Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2016 08 05, 15:46

Pamėginkime pasvajoti, kaip galėtų būti (IV): o jei kova su korupcija taptų reali?

Čia - tiesiog nedidelė mano vizija apie pokyčius Lietuvoje, kurie daug kam pasirodys nereikalingi ar neįmanomi, bet gal visgi tai realu? Pamėginkime pasvajoti.
Saulius Skvernelis pristatė visus LVŽS sąrašo narius
Saulius Skvernelis pristatė visus LVŽS sąrašo narius / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

O jei kova su korupcija taptų reali?

Prisimenate garsiąją frazę apie „šiek tiek nėščią moterį“? Kelia šypseną, taip būti negali? Taip pat negali būti šiek tiek korumpuoto asmens, ,,smulkiosios“ ar ,,stambiosios“ korupcijos! Tai vėžys, ėdantis mūsų valstybę ir visuomenę, labiausiai nuviliantis žmones, pakertantis pasitikėjimą demokratija ir laisve!

Viešųjų finansų nepakanka ne tik dėl neracionalaus jų panaudojimo ar tiesiog ,,įsisavinimo“, bet dėl to, kad nemaža dalis jų iš mūsų visų tiesiog pavagiama.

Turime problemą, ją būtina radikaliai spręsti. Viešųjų finansų nepakanka ne tik dėl neracionalaus jų panaudojimo ar tiesiog ,,įsisavinimo“, bet dėl to, kad nemaža dalis jų iš mūsų visų tiesiog pavagiama.

Todėl privalome stiprinti STT resursus, investuoti į ten dirbančių žmonių intelektą, profesionalumą, aprūpinti juos tinkamais įrankiais: tiek teisiniais, tiek techniniais. Ir tegul darbuojasi sunkesniame bare – korupcijos prevencijoje, priverčia visas valdiškas kontoras turėti realias, konkrečiais rezultatais pamatuojamas antikorupcines programas, o su tais, kuriuos auklėti beprasmiška, bendrauja baudžiamųjų įstatymų rėmuose.

Teigiama, kad ,,šešėlyje“ sukasi arti trečdalio Lietuvos biudžeto. Kiekviena Vyriausybė pasižada vieną kitą milijardą iš ten ištraukti. Šiuos pažadus vykdo dėl vietos po saule kovojančios ir konkuruojančios įvairios tarnybos, inspekcijos ir departamentai. Kiekvienas sau, žiaurioje - dėl būsimo biudžeto ir įtakos zonų - tarpusavio kovoje! O gal subrendome turėti vieną, atsakingą už mūsų finansų apsaugą, įstaigą – kad ir Valstybės iždo apsaugos departamentą, kuris kryptingai, kompleksiškai, remdamasis analize ir kriminalinės žvalgybos informacija, trauktų tuos ,,šešėlinius“ milijardus!

O jeigu dar mokesčių sistema būtų verslui ir gyventojui suprantama, protinga, skatinanti mokėti, o ne slėpti, nenuplėšianti paskutinio euro, motyvuojanti ir skatinanti verslą pirmaisiais veiklos metais? O jeigu tikrintojai būtų konsultantai, o tik po to baudėjai, padėjėjai, o ne laukiantys, kol žmogus suklys painiose finansinių ataskaitų džiunglėse?

O jeigu ir verslui biznio marža 3 ar 5 proc. taptų didelė ir ,,apsimokanti“? Kiek viešųjų finansų protinga ir kompetentinga vyriausybė galėtų racionaliai perskirstyti! Metų pabaigoje kiekvienas, sąžiningai sumokėjęs mokesčius, gautų iš Iždo apsaugos departamento paprastą žmogišką padėką, o didžiausi mokesčių mokėtojai Vyriausybėje būtų pagerbti ne tik padėkos raštais, bet ir paprastu išklausymu: ką dar valstybė gali padaryti, kad jų verslas būtų sėkmingesnis, kad po metų būtų galima pasidžiaugti didesniu valstybės iždu. Paprastas elementarus paaiškinimas, kaip ir kur buvo paskirstyti surinkti mokesčiai, įtakotų verslininkų norą darbuotis be ,,šešėlio“.

O jei visi – ne kas sau, ne vienas prieš kitą, bet kartu?

Pabaigai tenka grįžti vėl prie mūsų valdžios. Įsivaizduojate visas valdžios šakas dirbančias vieningai, strateginių Lietuvai darbų įgyvendinimui?

Norėtumėte matyti Seimą, kuris nesako ministrų kabinetui, esą pasiskaitykite Konstituciją, ten parašyta, kad Vyriausybė yra po Seimu, taip kad turite žinoti, kur jūsų vieta. Atsiminkit, įstatymų projektai vis tiek ateis į Seimą, o tada mes juos...

Kiek kartu teko tai girdėti būnant ministru... Mačiau kolegas, kurie bandė nusileisti iki ,,aukštesniųjų“ lygio. Bandė argumentuotai spręsti problemas, bet galutiniam rezultate vis tiek sužinodavo, „kas yra po kuo“. Tą girdėjome – nieko labai keisto - iš nei išsilavinimu, nei intelektu, nei idėjomis negalinčių pasigirti įstatymų leidėjų.

Tauta, ko gero, norėtų girdėti iš Prezidento apie ministrų kabinetą ir ministrus tvirtus paskatinimo žodžius už darbingumą, ryžtą daryti kokybiškus pokyčius valstybei, kad valstybės vadovas didžiuotųsi ministrais. Sunku tai išgirsti, matyt, dar sunkiau pasakyti, kai matai kitokį vaizdą.

O įsivaizduojate, kaip daugumai šalies gyventojų būtu smagu matyti ir žinoti, kad vadovai ir dirba petys į petį

O įsivaizduojate, kaip daugumai šalies gyventojų būtu smagu matyti ir žinoti, kad vadovai ir dirba petys į petį, pamatyti „Facebook“ nuotraukas iš Turniškių? Pvz., Premjero rezidencijos kieme kepamus šašlykus ir ,,piknikaujančius“ visus TRIS valstybės žmones?

Tada ir mūsų himno žodžiai ,,vardan tos Lietuvos vienybė težydi“ įgautų kitą, tokią paprastą, visiems žmonėms suprantamą prasmę. Gal tai padėtų suvokti, kad nėra jų ir mūsų, kad nėra arba neturi būti valdžios Lietuvos ir žmonių Lietuvos.

Ar tai įmanoma pasiekti? Aš neabejoju - tą privalome visi kartu padaryti! Vardan tos – Lietuvos!

Politinė reklama. Bus apmokėta iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos rinkimų kampanijos sąskaitos.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką