TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Vaikai ir išmanieji telefonai. Ką reikia žinoti?

Išmanieji telefonai
Fotolia nuotr. / Išmanieji telefonai
Šaltinis: Partnerio turinys
Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, turinio kontrolė – partnerio rankose
0
A A

Išmaniosios technologijos padeda vaikams kur kas greičiau tobulėti, įsisavinti žinias bei išmokti naujų dalykų. Tačiau, prieš įteikiant vaikui išmanųjį telefoną su mobiliuoju internetu, būtina jį tinkamai paruošti bei pamokyti jaunąjį telefono savininką tam tikrų taisyklių. „Bitė Lietuva“ mobiliųjų technologijų ekspertas Egidijus Adomkaitis pataria, kaip tai padaryti.

– Ką vaikai dažniausiai veikia išmaniuosiuose telefonuose ir internete?

Egidijus Adomkaitis / Asmeninio archyvo nuotr.
Egidijus Adomkaitis / Asmeninio archyvo nuotr.

Vaikai išmaniaisiais įrenginiais dažniausiai žaidžia žaidimus, naudojasi socialiniais tinklais, ieško informacijos ar skaito įvairius portalus.

– Kokie pavojai tyko vaikų?

Vaikai gana lengvai randa būdų, kaip pasiekti tik suaugusiems ar kitą jiems netinkamą turinį.

Taip pat, tinkamai nesupažindinti su grėsmėmis, jie nesusimąstydami apie pasekmes dalinasi asmeniniu turiniu – savo gyvenamąja vieta, naujais pirkiniais, žinutėmis apie keliones su tėvais, telefono numeriu ar net tėvų dokumentų duomenimis bei jų kreditinių kortelių numeriais.

Tai puikus masalas vagims, tiek kalbant apie fizinius apiplėšimus, tiek apie virtualius. Galų gale su vaiku socialiniuose tinkluose gali panorti susipažinti negerų kėslų turintys „draugai“: tai gali būti tie patys vagys, asmeninių duomenų išviliotojai ar net piktesnių kėslų turintys žmonės.

– Kaip apsaugoti vaikus nuo pavojų mobiliajame internete?

Potencialūs pavojai jokiu būdu nereiškia, kad iš vaiko reikėtų atimti išmanųjį įrenginį ar uždrausti naršyti mobiliajame internete. Pradžiai pakaks pasikalbėti ir supažindinti apie elgesio internete taisykles.

tinkamai nesupažindinti su grėsmėmis, jie nesusimąstydami apie pasekmes dalinasi asmeniniu turiniu

Supažindinkite vaikus, kad asmeninių duomenų, žinučių apie keliones, naujus pirkinius dalintis su virtualiais draugais nevalia, supažindinkite kokios grėsmės dėl to kyla. Kad vaikui būtų lengviau įsivaizduoti situaciją, nupieškite vaizdą, kad internete galioja tokios pat taisyklės kaip ir kieme.

Juk nė vienas nenori įžeidinėti savo kiemo draugų ar atsitiktinių praeivių ar kelti nuotraukas, vaizdo klipus, kurie draugus priverstų nemaloniai jaustis.

Taip pat būtina pakalbėti ir apie elgesį socialiniuose tinkluose. Pavyzdžiui, „Facebook“ oficialiai prieinamas tik nuo 13 metų, tačiau vaikams tai nesuteikia didelių trukdžių aktyviai jame dalyvauti.

Todėl pravartu juos pamokyti kokių nuorodų ten negalima spausti, įspėti, jog negalima bendrauti su nepažįstamais žmonėmis ir susitarti, jog nutikus kažkam netikėtam, iškart apie tai informuoti tėvus.

– Kokias techniniais sprendimais galiu padidinti savo vaikų saugumą?

Jei kalbame apie interneto turinį, didžioji dalis išmaniųjų įrenginių turi vadinamuosius „vaikų kampelius“. Jie leidžia nustatyti kokiuose tinklalapiuose vaikas gali lankytis, kokias programėles siųstis.

Taip pat pravartu įdiegti ir antivirusinę programėlę (pavyzdžiui, „Bitdefender Antivirus“ ar „AVG AntiVirus Security“), kuri apsaugos nuo netikėtų virusų, keliančių grėsmę asmeniniams duomenimis.

didžioji dalis išmaniųjų įrenginių turi vadinamuosius „vaikų kampelius“. Jie leidžia nustatyti kokiuose tinklalapiuose vaikas gali lankytis, kokias programėles siųstis

Vertėtų nepamiršti nustatyti ir telefono užrakto, t.y. funkcijos, kai telefonas atsirakina tik surinkus tam tikrą slaptažodį.

Norėdami dar didesnio saugumo, galite įdiegti specialias programėles (pavyzdžiui, „Safe Browser – The Web Filter“, „Web Filter with App Control“, „Life 360“), kurios ne tik leis pasirinkti leidžiamus lankyti tinklalapius, naudoti programėles, bet ir suteiks galimybę nustatyti vaiko buvimo vietą arba gauti įvairius pranešimus (kada vaikas grįžta namo ar nukeliauja į mokyklą ir pan.).

Jei turite daugiau klausimų apie išmaniuosius įrenginius, priedus, mobilųjį internetą, per „Facebook“ kreipkitės į „Bitė Lietuva“ išmaniųjų ekspertus, kurie operatyviai padės rasti atsakymus.

Projekto partnerio turinys

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką