Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos verslui – norvegiškos žinios ir patirtis

UAB ,,Borta"nuotr.
UAB ,,Borta" nuotr.
Šaltinis: Partnerio turinys
Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, turinio kontrolė – partnerio rankose
0
A A

Griežtėjant aplinkos apsaugos reikalavimams ir mažėjant iškastinio kuro resursams pasaulinėje rinkoje didėja efektyviai energijos išteklius naudojančių ir mažai aplinką teršiančių technologijų paklausa. Dauguma ekspertų neabejoja, kad sėkminga ateities pramonė bus ta, kuri bus paremta inovatyviomis žaliosiomis technologijomis, suteikiančiomis verslui konkurencinį pranašumą.

Siekiant atskleisti verslo galimybes kuriant ir diegiant žaliąsias inovacijas, itin svarbu ieškoti naujų būdų tai paskatinti. Ūkio ministerijos įgyvendinama Žaliosios pramonės inovacijų programa, finansuojama 2009–2014 m. Norvegijos finansinio mechanizmo lėšomis, – viena iš pirmųjų paramos priemonių Lietuvoje, orientuota į žaliųjų inovacijų versle skatinimą. Paramos lėšomis jau pasinaudojo 13 Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo įmonių, iš viso paskirstyta 8 mln. eurų.

„Įgyvendindami Žaliosios pramonės inovacijų programą siekiame didinti Lietuvos įmonių konkurencingumą, skatinti aktyvesnį Lietuvos ir Norvegijos verslo įmonių bendradarbiavimą. Dalyvaujančios programoje įmonės turi gerą progą perimti patirtį iš žaliosiomis inovacijomis garsėjančios Norvegijos, įgyvendinti abiem pusėms naudingus projektus, susipažinti su naujomis technologijomis. Inovatyvūs sprendimai atveria galimybes lengviau patekti į naujas rinkas, bendradarbiaujant neretai gimsta naujų produkto kūrimo idėjų“, – privalumus nurodo Ūkio ministerijos Inovacijų departamento Inovacijų politikos skyriaus vedėja Aurelija Kazlauskienė.

UAB ,,SG dujos'' nuotr.
UAB ,,SG dujos'' nuotr.

Sėkmingi žalieji projektai

Kovo mėn. Klaipėdoje vykusiame Žaliosios pramonės inovacijų programą įgyvendinančių institucijų – Ūkio ministerijos ir VšĮ Centrinės projektų valdymo agentūros, programos partnerio – Norvegijos agentūros „Innovation Norway“ ir Norvegijos Karalystės ambasados atstovų susitikime buvo aptartas programos įgyvendinimas, planuojamos dvišalį bendradarbiavimą skatinančios veiklos.

Susitikimo metu institucijų atstovai lankėsi įmonėse, gavusiose finansinę paramą pagal Žaliosios pramonės inovacijų programą. UAB „SG dujos“ generalinis direktorius Virginijus Korsakas pristatė įgyvendintą projektą – hidrometano (vandenilio praturtintų suslėgtųjų gamtinių dujų) gamybos modulį Telšių autobusų parke. Ši naujovė leidžia naudoti pažangesnį kurą, pildyti autobusus hidrometano mišiniu, kuris sumažina į aplinką išmetamų kenksmingų teršalų kiekį. Naujoji įranga ruošia kurą gamtinėmis dujomis varomiems miestų autobusams, 10 procentų gamtinių dujų tūrio pakeičiant vandeniliu. Per planuojamą pirminį 10 milijonų kilometrų transporto priemonių eksploatacijos etapą inovacija leis sumažinti anglies dioksido teršalų kiekį 360 tonų. UAB „SG dujos” šiam projektui įgyvendinti panaudojo 0,7 mln. eurų nuosavų ir 0,6 mln. eurų Žaliosios pramonės inovacijų programos lėšų.

Klaipėdos uoste veikianti UAB „Borta", užsiimanti metalo konstrukcijų gamyba ir montavimu, įdiegė inovatyvią manipuliavimo sistemą su kinetinės energijos regeneravimo ir kaupimo technologija, kuri pakeitė neefektyvius ir nusidėvėjusius įmonės kranus. Inovatyvi technologija paremta sistema, kuri regeneruotą kinetinę energiją kaupia kondensatoriuose,. Nauja technologija ne tik sumažino kuro sąnaudas, pagerino taršos rodiklius, bet ir leido UAB „Bortai“ padidinti apyvartą, kelti produkcijos kokybę ir sumažinti gamybos kaštus. Skaičiuojama, kad naujojo krano technologija yra net iki 60 proc. efektyvesnė už tradicines, šiuo metu plačiai naudojamas kinetinės energijos regeneravimo principais veikiančias technologijas. Projekto vertė siekia 2,2 mln. eurų, iš kurių 1 mln. eurų paramos skirta pagal Žaliosios pramonės inovacijų programą.

Žaliosios pramonės inovacijų programą įgyvendinančių institucijų atstovai, lankydamiesi Šiauliuose veikiančioje informacinių technologijų įmonėje UAB „Cherry servers“, apžiūrėjo įdiegtą duomenų centro modulį, padėsiantį užtikrinti mažesnį elektros energijos suvartojimą. Šame inovatyviame modulyje bus įrengta šilumos pernešimo sistema, o jame gaunama šiluma, Skandinavijos šalių pavyzdžiu, bus panaudota patalpoms šildyti ir karštam vandeniui tiekti – taip bus sumažintas šilumos energijos suvartojimas. Įrengus naują duomenų centro modulį, seni ir neekonomiški serveriai buvo pakeisti naujais, naudojančiais mažiau elektros energijos.

UAB ,,Cherry servers'' nuotr.
UAB ,,Cherry servers'' nuotr.

Dar viena galimybė užmegzti verslo ryšius su Norvegija

Siekiant paskatinti Lietuvos ir Norvegijos partnerystę žaliųjų inovacijų srityje, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra kartu su Ūkio ministerija ir „Innovation Norway“ š. m. gegužės 10-11 d. organizuoja Energetiškai efektyvių technologijų verslo kontaktų mugę. Renginio metu savo patirtimi dalinsis Lietuvos ir Norvegijos inžinierinės pramonės įmonių atstovai, kurie turės galimybę ne tik susipažinti su technologijų naujienomis ir sėkmės istorijomis, bet ir tiesiogiai užmegzti tvarius ryšius bei pristatyti savo idėjas veikloje taikant energetiškai efektyvias technologijas, Norvegijos verslininkai turės galimybę apsilankyti moderniausiose Lietuvos įmonėse, kuriančiose ir diegiančiose energetiškai efektyvias technologijas.

Verslo kontaktų mugė vyks parodos „Balttechnika 2017“ metu, todėl renginio dalyviai turės galimybę parodos ekspozicijų salėje susipažinti su Lietuvoje ir kitose šalyse sukurtomis inovatyviomis inžinierinės pramonės technologijomis, apsilankyti ketvirtajai pramonės revoliucijai „Industry 4.0“ skirtoje tarptautinėje konferencijoje.

Daugiau informacijos apie programą ir renginį galite rasti programos interneto svetainėje www.norwaygrants.lt.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką