Net 700 filmų žiūrėkite nemokamai. ŽMONĖS Cinema
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

G.Nausėda apie A.Lukašenkos grasinimus: turėtume naują produktą – auksines Baltarusijos trąšas

Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pareiškė, kad Baltarusijos svarstymai perkelti šios šalies krovinius iš Klaipėdos į kitus uostus pakenktų pirmiausia jos pačios ekonomikai ir smarkiai pabrangintų eksportui skirtas prekes. Taip jis kalbėjo reaguodamas į ilgamečio Baltarusijos lyderio Aliaksandro Lukašenkos grasinimus.
Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

G.Nausėda žurnalistams tvirtino, kad tiek Europos Sąjungoje, tiek Lietuvoje jau anksčiau buvo sutarta, kad ekonominės sankcijos Baltarusijai dėl režimo susidorojimo su protestuotojais nebus taikomos, nes jos pirmiausia pakenks paprastiems žmonėms.

„Tačiau jeigu A.Lukašenka galvoja, kad ekonomines sankcijas reikia prisitaikyti jam pačiam, pačiai Baltarusijai, jis gali tą daryti“, – per spaudos konferenciją Prezidentūroje sakė Lietuvos prezidentas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Klaipėdos uostas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Klaipėdos uostas

Anot jo, krovinių perkėlimas pakenks Baltarusijos ekonomikai ir išbrangins į užsienį išvežamas prekes.

„Alternatyvų panaudojimas ir įgyvendinimas leis mums susidurti su nauja produkcijos rūšimi tarptautinėje rinkoje. Ta produkcija vadinsis auksinės Baltarusijos trąšos“, – kalbėjo G.Nausėda.

Apie sankcijas Lietuvai A.Lukašenka prabilo praėjusį penktadienį. Jis pavedė Vyriausybei pateikti siūlymą dėl krovinių perorientavimo iš Klaipėdos į kitus uostus.

„Scanpix“/AP nuotr./Aliaksandras Lukašenka
„Scanpix“/AP nuotr./Aliaksandras Lukašenka

Perkraunamos baltarusiškos trąšos Klaipėdos jūrų uoste sudaro maždaug trečdalį visų birių krovinių ir yra reikšmingas uostui pajamų šaltinis.

Visi kroviniai iš Baltarusijos į Klaipėdą vežami valstybės valdomų „Lietuvos geležinkelių“ traukiniais. Anot įmonės, baltarusiškų krovinių ji perveža apie 18-19 milijonų tonų kasmet. Iš viso „Lietuvos geležinkeliai“ kasmet perveža apie 50 milijonų tonų krovinių.

2019 metais baltarusiški kroviniai sudarė 14,1 mln. tonų: 30,5 proc. nuo bendros uosto krovos.

A.Lukašenka ir anksčiau taip pat ne kartą grasino perorientuoti krovinius ir pasirinkti kitus uostus, tačiau dėl to krovinių nesumažėdavo tikriausiai dėl to, jog baltarusių įmonėms ekonomiškai naudingiausia gabenti produkciją per Lietuvą.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Traukinys
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Traukinys

Baltarusijoje nuo rugpjūčio pradžios tęsiasi protestai dėl prezidento rinkimų. Režimui lojali rinkimų komisija teigia, kad juos triuškinamai laimėjo A.Lukašenka, bet opozicija sako, jog rezultatai yra suklastoti.

Baltijos šalių sankcijos – netrukus

G.Nausėda paskelbė, kad Baltijos šalys dar pirmadienį paskelbs sąrašą asmenų, kuriems bus pritaikytos sankcijos už rinkimų klastojimą ir smurtą prieš protestuotojus.

„Šiandien po pietų Lietuva, Latvija ir Estija tokį sąrašą pateiks. Jame bus apie 30 pavardžių, tačiau tai bus tik pradinė sąrašo versija, be abejonės, šitas sąrašas ateityje bus pildomas naujais žmonėmis ir pareigūnais“, – tvirtino prezidentas.

Anot šalies vadovo, šiame sąraše yra ir A.Lukašenka. Pasak jo, iš sąraše esančių asmenų trys per pastaruosius penkerius metus lankėsi Lietuvoje, o vienas žmogus – 15 kartų.

„Scanpix“/AP nuotr./Aliaksandras Lukašenka
„Scanpix“/AP nuotr./Aliaksandras Lukašenka

Anksčiau skelbta, kad Lietuva ketina įvesti sankcijas beveik 120 baltarusių – L.Linkevičius pateikė šį sąrašą patvirtinti vidaus reikalų ministrei Ritai Tamašunienei.

Pasak G.Nausėdos, veiksmingiausia priemonė būtų sankcijų Baltarusijos pareigūnams taikymas ES mastu.

Dėl Z.Jedinskio pozicijos belieka apgailestauti

Prezidentas taip pat sukritikavo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovo Seime Zbignevo Jedinskio poziciją Baltarusijos klausimu.

Z.Jedinskis feisbuke prieš kelias savaites pareiškė, kad protestus Baltarusijoje jėga malšinanti valdžia gina Konstituciją ir vėliau teigė, jog žmonės turi paklusti teisėtos valdžios reikalavimams.

„Nors galima sutikti, kad tos partijos pozicija skiriasi nuo visų kitų Lietuvos politinių partijų pozicijos Baltarusijos klausimu.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Laidoje „Nėra už ką balsuoti?“– Zbignevas Jedinskis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Laidoje „Nėra už ką balsuoti?“– Zbignevas Jedinskis

Gaila, kad mūsų šalyje atsiranda žmonių, kurie akivaizdžius žmogaus teisių pažeidimus ir tiesioginį savo gyventojų persekiojimą, mušimą, žudymą vadina Konstitucijos gynimu. Dėl to tenka tiktai apgailestauti“, – sakė G.Nausėda.

Lenkų rinkimų akcijos lyderis Valdemaras Tomaševskis anksčiau svarstė, kad A.Lukašenką dar palaiko dauguma ir kritikavo užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių už jo kategoriškumą, esą užkertantį kelią dialogui.

Praėjusią savaitę po koalicinės tarybos posėdžio „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis tvirtino, jog LLRA „vienareikšmiai palaiko bendrą Lietuvos poziciją dėl Baltarusijos“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Būsto draudimas Lietuvoje: pokytis iš „nerūpi“ į „būtina“
Reklama
Kartu su VDU studentais, studijas pradeda ir gausus būrys Lietuvos moksleivių
Reklama
„Inbank“ tapo „pigu.lt“ finansavimo partneriu
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Užsisakykite 15min naujienlaiškius