Dabar populiaru
Publikuota: 2017 sausio 25d. 00:00

„Toksikoje“ saugiai sunaikina vis daugiau gamtai ir žmogui pavojų keliančių atliekų

Arūnas Dirvinskas
Partnerio nuotr. / Arūnas Dirvinskas

Praėję metai Lietuvos gamtosaugai bent vienu aspektu tikrai buvo palankūs – šalyje tinkamai sutvarkyta daugiau pavojingų atliekų nei ankstesniais metais. Į vienintelę Baltijos šalyse pavojingas atliekas deginančią įmonę „Toksika“ pernai atvežta beveik trečdaliu daugiau pavojingų atliekų, kur jos tinkamai sunaikinamos.

„Toksikos“ generalinis direktorius Arūnas Dirvinskas pasidžiaugė, kad per metus taip smarkiai pavyko padidinti pavojingų atliekų surinkimą.

„Tai, kad mūsų surenkamų pavojingų atliekų kiekiai didėja, reiškia gerą žinią Lietuvos žmonėms – vadinasi, mažiau pavojingų medžiagų yra išmetama į miškus, pakeles, išpilama į dirvožemį ar vandenį. Taigi mažiau pavojingų atliekų patenka į gamtą, mūsų maistą ir orą. Tiesa, mums dar toli iki tos dienos, kai galėsime džiaugtis, jog švariai gyvename, tačiau link to einame“, – sakė „Toksikos“ vadovas.

Pasak jo, per metus viso surinkta 7702 tonų pavojingų atliekų, iš jų – 6822 tonų degintinų pavojingųjų atliekų, t.y. tokių, kurios gali būti saugiai sudegintos specialiame „Toksikos“ įrenginyje. 2016 m. surinkta 28,1 proc. daugiau pavojingųjų atliekų nei 2015 m.

Partnerio nuotr./„Toksika“
Partnerio nuotr./„Toksika“

Vieninteliame Baltijos šalyse pavojingųjų atliekų deginimo įrenginyje 2016 m. sudeginta 74,6 proc. priimtų pavojingųjų degintinų atliekų. Be to, sudeginta 442,6 t medicininių atliekų, t. y. 8 proc. daugiau nei 2015 m.

„Mes vieninteliai Lietuvoje esame pasirengę tinkamai utilizuoti medicinines atliekas, tarp kurių yra ir žmogaus kūno dalių, ir cheminių medžiagų, vaistų, infekcija užkrėstų įrankių. Tai labai pavojingos atliekos. Todėl įmonėje įrengta speciali pneumatinė sistema, skirta bekontakčiam medicininių atliekų naikinimui užtikrinti, t.y. žmonės jokiame naikinimo etape neprisiliečia prie atkeliavusių atliekų“, – pasakojo Arūnas Dirvinskas.

2016 m. „Toksika“ pasiekė ir aukštesnių finansinių rezultatų. 2016 m. bendrovės pajamos išaugo 22,6 procento.

Kaip vieną iš svarbių gamtosaugai naujovių „Toksikos“ vadovas paminėjo pernai įrengtą specialią vienintelę Lietuvoje freono atliekų tvarkymo liniją, leidžiančią saugiai sutvarkyti freono atliekas. Be to, bendrovė sutvarkė daugiau kaip 50 tonų kondensatorių, turinčių itin pavojingos PCB alyvos.

Tvarkanti pavojingas atliekas „Toksikos“ bendrovė ir pati atidžiai laikėsi jai keliamų aplinkosaugos reikalavimų. Nuolat stebimi deginimo įrenginio išmetimai yra kelis ir net keliolika kartų mažesni už leidžiamas normas. Be to, įmonę nuolat tikrina ir nepriklausomos užsienio laboratorijos. Lenkijos įmonė PROFTECH Spolka Jawna per 2016 m. 2 kartus „Toksikos“ deginimo įrenginyje vykdė nenuolatinius išmetimų matavimus. Gauti rezultatai parodė, kad nei sunkiųjų metalų, nei dioksinų ir furanų ribinės vertės nebuvo viršytos. Užfiksuoti dioksinų-furanų išmetimai buvo 32 ir 27 kartus mažesni už leidžiamą normą.

„Toksikos“ direktorius Arūnas Dirvinskas teigia, kad įmonė dar turi pajėgumų ir rezervų priimti ir tinkamai sutvarkyti Lietuvoje susidarančias pavojingas atliekas. Ypač jis atkreipė dėmesį į medicinines atliekas, kurios vis dar keliauja į buitinius sąvartynus, nors turėtų būti tvarkomos pagal aukščiausius saugumo reikalavimus.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką