Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugsėjo 15d. 10:54

Renovacijai atpigus kokybė nukentėti negali

Sodo g. 7, Akmenė
BETA nuotr. / Sodo g. 7, Akmenė

Dalis daugiabučių, šiemet prisijungusių prie Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos, jau spėjo įveikti itin svarbius renovacijos žingsnius: pasirengti investicijų planą, gauti preliminarų sutikimą iš finansinės institucijos dėl kredito gavimo bei įsigyti rangos darbus.

Kaip pastebi kai kurių regionų administratoriai, renovacijos kainos, kurias rangovai nurodo savo pasiūlymuose, yra žemesnės nei tikėtasi, tad dabartinis laikotarpis vertinamas kaip itin palankus įgyvendinti modernizaciją. Apie tai, ar iš tiesų galima tikėtis ženklesnio renovacijos atpigimo, – pokalbis su ekspertais.

Tvaresnė renovacijos rinka – po išmoktų pamokų

Didesnė konkurencija tarp rangovų ir tinkamas balansas tarp rangos darbų paklausos ir pasiūlos – tai svarbiausi veiksniai, leidžiantys šį laikotarpį iš tiesų vadina palankiu renovacijai, pažymi Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus vedėjas Edvardas Petrauskas.

„Prieš kelerius metus matėme renovacijos rinkos „perkaitimą“. Tuomet ieškodami rangovų kai kurie administratoriai turėjo skelbti net kelis konkursus, rangovų trūko, o pasiūlymų kaina nedaug skyrėsi nuo investicijų planų sumos. Naujausia šių metų statistika leidžia pastebėti, kad padėtis dabar žymiai stabilesnė: atnaujinamas optimalus kiekis daugiabučių, tarp rangovų – didesnė konkurencija, rangovų pasiūlymų kainos iš tiesų yra mažesnės nei nurodytos investicijų planuose, be to, atsirado daugiau patikimumo – sumažėjo rizika, kad rangovai ir kiti renovacijos dalyviai prisiims per daug modernizacijos projektų, kurių vėliau negalės tinkamai įgyvendinti“, – pasakoja pašnekovas bei priduria, kad tokia situacija – ir išmoktų renovacijos pamokų pasekmė: „Šiuo metu siekiama, kad kasmet būtų atnaujinami maždaug penki šimtai daugiabučių. Įsitikinome, kad toks skaičius – optimalus, įvertinus statybininkų pajėgumus ir renovacijos finansavimą.“

Kalbėdamas apie renovacijos kainų tendencijas BETA Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus vedėjas pastebi, kad pastarųjų kelerių metų tendencijos rodo, kad atnaujinimo kaina kasmet vis dėlto šiek tiek padidėja, tačiau augimas – nelabai žymus: „Kol kas daugiausiai įtakos renovacijos kainos kilimui turėjo darbo užmokesčio didėjimas.“

Renovacijos atpigimo tikėtis sunku

Šiemet augo ir kuro, ir darbo valandos kaina, o tai signalai, kad renovacijos atpigimo greitu metu tikėtis būtų sunku, pastebi įmonės, jau ketverius metus rengiančios Pastatų atnaujinimo (modernizavimo) darbų skaičiuojamųjų kainų kainyną, vadovas Albinas Vaitkevičius. Pašnekovas pabrėžia, kad tikslesnės šių metų tendencijos paaiškės po kelių mėnesių – tuomet bus pristatytas šiemet jau antrasis renovacijos kainynas, bei primena, kad vieno trumpo laikotarpio – pavyzdžiui, vieno mėnesio – tendencijos nedaug atskleidžia apie bendresnę kainų būklę.

„Per pastaruosius trejus metus renovacijos kaina augo nežymiai, ypatingai – statybinių medžiagų. Tačiau renovacijos kaina turi daugiau dedamųjų – tai darbo kaina ir mechanizmų, naudojamų modernizacijai, eksploatacijos kaina. Jau kurį laiką pastebime, kad didžiausią įtaką renovacijos kainos augimui turi darbo užmokestis, jis didėjo ir šiemet. Ilgą laiką nekilo ir statybininkių medžiagų kainos, tad šis laikas taip pat gali artėti prie pabaigos. Be to, į renovacijos kainą įeina ir kiti smulkesni elementai. Pavyzdžiui, statybvietės įrengimo išlaidos, rangovams privalomi mokesčiai ir t. t.“, – vardija pašnekovas.

A. Vaitkevičius taip pat atkreipia dėmesį, kad renovacijos kaina gali didėti ir dėl didesnio gyventojo išrankumo, sprendimo rinktis aukštesnės kokybės šiltinančias medžiagas, apdailą, platesnį renovacijos priemonių paketą ir t. t.: „Kintantys gyventojų, renovuojančių savo daugiabutį, poreikiai bei finansinės galimybės taip pat gali turėti įtakos tam, kad renovacijos kaina augs.“

Kokybė neturi priklausyti nuo kainų svyravimo

Net jei bus pastebėtas gana ženklus modernizacijos kainos mažėjimas, tai neturi turėti įtakos renovacijos kokybei, pabrėžia BETA Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus vedėjas Edvardas Petrauskas.

„Nepriklausomai nuo to, kokia yra renovacijos rinkos kaina, rangovas ir administratorius pasirašo sutartį ir administratorius turi visus svertus, kad galėtų kontroliuoti, kad būtų įgyvendinamos visos šios sutarties nuostatos, laikomasi terminų, o jeigu reikia – taikomos sankcijos“, – primena pašnekovas bei atkreipia dėmesį ir į tai, kad jau šį rudenį bus sugriežtinti reikalavimai techniniam prižiūrėtojui, kuris atstovauja gyventojų interesus prižiūrėdamas kaip vykdomi modernizacijos darbai.

„Bet kuriuo atveju renovacijos įgyvendinimui skiriamos didelės sumos, tad rangovas, jau dalyvaudamas konkurse atlikti rangos darbus, turi pamatuoti savo pajėgumus. Kadangi su rangovu atsiskaitoma tik už tinkamai ir kokybiškai atliktus darbus, sukčiavimui erdvės nėra. Visa tai reiškia, kad renovacijos proceso kokybė, nepriklausomai nuo renovacijos kainos, yra administratoriaus rankose. Tad jeigu renovacijos procesas stebimas nuo pat pirmos dienos, didesnių iššūkių tikrai nekyla“, – patikina E. Petrauskas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką