Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Socialinė klasterystė – pamoka, kurią dar turi išmokti Lietuvos viešasis sektorius

Socialinė klasterystė – pamoka, kurią dar turi išmokti Lietuvos viešasis sektorius
Partnerio nuotr. / Socialinė klasterystė – pamoka, kurią dar turi išmokti Lietuvos viešasis sektorius
Šaltinis: Partnerio turinys
Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, turinio kontrolė – partnerio rankose
0
A A

Europos Sąjungos socialinės politikos strategijoje teigiama, kad socialinė klasterystė yra vienas svarbių socialinės politikos modernizavimo ir socialinės integracijos Europoje instrumentų. 2015 m. mūsų šalyje pradėtas įgyvendinti 2009–2014 m. Norvegijos finansinio mechanizmo lėšomis finansuojamas projektas „Tvarios plėtros skatinimas stiprinant viešojo sektoriaus socialinę klasterystę“. Projektu siekiama prisidėti prie regioninės politikos įgyvendinimo skatinant tvarią plėtrą, stiprinant viešojo sektoriaus gebėjimus ir socialinę klasterystę, keičiantis gerąja patirtimi tarp Lietuvos ir Norvegijos.

Socialinės klasterystės modelis Lietuvoje

Viena priemonių, įgyvendinant šiuos tikslus, yra Lietuvos edukologijos universiteto mokslininkų kartu su partneriais iš Norvegijos „Flexible Education Norway“, Vilniaus dizaino kolegijos, VšĮ „Gintarinė akademija“, Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegijos bei Utenos, Druskininkų, Prienų ir Biržų savivaldybių specialistais kuriamas socialinės klasterystės kompetencijų modelis.

„Paprastai kalbant, socialinės klasterystės modelis – tai viešojo, privataus ir pilietinio sektorių bendradarbiavimas, plėtojant įvairias socialines kompetencijas per profesionalus, kurie jau pažįsta pasaulio patirtį ar gali lengviau ją pažinti nei nepriklausomybės pradžioje, ir gali pritaikyti tas metodikas ar strategijas mūsų šalyje.“ – aiškina Lietuvos edukologijos universiteto prof. dr. Giedrė Kvieskienė. Profesorės teigimu, šalies valdžia turi suprasti, kad viešasis sektorius nebegali būti uždaras ar priešiškas privačiam, nevyriausybiniam sektoriui ir eiliniam piliečiui.

Partnerio nuotr./Socialinė klasterystė – pamoka, kurią dar turi išmokti Lietuvos viešasis sektorius
Partnerio nuotr./Socialinė klasterystė – pamoka, kurią dar turi išmokti Lietuvos viešasis sektorius

„Kiek dienos centrų, žaidimo kambarių, darželių, mokyklų ar tiesiog motinos kambarių, kuriuose mama galėtų pervystyti ir pamaitinti savo kūdikį, galime rasti savivaldybėse, seniūnijose, ministerijose? Mūsų projektas padės sukurti virtualius mokymosi modulius, kurių pagalba visi norintys galės ne tik sužinoti informaciją, bet ir susikurti realiai veikiantį socialinį klasterį, kuris talkins pozityvioms socialinėms iniciatyvoms.“ – dėsto prof. dr. G. Kvieskienė.

Seks Norvegijos pavyzdžiu

Įgyvendinant socialinės klasterystės uždavinius Lietuvoje, su vietos valstybinėmis institucijomis bus dalinamasi Norvegijos Karalystės gerąja patirtimi viešojo sektoriaus valdyme. Prof. dr. G. Kvieskienės manymu, Norvegijos viešasis sektorius savo atvirumu turėtų tapti pavyzdžiu valstybinėms įstaigoms čia Lietuvoje.

„Gausiausiai lankomas objektas Osle yra Nacionalinis operos ir baleto teatras. Kodėl? Į jį galima užsukti ne tik spektaklio metu. Kavinė, puikus fojė, nemokami viešieji tualetai, teatro kavinė, publikai demonstruojami teatro kostiumai ir net gausiausiai lankomas operos stogas, nuo kurio puikiai atsiveria Oslo panorama. Ši institucija yra atvira ir draugiška tiek piliečiams, tiek šalies svečiams. Kiek tokių atvirųjų viešųjų institucijų turime Lietuvoje?“ – retoriškai klausia Lietuvos edukologijos universiteto profesorė.

Mokslininkų teigimu, socialistės klasterystės strategijų diegimas Lietuvoje skatintų socialinę partnerystę, veiklą dėl bendro tikslo, dalijimosi ekonomika, saugia kaimynyste ir padėtų įgyvendinti daugelį kitų tikslų, kuriuos valstybės gerovės politika deklaruoja dešimtmečiais, kurių mūsų šaliai nesiseka įgyvendinti.

Norway Grants
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Norvegija
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką