Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2017 01 02, 16:22

Amžinai kamuojantis klausimas: duoti išmaniuosius įrenginius vaikams ar neduoti?

Turbūt dažnam mūsų ne kartą teko stebėti šypseną keliančią situaciją, kai vyresnė moteriškė bando išsiųsti SMS žinutę, arba naudotis išmaniosiomis technologijomis, ir tai jai sekasi „sulėtintu tempu“. Ir štai ateina 4-erių metų jos anūkas ir viską padaro akimirksniu, dar daugiau – jis „nardo“ išmaniuosiuose įrenginiuose tarsi žuvis vandenyje.
Mergaitė žiūri filmukus
Mergaitė žiūri filmukus / Vida Press nuotr.

Taip jau yra, vaikai, kurie gimę nuo 1995 m., priklauso Z kartai. O šios kartos pavadinimas jau savaime siejamas su naujų informacinių technologijų atsiradimu ir plėtra. Šios kartos pasaulio pažinimas mokymasis ir tobulėjimas nevyksta taip, kaip mūsų močiučių ar senelių – tiesiog rašant „ant popieriaus“. Tobulėja technologijos, tobulėja mokymosi priemonės mokyklose, atsiranda išmaniosios klasės, elektroniniai dienynai, ir tai yra sveikintina.

Tačiau yra ir kita medalio pusė. Yra daugybė pavojų, kurie slypi čia.

Psichologų teigimu, vaikai, kurie praleidžia daug laiko prie televizoriaus, kompiuterio, nesugeba atskirti virtualaus pasaulio nuo realybės. Dar blogiau – kuomet virtualus bendravimas keičia realųjį. Ilgas vaiko „sėdėjimas“ prie išmaniųjų įrenginių mažina jo komunikacines galimybes, užslopina komunikabilumą, socialumo poreikį. Stebėkite, kiek laiko jūsų vaikas praleidžia prie išmaniųjų įrenginių, kokiu tikslu jais naudojasi. Supraskime, kad kompiuteris ar planšetė negali tapti draugu, tai gali būti tik pagalbinė priemonė konkrečiam tikslui pasiekti (pavyzdžiui, surinkti informaciją mokymuisi tam tikra tema). Šiandien įprasta jaunąją kartą keiksnoti: esą knygų neskaito, nesimoko, valandomis sėdi prie kompiuterio, negerbia vyresniųjų… Ši išmanioji karta jau kitaip komunikuoja su bendraamžiais, su mokytojais, jie daug laiko praleidžia socialiniuose tinkluose, naudoja bendraudami tam tikrus trumpinius, apie kuriuos mūsų močiutės ar seneliai nieko nenutuokia (pavyzdžiui, YOLO „You live once”, arba KDR – ką darai?) ir pan. Taigi atsiranda savotiškas kartų konfliktas.

VšĮ Sveikos gyvensenos akademijos Editos Kondrotienės komentaras:

„Mūsų vaikų Z karta ir išmaniosios technologijos ir yra tas variklis, kuris pakeis pasaulį neatpažįstamai ir leis mums dar daugiau tobulėti, sukurdama naujas technologijas, gydymui, mokymui, švietimui, pažinimui, ir tai jau nėra blogai. Neatmeskime naudojimosi išmaniosiomis technologijomis, juk pasaulis progresuoja ir tobulėja. Ir dėl šio tobulėjimo, tai, kas anuomet buvo neįmanoma ir nepasiekiama (žmonės mirė nuo ligų, nebuvo inovatyvių ligų profilaktikos ir gydymo metodų) – šiandiena tapo lengvai pasiekiama ranka.

Kalbėdama apie išmaniuosius įrenginius, kuriuos mes duodame vaikams naudotis namuose, visada kaip mama pirmiausia žiūriu į tai, kokią naudą mano vaikas gaus iš to. Čia kaip duodant vaistą – vertinama nauda vs. žala. Ir jei žala yra didesnė nei gaunama nauda, tada vaisto tiesiog neduodu. Štai ir paprastas būdas pasverti.“

Gydytojo Raimundo Greičiaus komentaras apie tai, kokią įtaką išmanieji įrenginiai iš tiesų daro mūsų vaikams? SKAITYTI TOLIAU>>>

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką