Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2017 kovo 15d. 18:27

Kas slepiasi už miškų reformos

Eurai
123rf.com nuotr. / Eurai

Kova dėl daug aistrų sukėlusios valstybinių miškų valdymo reformos kovo 16 d. persikelia į LR Seimą. Parlamentarams LR Aplinkos ministras pateiks Vyriausybės patvirtintas reformos gaires, kurioms nepritaria miškininkų bendruomenė, profesinės sąjungos ir daugiau nei 10 tūkst. Lietuvos piliečių, pasirašiusių peticiją, raginančią stabdyti skubotą ir kaštų ir naudos analize nepagrįstą įstatymo projektą.


Kaltina neprofesionalumu

Profsąjungą neramina, jog pagal Vyriausybės patvirtintą įstatymo projektą bus atleisti 3 tūkst. miško darbininkų.

Lietuvos miško ir miško pramonės darbuotojų profesinių sąjungų federacijos pirmininkė Inga Ruginienė gina beveik 4 tūkst. miško darbuotojų interesus. Profsąjungą neramina, jog pagal Vyriausybės patvirtintą įstatymo projektą bus atleisti 3 tūkst. miško darbininkų.

“Vyriausybė deklaravo, jog sieks išsaugoti ir kurti darbo vietas regionuose, tačiau daro priešingai. Ministrų kabinetas patvirtino įstatymo projektą, kuriame nebuvo pateikta poveikio aplinkai analizė, kuri yra būtina priimant tokius visuomenei reikšmingus įstatymus. Reforma stumiama ciniškai, skubotai ir neprofesionaliai. Tokio proceso Lietuvoje dar neteko matyti, reformos užsakovai turėtų būti labai dideli”, – sako I.Ruginienė.

Profesinių sąjungų lyderė teigia neabejojanti kalbomis apie didžiojo verslo proteguojamą ir ministro stumiamą reformą, kuri padarys neatitaisomos žalos.

Vis garsiau kalbama, jog vienos įmonės įsteigimas būtų naudingas švedų IKEA koncernui ir didiesiems Lietuvos medienos perdirbėjams.

“Mus stebina kodėl teisėsaugos institucijos nesiėmė tyrimo dėl Aplinkos ministerijos kanclerio galimų korupcinių ryšių atliekų tvarkymo srityje. Kalbos dėl ministro ryšių su UAB “Likmerė” nutilo, niekas nesigilina ir į departamento direktoriaus D. Dudučio sąsajas su medienos perdirbimo įmonėmis. Kur žadėtas skaidumas? Reforma išvaikys specialistus, darbuotojai liks be darbo, o ar skaidrumas bus? Neaišku kaip aplinkos ministerija žada atskirti miškų valdymą nuo politinės įtakos, nuo kurios pati yra priklausoma”, – stebisi I.Ruginienė.

Anot pašnekovės, Seimo koridoriuose vis garsiau kalbama, jog skubotas egzistuojančios miškų sistemos išardymas ir vienos įmonės įsteigimas būtų naudingas švedų IKEA koncernui ir didiesiems Lietuvos medienos perdirbėjams.

Reforma nepagrįsta jokiais skaičiais.

Įžvelgia galimą korupciją

Seimo narys Linas Balsys taip pat viešai metė įtarimus įstatymo rengėjams dėl galimos korupcijos. Jo manymu, visiškai neaišku kokių tikslų siekiama reforma ir kodėl siūlomas vos vienas variantas.

Agresyvus ir bekompromisis reformos „stūmimas“ Lietuvos miškų ūkiui gali padaryti milžinišką žalą.

„Agresyvus ir bekompromisis reformos „stūmimas“ Lietuvos miškų ūkiui gali padaryti milžinišką žalą. Reforma nepagrįsta jokiais skaičiais. Kodėl norima steigti vieną įmonę, o ne, pavyzdžiui, dvidešimt? Kiek kainuos ši reforma mokesčių mokėtojams? Kokios galimos grėsmės?“, – klausia parlamentaras.

Pasak L.Balsio, atrodo, jog viskas vyksta kažkam paliepus ir liepta padaryti skubos tvarka, be skrupulų ir derinimo.

Sąmokslo teorijų mėgėjai įžvelgia panašumų su koncerno IKEA veiksmais Rumunijoje, kur bendrovė yra įsivėlusi į teisminius ginčus.

Problemų sprendimas generalinėje urėdijoje

I.Ruginienė sako, jog ministro iškelti miškų reformos tikslai gali būti pasiekti greičiau, pigiau ir paprasčiau. Anot profesinių sąjungų federacijos vadovės, Aplinkos ministras Kęstutis Navickas tvarką miškų administravime galėtų padaryti per generalinę miškų urėdiją, jeigu pagrindinis tikslas yra buhalterinės veiklos optimizavimas.

“Visas miškų urėdijas valdo generalinė urėdija, kuri labai paprastai gali centralizuoti buhalterinės apskaitos tvarkymą. Tam naujo įstatymo, griaunančio visą miškų sistemą nereikia, tačiau ministras galimai turi visai kitų tikslų ir interesų”, – sako I.Ruginienė.

Naujo įstatymo, griaunančio visą miškų sistemą nereikia, tačiau ministras galimai turi visai kitų tikslų ir interesų

Laukia įtempta kova

Įstatymo svarstymas Seime taps pirmu labai rimtu naujosios valdžios išbandymu. Valstiečių ir žaliųjų sąjungoje vieningos ir tvirtos nuomonės dėl miškų valdymo reformos įstatymo nėra. Koalicijos partneriai socialdemokratai griežtai pasisako prieš Aplinkos ministerijos parengtą įstatymo projektą.

Praėjusią savaitę Premjerui Sauliui Skverneliui teko ne vieną valandą praleisti Seime, įtikinėjant valstiečius paremti Vyriausybės priimtą įstatymo projektą. Ministrui teko gerokai pakelti balsą, kai pritrūko tvirtų argumentų kolegoms.

Nors konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis mūru stoja už reformą ir reiškia garantuotą paramą Premjerui bei Aplinkos ministrui, tačiau jo vadovaujama frakcija nėra vieninga ir bus daug nepalaikančių pirmininko pozicijos.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

01:33
42:57
00:40

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką