinti tam tikras nuostatas, žmonių žvilgsnis pamažu laisvėja, platėja. O karta, išvažiuojanti į užsienį ir matanti kitokį gyvenimo būdą, savo vaikams skiepys jau kitokį požiūrį. „Svarbiausia, kad išvažiuojantieji grįžtų, nes daug pamatę jie gali atnešti daug gerų naujovių“, – viliasi moteris.

Esminiai sąlyčio taškai

Kol studentams stinga praktinės veikos galimybių, verslo sektorius, konkurencijos ir inovacijų poreikio sąlygomis, vis dažniau susiduria su poreikiu atlikti rinkų analizes, verslo plėtros galimybių studijas, modeliuoti naujus produktus. Tačiau įmonės, ypač mažosios, dažnai neturi galimybės pačios atlikti reikalingą mokslinį tiriamąjį ar analitinį darbą: trūksta kvalifikacijos, konsultantus samdyti per brangu, savi specialistai užimti operacinių uždavinių sprendimu. Kaip tik šioje vietoje į pagalbą gali ateiti pakankamai teorinių žinių turintys studentai, mokslo darbuotojai.

Dvejoti dėl to, ar savo verslo sprendimus reikėtų patikėti studentams neverta. Živilė Glaveckaitė pastebi itin svarbų šių jaunų specialistų privalumą: „Kai esi jaunas studentas, tavo pasąmonė – visiškai laisva, tu neturi ribų. Save į neva tai racionalias galimybių ribas pradedame sprausti su laiku, kuomet atsiranda patirties ir sužinome rizikas. Kiekvienas žmogus, jaunas pradėjęs verslą, vėliau galvoja, kad to nebepakartotų. O kartais drąsiausios idėjos gali būti geriausios išeitys“, – tikina verslininkė. „Kuomet dėsčiau Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokykloje, mano studentai labiausiai mėgdavo spręsti realias problemas, drauge džiaugdavomės galintys įgyvendinti tikrus projektus, idėjas“, – prisiminimais dalinasi moteris, pasakodama, jog iki šiol, sutikusi buvusius studentus, susilaukianti komplimentų už įdomias ir kitokias paskaitas.

Reikalinga kitokia komunikacija

Prakalbus apie versto ir mokslo komunikaciją, moteris teigia mananti, jog bendravimo iniciatyva pirmiausiai turi ateiti iš mokslo. „Tik universitetas turi ne atsiųsti raštą, o ateiti ir kalbėti, kartu formuluoti problemas. Verslas visada mielai prisidės prie idėjų, tik reikia mokėti prie jo prieiti“, – sako Ž. Glaveckaitė.  Tačiau panašu, jog nuo to laiko, kai devintoje klasėje lietuvių kalbos mokytoja išmokė rašyti oficialius raštus, su kiekviena diena sparčiai formalėjame, o virtualybė nuo gyvo, išraiškingo bendravimo atpratino dar labiau. „Kasdieną gaunu daugybę įvairių pasiūlymų elektroniniu paštu. Kiek jų atmetu? 99 proc., nes jie neįdomūs, sausi. Tuoj siunčiamame laiške beliks tik reikalaujamos sumos“, – pasakoja Ž. Glaveckaitė, pasigendanti netradicinių idėjų, veržlaus ir entuziastingo jų pateikimo, pagrindimo bendraujant gyvai, o ne virtualiai, raštu.

Moteris sakosi pastebinti ir kitą ydingos komunikacijos reiškinį – studentų bei aukštųjų mokyklų vadovų susvetimėjimą. „Buvo laikai, kai mokyklos direktoriai kiekvieną mokinį pasitikdavo prieš pamokas, dabar tam, kad pamatytum jį, reikia užsirašyti į eilę. Tas pats ir su aukštųjų mokyklų vadovybe. Kiek studentų yra matę savo vadovą, su juo pabendravę? Jei nėra vidinės komunikacijos, tai ką kalbėti apie išorinę“, – stebisi Ž. Glaveckaitė. Ir tuoj pat pati sugalvoja, kaip galima spręsti šią problemą, tuo pačiu priartinant verslą prie mokslo neformaliu, smagiu būdu: „Kodėl nesurengus studentų ir aukštosios mokyklos vadovo pusryčių, į kuriuos būtų galima pasikviesti vis kitą verslo atstovą? Tai beveik nieko nekainuos, o idėjų ir entuziazmo galima pasisemti kur kas daugiau, nei klausant to paties verslininko pranešimo. Ir nereikia prabangos bei formalumų. Pasiūlykite man susitikimą miške, pievoje, aš mielai sudalyvausiu, o su savimi dar atsinešiu kompoto ir batono“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? V.Uspaskichas: Vilniuje, kaip Telšiuose, bus nemokamas viešasis transportas, tai kainuos 15 mln. eurų

Aktualu

I.Degutienė: jei S.Skvernelis taptų kandidatu į prezidentus, jam reikėtų atsistatydinti

24sek

Željko Obradovičius – apie neįteiktą kvietimą Šarui ir patarimą dėl kito klubo

Pasaulis kišenėje

Lenkijoje pirmą kartą atverti nacių konspiracijų teorijomis apipintos pilies požemiai

Aktualu

Rinkimai: vieni skelbia savo programas, kitas – ieško programos idėjų provincijoje

Aktualu

Orai.lt: didžiausi išbandymai teks Žemaitijai

Voratinklių paklodėmis nuklota ežero pakrantė Graikijoje

Vardai

R.Malekas – kaip iš akies trauktas F.Mercury, bet kas iš tikrųjų dainuoja „Bohemijos rapsodijoje“?

Gyvenimas

7 mitai apie sveikatą, kuriuos paneigė šiuolaikiniai mokslininkai

24sek

Kameros įrodė: R.Rondo spjovė Ch.Paului į veidą, NBA peštukai sulaukė bausmių

Interviu Aktualu

Buvusi Vyriausybės kanclerė M.Dargužaitė: „Jei įrašai ištrinami, tai atrodo, kad kažkas slepiama nuo visuomenės“

Aktualu

Pirmadienį 15min studijoje – prezidentės posto sieksianti Aušra Maldeikienė

24sek

„Warriors“ krito Denveryje: įspūdingas ispano blokas nupūtė NBA čempionus

Gazas

„Fast Lap“ organizatoriai deda tašką: „Uždarome projektą“

Vardai

Viešumo vengusi Monika Šalčiūtė – apie sunkią ligą, dėl kurios nenorėjo išeiti iš namų

Gyvenimas

Ypatinga Ievos istorija: Italijoje ištekėjusi už gruzino kuria laimę Kaune ir augina kitokią dukrą

Vardai

Apie oficialias skyrybas pranešęs Sigitas Martinavičius jau planuoja kitas vestuves – tuoksis Balyje

24sek

Geliantis Virginijaus Šeškaus klausimas: „Gal kitą kartą be lanko žaisime?“

Verslas

Latvijos verslininkas arbitraže siekia iš Lietuvos atgauti 18,4 mln. eurų

Aktualu

Iš Oslo į Donbasą: kodėl Ukrainos kariuomenė išspyrė su radikalais susibičiuliavusį norvegą?

Naujienos

Aktualu

Vyriausybė iš interneto ištrynė visus savo viešų posėdžių įrašus

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? V.Uspaskichas: Vilniuje, kaip Telšiuose, bus nemokamas viešasis transportas, tai kainuos 15 mln. eurų

Aktualu

I.Degutienė: jei S.Skvernelis taptų kandidatu į prezidentus, jam reikėtų atsistatydinti

24sek

Željko Obradovičius – apie neįteiktą kvietimą Šarui ir patarimą dėl kito klubo

Pasaulis kišenėje

Lenkijoje pirmą kartą atverti nacių konspiracijų teorijomis apipintos pilies požemiai

Aktualu

Rinkimai: vieni skelbia savo programas, kitas – ieško programos idėjų provincijoje

Voratinklių paklodėmis nuklota ežero pakrantė Graikijoje

Maistas

10 sriubų su vištiena: tradiciniai ir egzotiški skoniai

Aktualu

Orai.lt: didžiausi išbandymai teks Žemaitijai

Vardai

R.Malekas – kaip iš akies trauktas F.Mercury, bet kas iš tikrųjų dainuoja „Bohemijos rapsodijoje“?

Gyvenimas

7 mitai apie sveikatą, kuriuos paneigė šiuolaikiniai mokslininkai

Aktualu

Pirmadienį 15min studijoje – prezidentės posto sieksianti Aušra Maldeikienė

24sek

Kameros įrodė: R.Rondo spjovė Ch.Paului į veidą, NBA peštukai sulaukė bausmių

Gazas

„Fast Lap“ organizatoriai deda tašką: „Uždarome projektą“

Vardai

Viešumo vengusi Monika Šalčiūtė – apie sunkią ligą, dėl kurios nenorėjo išeiti iš namų

Gyvenimas

Ypatinga Ievos istorija: Italijoje ištekėjusi už gruzino kuria laimę Kaune ir augina kitokią dukrą

Vardai

Apie oficialias skyrybas pranešęs Sigitas Martinavičius jau planuoja kitas vestuves – tuoksis Balyje

24sek

„Warriors“ krito Denveryje: įspūdingas ispano blokas nupūtė NBA čempionus

Verslas

Astravo AE tęsiasi bandymai

Aktualu

Detroito laidojimo biure 63 vaisių palaikus aptikusi policija plečia tyrimą

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką