Dabar populiaru
Publikuota: 2017 spalio 20d. 10:22

Žaliosios pramonės inovacijų programa – postūmis Lietuvos verslui: nuo spurgų gamybos technologijų iki atliekų perdirbimo

UAB „Milviteka“ atstovė R. Čižienė pristatė projektą
Projekto partnerio nuotr. / UAB „Milviteka“ atstovė R. Čižienė pristatė projektą

Ūkio ministerijos baigiama įgyvendinti Žaliosios pramonės inovacijų programa suteikė svarbų postūmį Lietuvos verslui ir atvėrė naujas tarptautinio bendradarbiavimo galimybes. Spalio 11 dieną verslo, valstybinių institucijų ir mokslo atstovai žiniomis, patirtimi bei lūkesčiais pasidalijo Vilniuje surengtoje baigiamojoje konferencijoje.

Renginio metu dalyviai pažymėjo, kad Žaliosios pramonės inovacijų programos įgyvendinimas paskatino verslo įmones ir valstybines institucijas pakeisti požiūrį į ekonomiką, suvokti, kad verslo augimas turėtų būti derinamas su darniu aplinkos išteklių panaudojimu. Pasaulyje nuolat auga mažai aplinką teršiančių produktų ir technologijų paklausa, o bendradarbiavimas su Norvegija suteikia progą perimti gerąją patirtį ir lengviau pasiekti užsienio rinkas.

2009–2014 metų Norvegijos finansinio mechanizmo lėšomis pasinaudojo 13 Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo įmonių, joms paskirstyta 7,9 mln. eurų. Įgyvendinant programą buvo bendradarbiaujama su Norvegijos agentūra „Innovation Norway“. Ji atstovauja Norvegijos Vyriausybei, skatina šalies įmonių ir pramonės plėtrą bei inovacijas.

Projekto partnerio nuotr./Renginio akimirkos
Projekto partnerio nuotr./Renginio akimirkos

Nuo spurgų technologijų iki autobusų

Inovatyvius produktus ir technologijas įvairiose srityse sukūrę Lietuvos verslininkai per diskusiją baigiamojoje konferencijoje pripažino, kad be programos paramos nebūtų ryžęsi tokioms investicijoms.

Renginyje buvo pristatyti bendrovės „Akvavita“ bendradarbiaujant su Norvegijos įmone „BergHolding AS“ sukurti lengvo svorio ekologiški PET buteliai, kurie gali būti pilnai perdirbami. Buteliai pagaminti iš 30 proc. natūralių ir 70 proc. perdirbtų medžiagų. Įmonės atstovė Aistė Miliūtė sakė neabejojanti, kad žaliųjų inovacijų svarba tik augs, nes vartotojai ir prekybininkai ima vis daugiau dėmesio skirti ekologijai.

Konferencijos dalyviai taip pat galėjo paskanauti inovatyvia technologija Marijampolėje bendrovės „Eurobagetas“ pagamintų spurgų, pasižyminčių išskirtine kokybe ir mažesniu riebalų kiekiu. Įmonės specialistai įsiklausę į didėjančią spurgų „Donuts“ paklausą rinkoje, nusprendė investuoti į naują, inovatyvią įrangą, kuri leis ne tik našiau, kokybiškiau, mažesne savikaina gaminti šaldytus „Donuts“ gaminius, bet ir sumažinti gamybos atliekų kiekį, sutaupyti vandens ir energijos išteklius.

„Įgyvendinus projektą mūsų gamybos našumas – po 25 bandeles kiekvienam Lietuvos gyventojui per metus arba po 13 bandelių kiekvienam Norvegijos gyventojui per metus“,– sakė įmonės atstovė Raminta Čižienė.

Žaliosios pramonės inovacijų programos dėka Lietuvos miestų autobusai jau gali važiuoti naudodami vandenilį. Įmonė „SG Dujos“ įrengė pirmuosius Lietuvoje hidrometano – vandenilio praturtintų suslėgtųjų gamtinių dujų – gamybos modulius Marijampolės, Telšių ir Ukmergės autobusų parkuose.

Įmonės atstovas Vidas Korsakas konferencijoje kalbėjo, kad šis sprendimas padės sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išskyrimą ir taip sumažinti taršą miestuose.

Bendrovė „Polymer Recycling“ atstovas Dainius Sakalauskas pristatė Pabradėje, buvusiuose tankų garažuose, įsikūrusią kombinuotų pakuočių atliekų perdirbimo gamyklą. Tai – pirmoji vieta, kur perdirbami vienkartiniai kavos puodeliai, popieriniai maišeliai su permatomu plastikiniu langeliu ar tetrapakai.

Programos dėka „Veika“ sukūrė ir rinkai pristatė ekologiško tapetų pagrindo technologiją „Ecodeco“, leidžiančią gaminti viniliniams tapetams identišką produktą, tačiau be jokių žmogaus sveikatai ir aplinkai pavojingų priedų. Kelerius metus kurta ir tobulinta „Ecodeco“ technologija nustato naujus tapetų gamybos standartus. Taikant šią technologiją tapetų gamybos metu aplinka apsaugoma nuo pavojingų medžiagų. Priešingai nei viniliniai tapetai, „Ecodeco“ tapetai yra labai paprastai perdirbami, taigi net ir panaudotas produktas neteršia aplinkos. „Ecodeco“ prekės ženklas jau yra registruotas Europos Sąjungoje, be to, vyksta patentavimo procedūros JAV, Kanadoje, Rusijoje ir kitose šalyse.

Klaipėdos uoste veikianti bendrovė „Borta", užsiimanti metalo konstrukcijų gamyba ir montavimu, įsigijo ir įdiegė inovatyvią manipuliavimo sistemą su kinetinės energijos regeneravimo ir kaupimo technologija, kuri pakeitė tris neefektyvius ir nusidėvėjusius įmonės kranus. Nauja technologija yra ypač palanki aplinkai – įmonė žymiai sumažino kuro sąnaudas, pagerino taršos rodiklius, elektros energijos sutaupoma net iki 67 proc. mažiau.

UAB „Milviteka“ specialistai sukūrė inovatyvią, efektyvią ir nekenksmingą aplinkai vaisių ir daržovių plovimo technologiją, kuri galės pakeisti šiuo metu Lietuvoje taikomas tradicines technologijas, kurios naudoja vandenį ir cheminius ploviklius. Esminis UAB „Milviteka“ sukurtos technologijos išskirtinumas – ozono dujų naudojimas technologiniame procese. Naudojant ozoną yra sunaikinami vaisių ir daržovių paviršiuje augimo metu susikaupę mikroorganizmai ir pesticidų likučiai.

Norvegų konsultacijos Lietuvos verslui

Baigiamojoje konferencijoje Norvegijos inovacijų konsultacijos kompanijos „Proneo“ atstovas Tore Svartas pasidžiaugė Lietuvos verslininkų vizitu, per kurį jie pasisėmė gerosios patirties bei galėjo surasti partnerių tolimesniam bendradarbiavimui. Konsultacijas vykdžiusi „Proneo“ turi daugiau kaip 20 profesionalių darbuotojų, kurie anksčiau yra patirtimi dalijęsi su Švedijos, Jungtinės Karalystės, Serbijos, Ukrainos, Moldovos, Lenkijos, Latvijos įmonėmis.

Projekto partnerio nuotr./PRONEO atstovas Tore Svartas
Projekto partnerio nuotr./PRONEO atstovas Tore Svartas

Akceleravimo programoje dalyvavo septynios Lietuvos inovatyvios įmonės bei Lietuvos mokslo ir technologijų parkai. Programos metu kiekvienai įmonei buvo priskirtas individualus mentorius visam programos laikotarpiui. Mokymų metu didžiausias dėmesys buvo skiriamas paruošti įmones efektyviam verslo idėjos pristatymui potencialiems investuotojams.

Baigiamosios konferencijos dalyviams agentūros „Innovation Norway“ atstovė Frauke Muth pristatė, kokių pamokų galima išmokti ruošiantis naujai programai. „Būkite pasirengę – sužinokite kiek įmanoma daugiau apie programą, rinką ir verslo galimybes. Skirkite laiko susipažinti su būsimu partneriu prieš pasirašydami kontraktą“,–patarimus dalijo F. Muth.

2009–2014 metų Norvegijos finansinio mechanizmo Žaliosios pramonės inovacijų programą Ūkio ministerija įgyvendino kartu Centrinė projektų valdymo agentūra bei Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

03:39
01:19
00:58

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką