Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Baimė vairuoti automobilį: kaip ją įveikti?

Dusulys, galvos svaigimas, padidėjęs prakaitavimas, prarastas gebėjimas aiškiai mąstyti, eismo įvykių baimė ir panikos priepuoliai – tai tik kai kurie amaksofobijos, arba automobilio vairavimo baimės, simptomų. Tokį nerimą gali sukelti ankštos parkavimo erdvės, didelis greitis, pastebėtas policijos automobilis arba kiti veiksniai. Kaip šią fobiją galima suvaldyti? Kaip reaguoti į jos apimtus vairuotojus?
Sociofobija
Sociofobija / Fotolia nuotr.

Kas patiria baimę

Ekspertai ištyrė, kad vienas iš dešimties žmonių išgyvena įvairias fobijas, o baimė vairuoti automobilį yra viena dažniausiai pasitaikančių fobijos atmainų. Tarp daugybės atvejų šią fobiją jaučia neseniai vairuotojo pažymėjimą įgiję ir be instruktoriaus pagalbos dar neįpratę važiuoti vairuotojai. 

Įgūdžių ir patirties trūkumas yra priežastis, kodėl kelyje susidarančios situacijos tokiems vairuotojams būna netikėtos ir sukelia diskomfortą

„Įgūdžių ir patirties trūkumas yra priežastis, kodėl kelyje susidarančios situacijos tokiems vairuotojams būna netikėtos ir sukelia diskomfortą. Tokiais atvejais lengva pasiduoti streso, baimės ar net panikos poveikiui“, – sako Lenkijoje veikiančios „Renault“ vairavimo mokyklos direktorius Zbigniewas Weseli. Tokiais atvejais neigiamų emocijų suvaldymas reikalauja laiko, įgytų įgūdžių ir patirties. Tai ne visuomet nurodo ligą. Blogesnė padėtis yra tuomet, kai amaksofobiją išgyvena traumas eismo įvykiuose patyrę žmonės. Tokiais atvejais prireikia daug laiko, kol žmonės įveikia savo baimę ir vėl išmoksta saugiai vairuoti.

Simptomai

Didelę baimę vairuoti jaučiantis asmuo gali parodyti tiek emocinius, tiek fizinius simptomus. Viena vertus, tai yra stresas, nerimas, baimė ir netikrumo jausmas. Antra vertus, fiziniai simptomai, tokie kaip dusulys, svaigulys, padidėjęs prakaitavimas, konvulsijos ar net alpimas. 

Pradedantieji vairuotojai paprastai bijo pajudėti į įkalnę, intensyvaus eismo ar kitų vairuotojų keliamo pavojaus

„Pradedantieji vairuotojai paprastai bijo pajudėti į įkalnę, intensyvaus eismo ar kitų vairuotojų keliamo pavojaus ir kad jų automobilis gali nuvažiuoti nuo kelio. Tačiau dažniausiai tai yra tik nežinojimo ir patirties stokos rezultatas, kuris gali būti lengvai eliminuotas, mokantis saugaus vairavimo“, – apibendrina „Renault“ vairavimo mokyklos instruktoriai. Situacija tampa kur kas rimtesnė, atsiradus fiziniams simptomams, nes tuomet vairuotojas turi mažiau galimybių kontroliuoti automobilį ir kelia pavojų kitiems eismo dalyviams.

Kaip reaguoti

„Fobijas patiriančių žmonių elgesys gali būti nenuspėjamas. Tai reikia atsiminti, matant darantį staigius manevrus, chaotiškai ir isteriškai vairuojantį vairuotoją. Tokiu atveju laikykitės saugaus atstumo ir, esant reikalui, kvieskite pagalbą,“ – pataria „Renault“ vairavimo mokyklos instruktoriai. 

Jei ši problema ištiko jus, pasistenkite nustatyti, kokio pobūdžio pagalba jums reikalinga. Gali būti, kad papildoma mokymų programa bus pakankama tam, kad pavyktų įgyti daugiau įgūdžių ir pasitikėjimo savimi. Jeigu jaučiate stiprius simptomus, neleidžiančius normaliai vairuoti, kreipkitės į specialistą (pavyzdžiui, psichologą ar psichiatrą – tai priklauso nuo simptomų) ir paprašykite patarimo. Amaksofobija dažniausiai įveikiama žmogų pratinant prie automobilio vairavimo, pašalinant su juo susijusias neigiamas emocijas ir įveikiant jų sukeliamus apribojimus. Pastovus pratinimasis ir vairavimo technikos mokymasis, taip pat darbas su savimi leis nugalėti savo baimę. Tuomet tai bus tik laiko klausimas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius