Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2017 04 27, 14:48

Lietuva pirmauja ES. Atspėkite, kokia tai sritis?

Lietuvoje vaisiaus ir naujagimio sergamumas bei mirtingumas (kitaip – perinataliniai rodikliai) per pastaruosius kelerius metus akivaizdžiai pagerėjo – mūsų šalis šiuo požiūriu pasivijo ir aplenkė nemažai išsivysčiusių Europos šalių. Prie to prisidėjo ir penkerius metus įgyvendinta Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros gerinimui skirtos programos, kuriai didžiąją dalį lėšų skyrė Šveicarijos Konfederacija.
Šilutės ligoninė
Šilutės ligoninė / Projekto partnerio nuotr.

Pralenkėm daugelį Europos šalių

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Tarptautinių projektų valdymo skyriaus vedėja Gytė Sirgedienė sako, jog šiandien pagalba nėščiosioms, gimdyvėms ir naujagimiams Lietuvoje yra labai aukšto lygio. Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros gerinimui skirtos programos veiklų dėka kiekviena nėščioji ir gimdyvė gauna kokybišką sveikatos priežiūrą, o kūdikiams yra užtikrinamas saugus pirmasis žingsnis į šį pasaulį.

Penkerius metus vykdytą Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programą puikiai vertina ir patys medikai.

„Tai yra labai gera investicija į motiną ir vaiką. Į vaiką, kuris yra būsimas Lietuvos pilietis, kuris gimdamas atsineša tam tikrą sveikatą, o medikai padeda jam gimti sveikam. Nuo to, kaip medikai padės gimdyvei ir vaikeliui gimdymo metu, labai daug priklausys, kaip vėliau tas vaikelis jausis, kokia bus jo sveikata, kokios bus jo galimybės. Nuo to priklauso ir valstybės ateitis. Dabar turime labai geras galimybes kokybiškai ir kvalifikuotai pasitikti mūsų valstybės piliečius, ateinančius į šį pasaulį“, – taip Marijampolės ligoninės direktorė Audronė Kuodienė apibūdina programos rezultatus.

„Pati esu akušerė-ginekologė, didžiuojuosi, kad priklausau šios specialybės gydytojams ir man malonu kalbėti šia tema. Įgyvendindami Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programą, pagal perinatalinius rodiklius mes pasivijom ir pralenkėm daugelį Europos šalių, nors į šią sritį tikrai negalime investuoti tiek lėšų, kiek gali kai kurios Europos Sąjungos šalys. Tam tikra prasme tai yra stebuklas“, – sako A.Kuodienė. Anot jos, programa išskirtinė tuo, kad ji apima nemažai suderintų, apgalvotų veiksmų, kurių bendras derinys duoda labai gerus rezultatus.

Programa skaičiais

48 mln. eurų. Penkeri metai sunkaus darbo. 27 ligoninės visoje Lietuvoje, pasirengusios užtikrinti saugų vaikelio atėjimą į gyvenimą, jo ir mamos priežiūrą. Tai yra pagrindiniai šios programos skaičiai. Galima būtų minėti ir daugiau – 3 reanimobiliai su specialia įranga saugiam naujagimių pervežimui, 24-iose ligoninėse įdiegtos energiją taupančios technologijos, daugiau kaip 4200 medikų, dalyvavusių profesiniuose mokymuose, tačiau ne skaičiai juk svarbiausia.

„Svarbu ne tik patalpos, kurios tapo jaukios, malonios gimdyvėms ir naujagimiams, ne tik energijos panaudojimo ligoninėse efektyvumas, bet ir medicinos įranga, kuri leidžia medikams stebėti gimdyvės būklę ir rūpintis vaikučio sveikata. Kartu svarbu ir personalo kvalifikacijos kėlimas, kai akušeriai ir ginekologai kalba viena kalba, kai vienas kitą supranta“, – tokius programos privalumus vardija Marijampolės ligoninės vadovė, viena iš 27 gydymo įstaigų vadovų, kurie dalyvavo programoje ir savo ligoninėse sukūrė saugesnę, jaukesnę aplinką naujagimiams ir jų mamoms.

Unikali programa

Vienas iš svarbių Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo tikslų buvo suvienodinti medicinos paslaugų kokybę nėščiosioms, gimdyvėms ir naujagimiams visoje Lietuvoje.

„Dabar per trumpą laiką nėščioji ar gimdyvė gali pasiekti ligoninę, kuri yra ne tik renovuota, apšiltinta, tinkamai vėdinama, bet ir turi naują medicinos įrangą, o specialistai teikia kvalifikuotą pagalbą, nes tai leidžia daryti parengtos metodikos ir medicinos personalo kvalifikacija“, – sako viena iš programos koordinatorių SAM Tarptautinių projektų valdymo skyriaus vyr. specialistė Rimgailė Stumbrytė.

Nėra taip lengva trumpai pristatyti visą programą, nes jos įgyvendinimas daugelyje sričių užtruko net penkerius metus, neskaičiuojant pasirengimo. Specialistai tikina, kad Lietuvoje nėra kito tokio projekto, kuris taip koncentruotai ir tokiomis didelėmis apimtimis būtų sutelktas į vieną sveikatos apsaugos sritį. Per visą laiką įvairioms programos veikloms įgyvendinti skirta apie 48 mln. eurų. Didžiąją šių lėšų dalį (85 proc.) skyrė Šveicarijos Konfederacija, po to, kai šveicarai referendumu pritarė tokiai paramai.

Yra kuo didžiuotis

Specialistai pripažįsta, kad jei ne ši programa, gimdymo ir naujagimių priežiūros srityje neturėtume tokio didžiulio progreso, koks buvo pasiektas panaudojant programos instrumentus. Dabar programos dėka Lietuvos valstybėje naujagimių mirtingumo rodikliai yra vieni žemiausių Europoje.

„Lietuva ne tik Europoje, bet ir pasaulyje gali didžiuotis perinatologijos sritimi. Paslaugų kokybė šioje srityje dabar yra tokia, kad iš bet kurios pasaulio valstybės atvažiavusi moteris gimdydama tikrai gautų tinkamas paslaugas“, – tvirtina viena iš programos koordinatorių, SAM Tarptautinių projektų valdymo skyriaus vyr. specialistė Agnė Jaruševičiūtė.

Mamos gali būti ramios

Jei iki programos pradžios didesniuose Lietuvos miestų gimdymo namuose buvo ir reikalingos įrangos, ir kvalifikuotų specialistų, tai mažesniuose miesteliuose pasigirti nelabai buvo kuo. Todėl parama buvo skirstoma atsižvelgiant į situaciją – kai kur renovuoti pastatai, įrengtos naujos šildymo, vėdinimo sistemos, kai kur aprūpinta nauja įranga.

Dabar sąlygos ir aprūpinimo lygis yra vienodas, o mažesniuose miesteliuose gimdymo namai buvo aprūpinti visa reikalinga įranga – nuo naujagimio lovytės iki gimdymo lovų, nuo šildomų reanimacinių stalelių iki mažučių įrangų naujagimių patikroms, nuo operacinės stalų iki modernių narkozės aparatų. Didžiosiose ligoninėse stovi įranga, reikalinga sudėtingais atvejais ir nutikus komplikacijoms. Naujagimių priežiūrai ir diagnostikai taip pat visos ligoninės turi vienodą įrangą, kas leidžia anksti diagnozuoti įvairias ligas ar sutrikimus, o tai palengvina gydymą ar leidžia suteikti tinkamą priežiūrą laiku. Negana to, yra parengtos net 72 akušerijos ir neonatologijos metodikos, kaip elgtis vienu ar kitu atveju.

Bet kuris medikas ar kitas darbuotojas bet kurioje ligoninėje žino, ką turi daryti įvairiais atvejais. Specialistai tvirtina, kad prieš keletą metų Marijampolėje nutikus nelaimingam įvykiui, realiai tik programos ir kvalifikuotų medicinos personalo dėka buvo išgelbėtos mamos ir naujagimio gyvybės.

Mielos dovanėlės naujagimiams

Gydytojų ir gimdyvių patogumui buvo sukurta ir naudoti parengta kompiuterinė nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos duomenų bazė. Kai laikui bėgant ji užsipildys, bus galima išvengti milijono popieriukų, o nutikus nenumatytam atvejui bus patogu kreiptis į medikus bet kurioje ligoninėje, nes jie galės matyti bet kurios nėščiosios duomenis ir suteikti jai reikalingą pagalbą pagal konkrečią situaciją.

Norėdama, kad apsilankymas gimdymo įstaigoje būtų kuo malonesnis, Sveikatos apsaugos ministerija kartu su Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programa kelerius metus paruošė ir naujagimių tėveliams įteikė mielus suvenyrus. 27 programoje dalyvaujančios Lietuvos ligoninės dalijo naujagimiams dovanėles – kepuraites, kojinaitės ir naujagimio korteles.

logo

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką