Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Elijus Kebleris apie mokymus, kokių dar nebuvo, ir tai, ką privalu žinoti susidūrus su teisėsaugos institucijomis

Jūsų vadovaujama įmonė „Mokymų linija“ organizuoja išties įdomių seminarų ciklą „Teisėsaugos taikiklyje“. Pirmojo seminaro pavadinimas „Finansiniai nusikaltimai ir korupcija“. Trumpai papasakokite apie ką šis seminaras.
Teisės studijos
Teisės studijos / 123rf nuotr.

Išnagrinėjus finansinių pažeidimų priežastis valstybinėse ir savivaldybės įstaigose bei verslo ir visuomeninėse organizacijose nustatyta, kad dažniausiai jos padaromos dėl dviejų priežasčių. Pirma, tai pažeidimai, kurie buvo padaryti dėl neapdairumo ar žinių stygiaus, ir antra priežastis, tai sąmoningas veikimas, tikintis, kad pažeidimas ar nusikaltimas nebus atskleistas. Ši antra priežastis įtakoja ir korupcinės veiklos vykdymą valstybės įstaigose, kuri dažniausiai būna susijusi ir su finansiniais nusikaltimais, paprastai tariant palieka finansinį pėdsaką. Vykdydamas korupcinę veiklą dažniausiai žmogus būna įsitikinęs, kad ji liks nepastebėta.

Taip pat dažna situacija kuomet verslo atstovai, valstybės tarnautojai, valstybinių įstaigų vadovai ir ar kiti atsakingi asmenys, susidūrę su mokesčių inspekcijos bei teisėsaugos institucijų patikrinimais (dažniausiai tai FNTT, STT) ar net ikiteisminiais tyrimais, nebeturi jokio supratimo, kaip elgtis.

Ir jei šios institucijos nustato kokį nors pažeidimą, kuris galbūt buvo padarytas nesąmoningai, dėl neapdairumo ar žinių stygiaus, nežinodami kaip elgtis tokiose situacijose, kreipiasi pas įvairius teisininkus ir advokatus. Deja pastarieji dažniausiai patys neišmano mokestinių ir finansinių patikrinimo procesų bei šių procesų tyrimų ar patikrinimų eigos. Taip pat kokios institucijos jame dalyvauja ir kaip jos bendradarbiauja. O tai išmanyti labai svarbu, nes dėl šių žinių stygiaus, jų patarimai kartais labiau pakenkia nei padeda ir vietoj drausminės ar administracinės atsakomybės fizinis arba juridinis asmuo, kurių atžvilgiu vyksta tyrimas, užsitraukia baudžiamąją ir civilinę atsakomybę.

Koks mokymų tikslas?

Mokymų tikslas - tiek kiek tai leidžia Lietuvos įstatymai, supažindinti seminaro dalyvius su šiais itin svarbiais patikrinimų procesais, jų etapais bei institucijomis, kurios šiuos patikrinimus atlieka. Tai svarbu tam, kad atsakingi asmenys patys susigaudytų šiuose procesuose ir aklai nepasitikėtų įvairiomis primestomis nuomonėmis ar patarimais, kurie dažniausiai tik pablogina situaciją.

Taip pat labai svarbu suteikti mokymų dalyviams žinių, kurios padėtų valstybės įstaigose bei versle dirbantiems vadovams, finansininkams, teisininkams, darbuotojams, atsakingiems už viešuosius pirkimus bei Europos sąjungos lėšų administravimą, išvengti nesąmoningų klaidų, kurios būtų traktuojamos kaip finansiniai pažeidimai ir užtrauktų tam tikrą atsakomybę.

Pasistengti išaiškinti, kad bet koks sąmoningas veikimas bandant nesąžiningai elgtis finansų ar korupcijos srityje, vėliau ar anksčiau bus išaiškintas ir už tai teks atsakyti. Paprasčiau tariant akcentuoti bausmės neišvengiamumo principą.

Taip pat jis skirtas išsiaiškinti kada minėti pažeidimai užtraukia administracinę, civilinę, o kada net baudžiamąją atsakomybę, ypač atkreipiant dėmesį į tuos pažeidimus, kurie dažnai, dėl žinių stokos, traktuojami, kaip visiškai teisėta veikla, tačiau vėliau didelei nuostabai iššaukia „netikėtus“ patikrinimus ar net ikiteisminius tyrimus.

Projekto partnerio nuotr./Elijus Kebleris
Projekto partnerio nuotr./Elijus Kebleris

Gal kokį pavyzdį paminėsit?

Dažnas atvejis kuomet įvairūs konsultantai ar net teisininkai pasiūlo įmonei ar įstaigai kaip neva teisėtai galima būtų sumažinti mokesčius. Kiti „specialistai“ pateikia tarsi nepriekaištingus, atitinkančius teisės aktų nuostatas, pasiūlymus, kaip galima sumanipuliuoti viešųjų pirkimų ar Europos sąjungos lėšų administravimo srityje. Tuomet vadovai, buhalteriai ar kiti atsakingi asmenys, įsivelia į šiuos procesus, net nemanydami kad daro pažeidimus. Todėl gautos žinios seminaro metu leis atpažinti tas neva teisėtas schemas ir į jas neįsivelti. Seminarų metu pateiksime daug rezonansinių pavyzdžių, kuomet buvo tikrinamos valstybinės ar verslo įmonės, aiškinsimės kodėl jos buvo tikrinamos ir kuo tai baigėsi. O baigiasi tai dažniausiai liūdnai.

Taip pat dažnai matome kai atliktas sąmoningas veiksmas finansinių nusikaltimų arba korupcijos srityje staiga, „visai netikėtai“ išlenda praėjus keletui metų, kuomet jau atrodė, kad viskas pamiršta. Todėl tikėkimės, kad dalyviai, kurie susipažins su visais šiais procesais sugebės išvengti nesąmoningų klaidų, o ketinantys nusižengti sąmoningai, suvoks, kad vėliau ar anksčiau teks atsakyti, nes yla vis tiek išlys iš maišo ir atsiradus galimybei atlikti neteisėtą veiksmą finansų ar korupcijos srityje, nuo jo susilaikys.

Aš asmeniškai, šiame seminare be pagrindinės pranešimo temos, taip pat dalinuosi ir savo asmenine patirtimi apie prieš daugelį metų vykdytą neteisėtą veiklą, už kurią buvau nuteistas. Pasaulinė praktika rodo, kad toks dėstymo metodas, kuomet praeityje padaręs nusižengimą žmogus atvirai dalijasi savo patirtimi, yra viena iš efektyviausių priemonių vykdant nusikaltimų prevenciją visose srityse, taip pat finansinių nusikaltimų bei korupcijos srityje. Ši metodika jau puikiai pasiteisino man skaitant paskaitas Lietuvos Kalinių globos draugijoje bei kitose nevyriausybinėse ir politinėse organizacijose.

Kas šio bei kitų seminarų lektoriai ir kur sužinoti platesnę informaciją apie šiuos seminarus?

Seminarų lektoriai tai žinomi advokatai ir teisininkai, kai kurie iš jų ilgus metus patys darbavosi aukščiau minėtose institucijose. Visi yra aukštos kompetencijos savo sričių profesionalai. Taip pat lektoriai, kurie iki šiol dirba minėtose teisėsaugos bei valstybės kontrolės institucijose. Tema seminaro išlieka, o lektoriai keičiasi, nes ne visada pavyksta suderinti mokymus su tiesioginiu darbu. Aš taip pat dėstau šiuose seminaruose, nes turiu nemažą patirtį dirbant įvairiose teisėsaugos institucijose, Valstybinėje mokesčių inspekcijoje bei konsultuojant fizinius ir juridinius asmenis teisės ir mokesčių klausimais. Platesnę informaciją apie renginius rasite internetinėje svetainėje www.mokymulinija.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Reklama
LPC meno galerijoje eksponuojamos parodos turi išskirtinę misiją
Užsisakykite 15min naujienlaiškius