Metinė prenumerata tik 7,99 Eur. Paskutinės akcijos dienos!
Išbandyti

Aruodas.lt: NT rinka bunda iš žiemos miego – kiek kainuoja būstas Kaune ir ką perka jau iš brėžinių?

Dar praėjusiais metais stebėjome neregėtus nekilnojamojo turto pardavimų mastus, o kainos kilo, rodos, dienomis. Praėjusių metų pabaigoje šis NT burbulas sprogo ir procesas, galima sakyti, kurį laiką paniro į žiemos miegą. Vis dėlto rinka turi tendenciją keistis, o ir žiema jau baigėsi – taigi kokios prognozės NT rinkai šiandien ir kaip šis segmentas laikosi būtent Kaune?
„Kauno panorama“
„Kauno panorama“ / Atstovų nuotr.

„Visai neseniai išgyvenome pardavimų piką, tačiau rudenį viskas kiek aprimo – čia nenuginčijami keli to faktoriai: baimės dėl karo, pakilusios palūkanos bei išaugusios būstų kainos. Žmonės, kurie jau buvo susitaupę pradiniam banko įnašui, staigiai šokus į viršų kainoms atsidūrė situacijoje, kada suplanuoto būsto įpirkti staiga jau nebegalėjo“, – situaciją reziumuoja nekilnojamojo turto brokeris Giedrius Sidaravičius.

Jis pateikia pavyzdį: jeigu prieš pusantrų metų Kauno centrinėje dalyje naujos statybos būstą buvo galima įsigyti už maždaug 2 tūkst. Eur/kv. m, o miegamuosiuose rajonuose – apie 1,5 tūkst. Eur/kv. m, rinka piko metu pasikeitė tiek, kad miegamųjų rajonų kaina pasiekė maždaug 2,2 tūkst. Eur/kv. m, o senamiestyje ar aplink jį kaina pakilo iki 3 tūkst. Eur/kv. m, kai kur ir dar daugiau. Rodos, skirtumas nėra itin kardinalus, tačiau paskaičiavus, jau nedidelis iki 50 kv. m būstas pabrangsta apie 25-30 tūkst. eurų, todėl dalies žmonių sprendimams tokia suma padarė įtaką apsisprendžiant būsto kurį laiką nepirkti.

Tai, kad NT pirkimo bumo burbulas rudenį sprogo, anot specialisto, įtakos turėjo ir kalbos apie pokyčius energetikoje bei artėjančią krizę – dalis potencialių pirkėjų taip pat nusprendė šiek tiek palaukti.

„Vis dėlto žmonės pamatė, kad šildymo sąskaitos nebuvo kardinaliai didesnės, prognozės pagerėjo, žmonės pinigų turi, bankai kreditus duoda, taigi atėjus pavasariui jau pastebime pokyčių – rinka po truputį atsigauna. Vėl jaučiame suaktyvėjimą, domėjimąsi, atsigaunančius pirkimus. Taigi ruduo-žiema buvo savotiškas žvalgytuvių metas, o pavasaris-vasara, tikiu, vėl bus aktyvių pardavimų laikas“, – teigia 16 metų NT rinkoje dirbantis G.Sidaravičius.

Ir nors daug buvo kalbama apie tai, kad būstų kainos pasiekė neregėtas aukštumas ir turės neišvengiamai mažėti, NT specialistas teigia tuo labai abejojantis, arba kritimas galėtų būti itin minimalus: statybinės medžiagos brango, sąlygos statybos leidimams – taip pat, o darbuotojų atlyginimai kilo.

„Stebuklų tikrai nebus. Kai kurie objektai, manyčiau, netgi gali ir pabrangti. Gal išimtis galėtų būti senos statybos objektams – jie nesusiduria su šių dienų išaugusiais NT statybos kaštais, taigi jų kaina gali labiau varijuoti“, – svarsto pašnekovas.

Kas domina NT pirkėjus

Šiuo metu daugiausiai dėmesio sulaukia nedideli, iki 50 kv. m būstai, kuriuos žmonės perka kaip investiciją: „Beje, klientai, kurie NT perka investicijai, rinką stebi ilgą laiką, todėl mato, kad niekas per daug nesikeičia ir nesikeis, todėl baimės pirkti neturi. Perka net ne po vieną, o po kelis būstus.“

Jaunos poros, kurios perką pirmąjį savo nuosavą būstą, taip pat renkasi nedidelės kvadratūros, su mintimi, kad po 5-10 metų butą parduos arba išnuomos. Tokiems pirkėjams dažniausiai didžiausią vaidmenį vaidina objekto kaina.

Pirkėjai, kurie ieško didesnių, daugiau kaip 70 kv. m būstų miegamuosiuose rajonuose, nevengia pasidairyti ir nedidelio namo ar kotedžo, mat toks NT kaina kardinaliai nesiskiria, o atstumas iki centro išlieka sąlyginai nedidelis – apie 15 kilometrų, taigi tie, kurie nekelia reikalavimo gyventi centrinėje miesto dalyje, pasirinkimo turi daugiau.

„Tuo tarpu prabangių būstų rinka Kaune nėra itin didelė, kartais paklausa netgi viršija pasiūlą. Vadinamieji premium klasės objektai turi daug reikalavimų ir NT, kuris tikrai juos visus atitiktų, yra nedaug. Tarkime, objektas gali būti išties labai kokybiškai pastatytas, tačiau pati jo vieta neatitinka premium sąvokos. Čia turi būti išpildyta visa šūsnis kriterijų – kokybiška statyba, aukšta energetinė klasė, itin gera lokacija, nedidelė bendruomenė, mažaaukštė statyba, aukštos lubos, vitrininiai langai, gražūs vaizdai ir t. t. Tokio turto pirkėjams kainos klausimas tikrai nėra lemiamas veiksnys apsisprendžiant: objektai paprastai didžiosios dalies pirkėjų sulaukia dar net nepastatyti, gali netgi susidaryti eilės“, – patikina.

NT brokeris šypsosi, kad kartais statytojai savo objektus kiek nepelnytai pristato kaip aukščiausio lygio, nes, pateikia pavyzdį jis, šešiolikos aukštų daugiabutis, pozicionuojamas kaip premium klasės, jau skamba kiek absurdiškai: „Kokia čia premium klasė, kai tokio dydžio pastate ryte reikės laukti eilėje prie lifto?“

Paklaustas apie senos statybos būstų kainas, specialistas teigė, kad toks turtas pirkimų bumo metu taip pat išgyveno piką, paklausa buvo viršijusi pasiūlą: „Vienu metu žmonės senos statybos turto pardavinėjo labai nedaug: nors patys jame nebegyveno, senos statybos butą nuomojo, stengėsi jį išlaikyti sau. (Seniau buvo ryškesnė kitokia praktika – senąjį būstą keisdavo arba parduodavo, tada įsigydavo naują.) Taigi dėl ribotos pasiūlos pardavėjai kurį laiką galėjo reikalauti aukštesnės kainos. Dabar, kai rinka daugmaž stabilizavosi, o didysis pikas praėjo, senos statybos būstų turėtų pasirodyti daugiau – kas dar laukė ir nepardavė piko metu, jau suprato, kad ilgiau delsti nebėra prasmės. Iš esmės senos statybos butų populiarumas ryškiai nemažėja – juos perka ir investicijai, ir sau.“

Išskirtinius objektus perka dar nepradėtus statyti

UAB „Altas statyba“ direktorius Tomas Šumskas, kalbėdamas apie dabartinę naujų projektų Kaune rinką ir plėtrą, neslepia, kad po didžiulio pakilimo jaučiamas atoslūgis, išparduodama tai, kas jau buvo pastatyta, grandiozinių planų naujiems objektams nėra.

„Šiuo metu Kaune visiškai naujų projektų statoma palyginus nedaug. Mes taip pat šiai dienai didelių planų ateičiai nekuriame – norime pabaigti tai, kas jau pradėta. Dabar toks laikas, kai pardavimų rezervacijos šiek tiek sumažėjo – žmones kiek gąsdina šis laikas dėl karo faktoriaus, pakilusių palūkanų. Šie dalykai įnešė šiek tiek nerimo, pirkėjai dvejoja, atideda sprendimus. Manau, kad vasarą bus kiek aiškiau, kuria kryptimi viskas eina, tada ir statytojai galės užtikrinčiau planuotis objektus. Šiuo metu yra vystomi keli įdomūs objektai arčiau centro. Žinoma, centrinė dalis nėra itin didelė, žemės sklypai brangūs, derinimo reikalai – ilgai trunkantys, taigi pasiūla nėra milžiniška“, – teigia T.Šumskas.

Šiuo metu UAB „Altas statyba“ vysto vieną didelį gyvenamųjų namų projektą – išskirtinį prabangių A++ energetinės klasės itin mažų sąnaudų apartamentų kompleksą „Kauno panorama“ miesto centre.

Atstovų nuotr./„Kauno panorama“
Atstovų nuotr./„Kauno panorama“

Čia būsimiems naujakuriams siūloma gyventi ne tik ypatingoje vietoje, bet ir patenkinant visus šiuolaikinio prabangaus būsto lūkesčius: aukščiausia Kauno vieta – neprilygstama miesto panorama pro langus, gyvenimas šalia Pelėdų kalno parko Žaliakalnyje, 10 min pėsčiomis iki Laisvės alėjos ir senamiesčio, tik 18 apartamentų su aukštomis lubomis, panoraminiais langais ir didelėmis terasomis, rami vieta, požeminis parkingas su greitaeigiu liftu, elektrininių automobilių pakrovimo galimybė, dviratinės, moderniausios autonominės šildymo, šaldymo, oro vėdinimo sistemos, tausojančios medžiagos, ilgaamžiai statybos sprendimai.

Atstovų nuotr./„Kauno panorama“
Atstovų nuotr./„Kauno panorama“

„Kadangi šis projektas išskirtinis, jau 30 proc. būstų jame yra parduota arba rezervuota, nors statybos dar tik prasidėjo, o pabaiga numatoma kitų metų gale. Šis projektas orientuotas į premium segmentą, todėl nėra toks jautrus minėtiems rinkos dirgikliams, būstai dažnu atveju perkami be paskolų.

Žmonės nebijo pirkti būsto dar tik iš brėžinių, jeigu projektą planuoja patikima, ilgametė įmonė – tada jie jaučiasi saugiai ir užtikrintai. Nerimą kelia įmonės, įsteigtos konkrečiam vienam ar keliems NT projektams – tokiu atveju jau pirkėjo sprendimas, pasitikėti statytoju ar ne“, – teigia T.Šumskas.

Atstovų nuotr./„Kauno panorama“
Atstovų nuotr./„Kauno panorama“

Daugiau naujų nekilnojamojo turto projektų Kaune rasite portale Aruodas.lt pagal šią nuorodą.

Gyvenimas tekančios upės ritmu naujame projekte „Piliamiestis“

Atstovų nuotr./„Piliamiestis“
Atstovų nuotr./„Piliamiestis“

Kauno Piliamiesčio kvartalas įsikūręs Neries pašonėje kiekvienam leidžia susikurti išskirtinius namus unikalioje vietoje. Viskas, ko gali norėti, yra šalia: upės vingis, senasis Brastos pušynas, vaizdai į Kauno senamiestį bei žinoma vos per kelias minutes pasiekiamas miesto centras. Gyventojų patogumą užtikrina išvystyta infrastruktūra, želdynai, vaikų žaidimų aikštelės, žaliosios rekreacinės erdvės kieme, sutvarkyta Neries pakrantė, pėsčiųjų ir dviračių takai bei apžvalginis amfiteatras. Piliamiesčio kvartalas – tai ne pastatai, o laimingų žmonių miestas mieste.

Gyvenimas vienoje aukščiausių Kauno vietų naujame projekte „Europos sodas“

Atstovų nuotr./„Europos sodas“
Atstovų nuotr./„Europos sodas“

Atsiverianti stulbinanti viso miesto panorama leis kasdien mėgautis nepaprastu vaizdu tiesiog būnant namuose. Šalia projekto bus įrengtas net 0,7 hektaro skveras, kuriame – takeliai pasivaikščiojimams, poilsio, jaunimo erdvės bei modernios vaikų žaidimų aikštelės. Taip pat po stogu bus įrengtos bendruomenės laisvalaikio ir vaikų žaidimo erdvės. Visuose projekto butuose bus įrengti balkonai arba terasos. Pirmojo aukšto butuose – privatūs kiemeliai su terasomis, o viršutinio aukšto gyventojai galės mėgautis nuosavomis terasomis ant stogo.

Gyvenimas nestingant potyrių naujame projekte „Matau Kauną“

Atstovų nuotr./„Matau Kauną“
Atstovų nuotr./„Matau Kauną“

Potyriai – varomoji gyvenimo jėga, todėl gyventi norisi ten, kur jų niekada nepritrūktų. Projektas „Matau Kauną“ sukurtas bendruomenei, kuri nori atrasti miestą visais įmanomais žvilgsniais – per kultūrą, miestą, istoriją, gamtą, laisvę, ramybę ar judesį. „Matau Kauną“ – tai miesto patirčių samplaika, kurioje sinergiškai veikia romus jaukumas ir aktyvi dinamika, sentimentalios tradicijos ir moderni klasika. Tai rajonas, kuriame kasdienybės taisykles diktuoja žmonės, kasdien leisdami sau patirti, pajusti, pamatyti ir kurti tikrąjį miestą.

Gyvenimas gamtos apsuptyje naujame projekte „Tyrlaukis“

Atstovų nuotr./„Tyrlaukis“
Atstovų nuotr./„Tyrlaukis“

Mažaaukščių 30 namų gyvenvietė, kurioje sups gamtos kvapai ir ramybė. Statomi išskirtiniai, unikalūs dvibučiai ir keturbučiai A++ energinio naudingumo klasės kotedžai. Tai – idealaus išplanavimo namai, kurie leis gyventi, augti, džiaugtis, atsipalaiduoti ir mėgautis išskirtine vieta – naujakuriai turės galimybę leisti laiką gamtoje ir atviroje erdvėje, o šalia esantis 9-asis fortas dovanos gaivią žalumą, kuri puikiai tiks laisvalaikiui ir laikui su šeima.

Gyvenimas prestižiniame Kauno rajone Žaliakalnyje naujame projekte „Naujapilis“

Atstovų nuotr./„Naujapilis“
Atstovų nuotr./„Naujapilis“

Čia susipina istorinė atmintis, dinamiškas miesto gyvenimas ir gamtos teikiama harmonija. Uždaras 10 mažaaukščių pastatų kvartalas, apjuostas tvora ir saugomas kelio užtvarų, garantuoja ramų ir patogų gyvenimo būdą. Darbas, laisvalaikio vietos, švietimo ar sveikatos įstaigos pasiekiamos lengvai ir be rūpesčių. Visa tai – šalia ramybe ošiančių ilgaamžių Žaliakalnio medžių ir per langus grožintis Neries upės tėkme. Kai dažnam tenka rinktis tarp miesto patogumų ir gamtos, „Naujapilis“ išpildo jūsų svajonę gyventi be kompromisų!

Gyvenimas mėgaujantis miesto panorama naujame projekte „Du žaibai“

Atstovų nuotr./„Du žaibai“
Atstovų nuotr./„Du žaibai“

Tai modernus 8 aukštų daugiabutis namas su panoraminiais vaizdais į Kauno miestą. Patogi, tačiau atoki vieta nuo pagrindinių miesto gatvių šurmulio. Ant kalno viršaus atsiveria pasakiška miesto panorama, kuria „Du žaibai“ gyventojai galės mėgautis kiekvieną dieną. Būtiniausios paslaugos – šalia namų! Šalia esančios poliklinikos, prekybos centrai, darželiai bei mokyklos pasiekiamos vos per keletą minučių pėsčiomis. Taip pat, šalia esantis VIII fortas, Santarvės parkas bei Milikonių kalno apžvalgos aikštelė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Playtime 2024“ – jau rugsėjį Kauną sudrebins didžiausias Lietuvoje kompiuterinių žaidimų festivalis
Reklama
Kaip sutaupyti įsirengiant automatinę laistymo sistemą?
Reklama
Testas apie vėjo elektrines: ką žinote apie elektros gamybą iš vėjo?
Reklama
Dantų atkūrimas per parą – implantacijos laimėjimas, leidžiantis akimirksniu susigrąžinti šypseną
Užsisakykite 15min naujienlaiškius