Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gegužės 9d. 16:46

Ką rinktis – emigraciją ar ateitį gimtinėje?

„ChangeMakers‘ON“
Kristinos Sereikaitės nuotr. / „ChangeMakers‘ON“

Mokslo metams bėgant į pabaigą, daugeliui jaunuolių kyla mintis išvykti į kitą šalį, ten užsidirbti, įstoti studijuoti, galbūt ten pradėti kurti šeimą.

Pati būdama studentė, pradėjau ieškotis informacijos apie galimybes emigracijoje ir Lietuvoje. Specialistų prognozės numato, jog artimiausiu metu Lietuvoje gyventojų skaičius nyks sparčiausiai tarp visų ES šalių ir po 20–30 metų šalyje liks vos 1 milijonas darbingo amžiaus žmonių. Tokia demografinė raida stabdo visuomenės socialinį-ekonominį vystymąsi.

Tuomet kyla dviprasmiškos mintys, ar susikrauti lagaminus, o gal pasilikti, nes toks spartus emigracijos srautas atlaisvins daugelį darbo vietų, kur vėliau galėsiu save realizuoti.

Galimybių likti Lietuvoje nemato tik tie, kurie nesidomi, neieško išeičių ir kliaujasi tik neigiamais atsiliepimais apie šalies ekonomiką. Visuomenei svarbu išsaugoti talentus, todėl patys iniciatyviausi visuomenės nariai nieko nelaukdami kuria sąlygas jaunimui įsitvirtinti Lietuvoje.

„Manau, kad dažnas Lietuvis priima sprendimą palikti savo šalį ne tik dėl ekonominių sąlygų. Ekonominės sąlygos yra pretekstas, kurį dažnai išsakome garsiai kaip pagrindinę priežastį. Kiekvienam žmogui (net jei „oficialiai“ teigiame kitaip) svarbu jaustis reikalingu, vertinamu, išgirstu.

Nusivylimas, netikėjimas, saugumo jausmo praradimas galiausiai baigiasi tvirtu pareiškimu „IŠVYKSTU“. Kai kūrėme ChangeMakers‘ON programą, norėjome, kad ji taptų vienu iš įrankių, padedančių visiems kūrybingiems ir motyvuotiems lietuviams, galintiems prisidėti prie globalių pokyčių, tapti išgirstais, sulaukti savo srities profesionalų palaikymo, jaustis saugiai „braidžiojant po verslo pievas“.

Nereikia laukti kol aktyvūs, pilni idėjų bei kūrybinių sprendimų tautiečiai nusivils ir spręs, su kuria šalimi nori sieti savo ateitį. Gaublys didelis, tad daug daugiau vertės ir visai šaliai, ir kiekvienam gyventojui atskirai – duoti įrankių padedančių kurti socialines inovacijas gyvenant Lietuvoje, o sukūrus ir pratęstavus – plėsti į kitas šalis. Taip laimėsime visi“, – teigė „ChangeMakers‘On“ iniciatorė Simona Šimulytė.

Kitas teigiamas pavyzdys – „GlobalLithuanianLeaders“ kompanijos įgyvendinama programa – „Talentai Lietuvai“. „Daugeliui yra brukama mintis, kad Lietuvoje neįmanoma užsidirbti ir jei jau baigei mokslus užsienyje, ten verta ir kurti karjerą. Todėl „Talentai Lietuvai“ programa norime jaunimui leisti patiems „patikrinti“ Lietuvą, gauti patirtį iš mūsų šalies geriausiųjų. Tai puikus būdas pritraukti mokytis išvykusius talentus bei įrodyti, jog ir Lietuvoje galima turėti pasaulinio lygio galimybes“, – teigė GLL vadovė Kotryna Stankutė-Jaščemskienė.

Taip pat jau 5 metus Lietuvoje veikia programa „Kurk Lietuvai“, siekianti sugrąžinti į užsienį išvykusius geriausius studentus. Kasmet pakviečiami patirties turintys jauni profesionalai 12 mėnesių rotacijos principu dirbti keliose skirtingose įmonėse, taip jie pasidalina įgytomis žiniomis, išbando keletą skirtingų veiklos sričių ir tikslingai pritaiko įgytas žinias bei patirtį, tuo pačiu prisidėdami prie modernios Lietuvos ateities kūrimo. Jungtinių tautų organizacija šią programą pripažino geruoju pavyzdžiu.

Manau, tiek čia, tiek svetur norint save realizuoti reikia stengtis ir daug dirbti. Negalima sakyti, kad už tvoros žolė žalesnė, jei dar nepabandėme jos pasodinti čia. Supratau, kad visos galimybės savo ateitį kurti gimtinėje yra suteiktos.

Viena jų kiekvienas gali pasinaudoti jau dabar – „ChangeMakers‘ON“ vasarą (birželio 16-22 dienomis) organizuojamoje stovykloje laukiami nauji inovatoriai, turintys socialinio verslo modelius, bei specialistai, kurie gali prisidėti prie jų realizavimo.

Organizatoriai ragina registruotis IT specialistus, chemikus ir biochemikus, psichologus, rinkodaros, komunikacijos, kūrybinių industrijų specialistus, dizainerius bei projektų vadovus. Ši stovykla skatina kurti savo bei Lietuvos ateitį čia ir dabar.

Nuoroda į registracijos formą dalyviams, kurie nori prisijungti prie idėjų įgyvendinimo – ČIA.

Nuoroda į registracijos formą dalyviams, kurie nori pateikti naują idėją – ČIA.

Parengė Kotryna Monika Kabašinskaitė.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką