Dabar populiaru
Publikuota: 2016 gruodžio 21d. 14:38

Gyvosios parodos premjera – atvers naują puslapį audimo istorijoje!

„Nordfjord Folk Museum“ trobos vidus
Projekto partnerio nuotr. / „Nordfjord Folk Museum“ trobos vidus

Tarptautinis lietuvių ir norvegų projektas „Gaminu ir augu: tradicijos tarp pluošto ir struktūros“, skirtas atgaivinti senąsias audimo tradicijas nuo siūlo iki audinio, sausį skelbia dvi premjeras. Jau 2017 sausio 24-26 dienomis „Nordfjord Folk Museum“ prasidės gyvoji paroda, kuri leis kiekvienam bent akimirkai sugrįžti į praeitį ir prisiliesti prie unikalios lino ir vilnos istorijos.

Vilniaus dailiųjų amatų asociacija kartu su didžiausiu kultūrinės istorijos muziejumi Norvegijoje „Norsk Folkemuseum” prieš metus pradėjo įgyvendinti tarptautinį projektą. Šiandien, viena iš projekto įgyvendintojų M. Kajotienė derina paskutines detales knygos premjerai: „Iki XIX-XX a. sandūros kiekviena jauna mergina turėjo mokėti verpti ir austi, nes tai buvo pagrindinis tekstilės gamybos būdas. Kraičio krovimas ir jo demonstravimas buvo suvokiamas kaip gabumų, meistrystės ir puikios būsimos šeimininkės ženklas. Be to, verpdavo ir ausdavo ne tik moterys, bet ir vyrai, tiesa, pastarieji retai. Manau, atėjo metas kiekvienam šiuolaikiniam lietuviui sužinoti, kaip gimdavo natūralus, su jausmu pagamintas audinys. Juk šiandien visi trokšta tokį nusipirkti, bet tik retas moka pasigaminti“.

Istorijos puslapiais

Istorinės knygos „Siūlo kelias“ autorė pasakoja, kad vienas įdomiausių kūrybos procesų buvo darbas su šaltiniais. M. Kajotienė, lyg istorijos detektyvė, pasinėrė į mūsų prosenelių gyvenimo aktualijas. Pagrindinė šios knygos literatūra – tai tarpukario laikotarpio žurnalas „Gimtasai kraštas“, kuriame pateikiami to meto etnografinių ekspedicijų duomenys, kai tekstilinių pluoštų apdirbimas, verpimas ir audimas buvo elementarūs buities darbai. Straipsniai, pateikti šiame žurnale, yra tarsi tarpininkai tarp anų laikų ir šiandienos kasdienybės. Atotrūkis – tik šimtmetis, tačiau pokyčiai kardinalūs, mūsų kasdienybė ir buitis visiškai pasikeitusi.

„Šio pažintinio leidinio pagrindinis atspirties taškas yra tarptautinis projektas „Gaminu ir augu: tradicijos tarp pluošto ir struktūros“. Esminė šio projekto bei leidinio idėja – išsaugoti ir pristatyti senovinį tekstilės gamybos amatą Lietuvoje ir Norvegijoje bei atskleisti įdomiąją jo pusę plačiajai visuomenei. Šiuo metu tradicinis tekstilinių pluoštų apdirbimas ir audimo procesas beveik nebepraktikuojami ir nebepritaikomi žmonių buityje bei kasdienybėje, priešingai – audimo amatas ir jo gaminiai jau kurį laiką išgyvena naują laikotarpį ir yra tapę reprezentacinio pobūdžio arba naudojami siauroje nišoje: proginės dovanos, reprezentaciniai drabužiai, pristatymai mugių, festivalių metu, įvairios ekspozicijos muziejuose, o tradicinės audyklos su senovinėmis staklėmis, bet jau modernia technika apdirbtu ir pirktiniu pluoštu ar siūlais yra specialiai įrengtos tam skirtose dirbtuvėse.“, – pasakoja Vilniaus dailiųjų amatų asociacijos vykdomoji direktorė Agnė Žilinskaitė.

Šviežias žvilgsnis į tai, kas sena

Dažniausiai muziejuose žmonių matomi ir atpažįstami su audimu susiję prietaisai yra audimo staklės ir verpimo rateliai, o apie visą likusį darbo procesą, būtent – koks pluoštas naudotas, kaip jis apdirbamas, kaip gimsta siūlas, kaip jis patenka į ratelį ir į stakles, dažnas, deja, jau nebežino. Gyvoji edukacinė paroda ir istorinė M. Kajotienės knyga šį „nežinojimą“ išsklaidys, skaitytojams pateiks lino ir vilnos apdirbimo kelią nuo augalo ir gyvūno iki audinio. „Kiekvienam šiuolaikiniam žmogui svarbu žinoti, kokie darbštūs ir meniški buvo mūsų protėviai, todėl kviečiu aktyviai sudalyvauti knygos ir parodos premjeroje Lietuvoje jau šį kovą. Visi norintieji galės susipažinti, kaip ir kokiais įrankiais būdavo išgaunamas pluoštas ir verpiami siūlai, kokie darbai būdavo atliekami ruošiantis audimui ir ką pagamindavo iš linų ir vilnų pluošto.“, – kviečia tarptautinio projekto “Gaminu ir augu: tradicijos tarp pluošto ir struktūros” įgyvendintojos, Vilniaus dailiųjų amatų asociacijos prezidentė, Indrė Rutkauskaitė.

Knygos ir edukacinės parodos premjera įvyks Norvegijos Sandanės istoriniame muziejuje po atviru dangumi. „Nordfjord Folk Museum“ lankytojai gali pajausti XVIII-XIX amžiaus dvasią. Muziejaus teritorijoje yra net 45 senovinės trobos. „Mes džiaugiamės ir didžiuojamės, kad gyvasis stendas su senaisiais lino ir vilnos apdirbimo prietaisais savo pažintinę kelionę pradės pas mus. Net tris dienas visus lankytojus pažindinsime su senaisiais amatais ir dalinsime istorinę M. Kajotienės knygą „Siūlo kelias“, – pasakoja Anne Kristin Moe, „Nordfjord Folk Museum“ muziejaus direktorė.

Po premjeros Sandanėje, gyvoji edukacinė paroda keliaus į sostinę Oslą ir vasario 20-27 d. bus pristatyta didžiausiame kultūrinės istorijos muziejuje Norvegijoje – „Norsk Folkemuseum”. Lietuviai išbandyti audimo tradicijas ir nemomamai gauti istorinę knygą „Siūlo kelias“ galės jau šį pavasarį, kovo mėnesį. Paroda visus norinčius pažinti tradicijas džiugins net trijose vietose: Krikštėnuose (Ukmergės r.), Mažeikių rajone, viename iš dvarų ir Kaziuko mugėje. Primename, kad mugė tradiciškai vyks kovo 3-5 d. Vilniuje. Visus norinčius iš anksto susipažinti su mobiliosios parodos programa ir planuojamais rengti seminarais, kviečiame naujienas sekti adresu makingandgrowing.com.

Dvejus metus trunkantis projektas finansuojamas pagal Europos Ekonominės Erdvės finansinio mechanizmo 2009-2014 m. periodo Europos kultūros paveldo kultūros ir menų įvairovės skatinimo programą.

APIE PROJEKTĄ (Nr. EEE-LT07-KM-01-K-017)

  • Tikslas: Rekonstruoti, keistis ir skleisti tradicines tekstilės amato žinias Lietuvoje ir Norvegijoje.
  • Veikla: Norvegijos avių vilnos ir Lietuvos lino produkcijos tyrimas per mokslo ir fizikinių procesų prizmes ir inovatyvaus produkto – mobilios, gyvos, atviros, edukacinės parodos – sukūrimas. Projekto metu bus siekiama ištirti abiejų šalių tradicines priemones ir archajiškus praktinius gamybos metodus šioje srityje. Taip muziejų artefaktų tyrimas ir praktinės amatininkų žinios bus sujungtos pasitelkus istorinės rekonstrukcijos metodikas.
  • Laukiami rezultatai: Visas tiriamasis ir rekonstrukcinis procesas viešinamas tam skirtame tinklaraštyje 3 kalbomis (lietuvių, anglų, norvegų), inicijuojamos diskusijos interneto erdvėje, siekiant mokyti ar keistis idėjomis, žiniomis. Taip projekto produktas kuria papildomą kokybišką alternatyvą menui, kultūrai bei žinioms perteikti ir kultūros turizmui plėtoti. Taip pat suteikia galimybę netradicinėje aplinkoje prisiliesti prie gyvosios istorijos, užtikrins domėjimąsi socialine, kultūrine, menine ir gamtine savo krašto aplinka.

Vertė: 132 467,73 Eur.

LT production team logotipai

Partnerio turinys
Temos: 1 Paroda

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:09
02:13
02:24

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką