Karštas vasaros pasiūlymas! Prenumerata visai vasarai tik - 1,49 Eur.
Išbandyti

Airijoje profsąjungai priklauso net prezidentas: lietuviams yra ko pasimokyti!

Baltijos transporto profesinė sąjunga „Solidarumas“ toliau semiasi patirties iš stiprių profsąjungų Europoje – šįkart susitiko ir dalinosi patirtimi su didžiausios Airijos profesinės sąjungos SIPTU (Services Industrial Professional and Technical Union) atstovais. Šioje profesinėje sąjungoje jau 12 metų dirbanti lietuvė Evelina Šaduikytė sutiko mums papasakoti apie profsąjungų svarbą ir galią Airijoje bei pasidalino patarimais, ką reiktų daryti kitaip, kad profsąjungos ir jų veikla sustiprėtų ir Lietuvoje.
„Airių patirtis ir gerieji pavyzdžiai gali mums padėti žengti svarbų žingsnį pirmyn“, - sakė G.Čiužas.
„Airių patirtis ir gerieji pavyzdžiai gali mums padėti žengti svarbų žingsnį pirmyn“, – sakė G.Čiužas. / Partnerio nuotr.

Ilgai lauktas susitikimas

Birželį apsilankę svečiai – generalinis Airijos profesinės sąjungos SIPTU sekretorius Gerry Mccormack, šiai profesinei sąjungai priklausančio instituto mokslinis bendradarbis Antony Kristopher Murphy ir SIPTU darbuotoja lietuvė E.Šaduikytė – lietuvių profesinei sąjungai „Solidarumas“ papasakojo apie gerąsias praktikas ir darbo veiklos pavyzdžius Airijoje, pristatė profsąjungų veikimo sistemą ir kalbėjosi apie ateities bendradarbiavimo galimybes.

Partnerio nuotr./Airijos profesinėje sąjungoje SIPTU lietuvė Evelina Šaduikytė dirba jau 12 metų.
Partnerio nuotr./Airijos profesinėje sąjungoje SIPTU lietuvė Evelina Šaduikytė dirba jau 12 metų.

„Šis susitikimas mums yra itin svarbus – kasdien stengiamės padėti darbuotojams, norime bendradarbiauti tiek su darbdaviais, tiek su kitomis profsąjungomis, todėl airių patirtis ir gerieji pavyzdžiai tikrai gali mums padėti žengti dar vieną žingsnį pirmyn“, – džiaugėsi Baltijos transporto profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas Gintaras Čiužas.

SIPTU yra pati didžiausia ir seniausia Airijos profesinė sąjunga, vienijanti apie 200 tūkst. įvairių profesijų darbuotojų. Lietuvaitė E. Šaduikytė karjerą šioje profsąjungoje pradėjo 2006 m., po to, kai pati susidūrė su šiurkščiais darbuotojų teisių pažeidimais, prastomis darbo sąlygomis ir darbdavių nesiskaitymu, dirbdama viename iš Airijos viešbučių. Šiuo metu ji dirba SIPTU pramonės gamybos skyriuje, industrinės pramonės (elektronika ir inžinerija) srityje ir yra atsakinga už 50-tyje skirtingų fabrikų dirbančių profsąjungos narių (1,5 tūkst. darbuotojų) atstovavimą.

Profsąjungų reikšmė Airijoje

Airijoje profesinės sąjungos veikia jau apie šimtą metų, tad turi gilias tradicijas ir pagarbą visuomenėje – Airijoje profesinėms sąjungoms priklauso apie 37 proc. visų darbuotojų.

„Šiuo metu Airijoje yra apie 50 profsąjungų, jos turi apie 800 tūkst. narių, o visas profesines sąjungas vienija airių profesinių sąjungų kongresas (ICTU – Irish Congress of Trade Union). SIPTU apima įvairaus profilio darbininkus, tačiau Airijoje veikia ir daug nedidelių nišinių profesinių sąjungų, kurios vienija vienos siauros srities darbuotojus (pavyzdžiui, slaugytojas, stalius, gaisrininkus, dėstytojus ir kt.)“, – pasakoja E.Šaduikytė.

Partnerio nuotr./Airijoje profesinės sąjungos veikia jau apie šimtą metų, tad turi gilias tradicijas ir pagarbą visuomenėje – Airijoje profesinėms sąjungoms priklauso apie 37 proc. visų darbuotojų.
Partnerio nuotr./Airijoje profesinės sąjungos veikia jau apie šimtą metų, tad turi gilias tradicijas ir pagarbą visuomenėje – Airijoje profesinėms sąjungoms priklauso apie 37 proc. visų darbuotojų.

Įdomu tai, kad SIPTU profesinei sąjungai priklauso ne tik įvairių fabrikų ir gamyklų darbuotojai, bet ir mokytojai, inžinieriai, žymūs aktoriai, politikai, gydytojai ir net pats Airijos prezidentas Michael D. Higgins! Pasak, E.Šaduikytės, tai, jog tarp profesinės sąjungos narių yra ir daug aukšto lygio vadovų, puikiai parodo, jog profesinėmis sąjungomis išties pasitikima: „Jeigu net aukštas pareigas einantys žmonės vertina profesinių sąjungų teikiamą pagalbą, tai dar labiau jos reikia paprastiems darbininkams ir užsieniečiams, kurie patys nepajėgia apsiginti ir gauti gerų darbo sąlygų. Gaila, tačiau dažnai eiliniai darbininkai nežino savo teisių, todėl turime atskirą strateginį padalį, kuris rūpinasi bendravimu su įvairiais darbininkais ir naujų narių paieška – einame į namus, kalbamės su jais, skatiname ir motyvuojame juos bei pasiūlome savo pagalbą“.

Profesinių sąjungų įtaka ir pagalba darbuotojams

Labiausiai Evelina džiaugiasi, kad Airijoje profesinės sąjungos išties daro realų pokytį darbo rinkoje ir yra pajėgios padėti darbuotojams: „Įmonėse, kuriose veikia profsąjunga, mažiau problemų – profsąjungos atstovai visuomet išklauso darbuotojų problemas, dalyvauja susitikimuose ir stengiasi rasti sėkmingiausią kompromisą tarp darbuotojo ir darbdavio, kartu išlaikant ir gerus tarpusavio santykius. Turime daugybę sėkmingo bendradarbiavimo pavyzdžių – nuo algos pakėlimo, geresnių išeitinių išmokėjimo, darbo sąlygų keitimo ar konfliktų sprendimo iki laimėjimų sudėtingiausiose bylose“.

Anot E.Šaduikytės, susivienijusios ir draugaujančios profesinės sąjungos gali pasiekti itin daug – netgi paveikti valdžios sprendimus ir pakeisti įstatymus: „Būtent nuolatinių profsąjungų darbo dėka, Airijoje stipriai pakilo minimalus atlyginimas. Taip pat profesinės sąjungos padeda darbuotojams organizuoti protestus ir demonstracijas, kalbėtis su politikais ir atstovauti jų poreikiams, reikalauti naujų įstatymų ir geresnių sąlygų. Vieno SIPTU organizuoto mitingo metu į gatves išėjo net 100 tūkst. žmonių. Palaikymas išties yra didžiulis – prie protesto prisijungia net tie žmonės, kurie nepriklauso profsąjungai, bei kitų profsąjungų atstovai ir nariai“.

Patarimas lietuviams – bendradarbiauti

Susipažinusi su profesinių sąjungų situacija Lietuvoje SIPTU darbuotoja E.Šaduikytė stebėjosi, kad vienoje įmonėje gali būti net penkioms ar daugiau skirtingų profsąjungų priklausančių narių: „Man sunku suprasti, kaip taip gali būti – Airijoje visos profsąjungos yra pasiskirsčiusios veiklos sferas ir pasidalinusios zonas, tad niekas į vienas kito „daržą“ nelenda, o vienoje įmonėje veikia tik viena profsąjunga“.

Partnerio nuotr./Susitikusi su lietuvių profesine sąjunga „Solidarumas“, E. Šaduikytė pasakojo apie gerąsias praktikas ir darbo veiklos pavyzdžius Airijoje.
Partnerio nuotr./Susitikusi su lietuvių profesine sąjunga „Solidarumas“, E. Šaduikytė pasakojo apie gerąsias praktikas ir darbo veiklos pavyzdžius Airijoje.

E.Šaduikytės nuomone, taip daug lengviau ir darbdaviams: „Susitarti ir derėtis dėl darbuotojų problemų bei išlaikyti diplomatiškus santykius ne visada lengva ir su viena profsąjunga, ką jau kalbėti apie penkias. Štai vizito Lietuvoje metu kalbėjausi su Vilniaus troleibusų parko direktoriumi, tai jis taip pat užsiminė, kad viskas būtų daug paprasčiau, jei įmonės darbuotojų interesus atstovautų tik vienos profsąjungos atstovai“.

SIPTU profesinės sąjungos atstovė E.Šaduikytė patarė lietuvių profsąjungoms daugiau bendradarbiauti tarpusavyje, labiau palaikyti vieni kitus ir dirbti visiems kartu dėl vieno tikslo: „Manau, kad labai svarbu išmokti susitarti ir susivienyti – profsąjungos turėtų ieškoti dialogo ir dirbti drauge, siekiant apginti darbuotojų interesus. Iš airių patirties matome, kad profsąjungoms draugaujant galima pasiekti išties daug“.

Baltijos transporto profesinės sąjungos pirmininkas Gintaras Čiužas palaiko E.Šaduikytės poziciją ir neslepia, kad pats tikisi, jog ilgainiui regioninėms ir šakinėms profsąjungoms bendradarbiaujant, profesinių sąjungų įvaizdis, svarba ir įtaka didės ir kartu efektyviau prisidės prie Lietuvos darbo socialinės ir ekonominės situacijos gerinimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Geriausia investicija – rūpinimasis savo sveikata
Reklama
Leiskite sau pasijusti geriau
Reklama
„Huawei Watch Fit 3“ – laikrodis, skatinantis pozityvius sveikatos įpročius
Reklama
Pekla ar gyvybės pradžia? Atskleidė, kaip kiekvienas grožio entuziastas gali prisidėti prie pelkių išsaugojimo
Užsisakykite
15min naujienlaiškius