Dabar populiaru
Publikuota: 2013 lapkričio 11d. 12:59

5 garsiausi pasaulio investuotojai

Warrenas Buffettas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Warrenas Buffettas

Vieni jų perkopė šeštąją, kiti – jau aštuntąją dešimtį, bet, nepaisant senyvo amžiaus, pasaulio investuotojų akys vis dar įdėmiai seka jų veiksmus. Vieni nuo garsiausių šlovės dienų prarado nemažą dalį turto, kitiems sekėsi geriau, tačiau beveik visi jie iš investavimo yra susikrovę turtus ir jų negaili ir kitiems – daug pinigų ir laiko skiria filantropijai.

Kviečiame iš arčiau susipažinti su penkiais sėkmingiausiais iki šių dienų gyvais investuotojais.

Warrenas Buffettas

1930 m. gimęs Warrenas Buffetas savo turtus susikrovė per įmonę „Berkshire Hathaway“. Dabar jis yra didžiausias įmonės akcininkas ir vadovas. „Forbes“ jo turtą vertina 58, 5 mlrd. dolerių, o dar 2008 m. W.Buffetas buvo turtingiausias žmogus pasaulyje. Šį 83 metų investuotoją „Forbes“ šįmet taip pat išrinko 13 žmogumi pagal įtakingumą pasaulyje.

Dar būdamas vaikas W.Buffetas buvo „Washington Post“ laikraščių išnešiotoju ir tam, kad daugiau uždirbtų, negailėjo pastangų – mėgino apimti daugiau kaip vieną laikraščių nešiojimo maršrutą. W.Buffettas pinigus uždirbti pradėjo labai anksti. Iš pradžių jis užsidirbdavo kolekcionuodamas ir parduodamas pamestus golfo kamuoliukus.

Dar būdamas vos vienuolikos metų jis su viena iš savo sesių žaisdamas imituodavo biržą. Dvylikos jis jau statė už žirgus ir iš to užsidirbdavo apie 50 dolerių per savaitę.

W.Buffetas vadovavosi Benjamino Grahamo teorija, kad reikia ieškoti neįvertintų kompanijų akcijų, kurios netrukus pakils.

„Berkshire Hathaway“ vadovas investuoti pradėjo būdamas 25 – erių ir į „Buffet Partnership“ investavo 5 tūkst. dolerių, o dar 100 tūkst. investavo surinkęs iš šeimos narių. Vienas sėkmingiausių jo pirkinių buvo anksti įsigytos „American Express“ akcijos.

Dabar jis puikiai žinomas kaip vienas turtingiausių žmonių, jis aktyviai užsiima filantropija.

George‘as Sorosas

1930 m. gimęs Budapešte žydų kilmės George‘as Sorosas pragyveno nacių okupaciją, o po to pabėgo į Londoną, kur studijavo prestižinėje Ekonominių ir politinių mokslų mokykloje. Ten jis pragyvenimui užsidirbo dirbdamas restorano padavėju ir geležinkelio porteriu.

Vėliau jis įkūrė savo investicinių fondų įmonę. Kurį laiką G. Sorosas gyveno ir JAV, kur dirbo prekybininku ir analitiku.

1973 m. G. Sorrosas įkūrė privačią investicinę įmonę „Quantum Fund“, kuri tapo viena pagrindinių bendrovių, įnešusių turtą į „Soros Fund“.

1992 m. jis išgarsėjo dėl spekuliacijų valiutomis. G.Sorosas teigė, kad Didžiosios Britanijos svaras yra pervertintas, taigi jis pirko Didžiosios Britanijos svarus ir juos keitė į kitas valiutas. Vėliau, kai Didžiosios Britanijos centrinis bankas devalvavo Didžiosios Britanijos svarą, G.Sorosas susižėrė daugiau nei 1 mlrd. dolerių pelno.

Dabar G.Soroso turtas vertinamas 20 mlrd. JAV dolerių. Investuotojas žinomas ir dėl savo filantropinės veiklos, jis yra įkūręs „Open Society Fund“ – organizaciją, kuri teikia stipendijas studentams iš Rytų Europos.

Julianas Robertsonas

Julianas Robertsonas sužibėjo tuomet, kai įkūrė ir valdė „Tiger Management Corporation“, vieną geriausių ik šiol gyvavusių rizikos kapitalo fondų.

J.Robertsonas iš 8 mln. dolerių veiklos kapitalo 1980 m. per daugiau nei dešimtmetį kapitalą padidino iki 22 mlrd. dolerių, tokia buvo jo fondų vertė 1998 metais.

Vis dėl to, praėjus kuriam laikui nuo sėkmės viršūnės, investuotojai pradėjo atsiimti J.Robertsonui patikėtus pinigus.

Daugiausia turto J.Robertsonas tuomet buvo investavęs į bendrovę „U.S. Airways“, kurios problemos žemyn nutempė visą holdingą. 2000 – ųjų metų kovą jis buvo priverstas uždaryti investicinę bendrovę ir grąžinti visą kapitalą jo investuotojams.

Po fondų uždarymo, J.Robertsonas visą laiką prisidėjo prie rizikos draudimo fondų veiklos, finansuodamas fondų valdytojus, o mainais už tai įsigydamas dalį jų akcijų.

Johnas C Bogle'as

Johnas C Bogle's yra „The Vanguard Group“ įkūrėjas. Jam vadovaujant, „The Vanguard Group“ išaugo iki antrojo pagal dydį fondo pasaulyje. J. Bogle‘as laimėjo daug įvairiausių padovanojimų už darbą pelno ir ne pelno siekiančių organizacijų tarybose.

Kaip bestselerių rašytojas jis išgarsėjo 1999 m. parašęs knygą „Common Sense on Mutual Funds: New Imperatives for the Intelligent Investor“. Jis yra žinomas dėl savo kategoriškų pokalbių įvairiuose žiniasklaidos kanaluose.

J.Bogle‘as visuomet labiausiai atsižvelgdavo į investuotojų interesus ir nuolat kritikavo investicinių fondų rinką už tai, kad šie dirbdavo vertindami ir klientų norus bei lūkesčius. Jis nuolatos patardavo nepamiršti bazinių investavimo principų.

1999 – iasiais žurnalas „Fortune“ išrinko jį vienu iš keturių įtakingiausių pasaulio investuotojų.

Peteris Lynchas

Sakoma, kad Peteris Lynchas yra vienas geriausiai mokančiųjų pasirinkti akcijas žmonių pasaulyje.

Žymiausias šio investuotojo principas – „investuoti į tai, ką žinai“. Prieš prisijungdamas prie „Fidelity“ kaip akcijų analitikas, P. Lynchas tarnavo JAV armijoje ir mokėsi Bostono koledže ir Filadelfijos universitete.

Jis susikrovė turtus įsigydamas tokių akcijų, kaip „Fannie Mae“, „Ford“, „Philip Morris“, „General Electric“ ir kitų.

P.Lynchas pradėjo dirbti investuotoju „Magellan“ investiciniame fonde. Nuo 1977 iki 1990 jo vertė pakilo daugiau nei 2700 procentų.

P. Lynchas daugiausiai užsiima filantropine veikla. Jo fondas „Lynch foundation“ 2003 m. turėjo sukaupęs 74 mln. dolerių turto. Fondas remia švietimą, religines organizacijas.  

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką