Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Laiku mažųjų laivų prieplaukos nepastatęs Klaipėdos uostas sulaukė milijoninės pretenzijos

Laivas „Independence“
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Klaipėdos jūrų uostas
Šaltinis: 15min
0
A A

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkciją pasivijo kelių metų senumo istorija. Uostininkai įsipareigojo pietinėje miesto dalyje įrengti mažųjų ir pramoginių laivų prieplauką. Jos statybai skelbtą konkursą dar 2011 m. buvo laimėjusi Vokietijos bendrovė „Josef Mobilus Bau – Aktien Gedellschaft“. Tačiau projekto dar nė nepradėjus įgyvendinti tuometinis Klaipėdos uosto vadovas Eugenijus Gentvilas paskaičiavo, kad tokios statybos uostui gali tapti per didele finansine našta. Projektas sustabdytas ir iki šiol nejudinamas, o bergždžiai iš krantinės statybos vylęsi užsidirbti vokiečiai reikalauja, kad jiems būtų kompensuotos negautos pajamos.

Reikalauja puspenkto milijono litų

Vokietijos bendrovės pretenzijų Klaipėdos valstybinis jūrų uostas sulaukė spalio 23 d. Statybų bendrovė reikalauja 4,476 mln. litų. Tokia suma vokiečiai įvertino savo nuostolius dėl sutarties netesybų. Jei ne jos, šiandien Klaipėdos uosto pietinėje dalyje jau būtų įrengta prieplauka mažiesiems ir pramoginiams laiveliams. Tačiau prieš trejus metus vos tik pasirašius sutartį su Vokietijos statybų bendrove, susitarimas buvo nutrauktas.

Vokietijos bendrovės pretenzijų Klaipėdos valstybinis jūrų uostas sulaukė spalio 23 d. Statybų bendrovė reikalauja 4,476 mln. litų.

Anuomet Vyriausybė nusprendė, kad Klaipėdos uostas privalo pusę metinio pelno grąžinti į valstybės biudžetą. Tuometinis uosto direkcijos vadovas E.Gentvilas paskaičiavo, kad uostui ne kažin kas ir belieka, tad prieplaukos, esą, nebebus iš ko statyti.

Dar bandyta žvalgytis į Europos Sąjungos struktūrinius fondus. Tačiau Susisiekimo ministerija įvertino, kad suspėti įsisavinti 2007–2013 m. finansavimo programos lėšų jau nebeįmanoma. Taip Vokietijos bendrovė iš Klaipėdos uosto pasitraukė nieko nepešusi, o dabar susizgribo pareikalauti kompensacijos.

Uostui būtini nauji vartai

Vokiečių finansinės pretenzijos krenta ant dabartinės Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos vadovybės pečių. Generalinis direktorius Arvydas Vaitkus tikina bandysiąs su vokiečiais sutarti taikiai. Jei ne, ginčas gali nusikelti ir į teismus.

Taip pietinė Klaipėdos jūrų uosto dalis turėtų atrodyti 2020 m.
Taip pietinė Klaipėdos jūrų uosto dalis turėtų atrodyti 2020 m.

O kol direkcijos teisininkai ieško išeities, projektuotojai braižo jau kitą mažųjų ir pramoginių laivų prieplaukos variantą. Toks uostininkų įsipareigojimas miestui. Atsirasti prieplauka turėtų ten pat, kur planuota ir pirmoji – netoli Kiaulės nugaros salos.

Tik hidrotechniniai sprendiniai numatomi žymiai efektyvesni, nei prieš tai. Pirmiausiai uostininkai planuoja pastatyti pietinius uosto vartus. Jie apsaugos būsimą prieplauką nuo uosto sąnašų. Paskaičiuota, kad nepastačius molo, naująją prieplauką kasmet užneštų 70 tūkst. kubinių metrų smėlio. Jų išvalymui kasmet tektų skirti 1,5 mln. litų.

Trukdo SGD terminalo dujotiekis

Jei šįkart niekas nepakiš kojos, mažųjų laivų savininkai naujojoje prieplaukoje galės švartuotis 2020 m. Tačiau dėliojant naujuosius planus užkliūva SGD terminalo kaimynystė. Iš jo tiesiamas laikinasis dujotiekis driekiasi kaip tik ten, kur projektuojama naujoji prieplauka. Terminalo atstovai tikina, kad laikinasis  – marių dugnu tiesiamas vamzdis – ilgainiui tikrai bus pašalintas ir pakeistas nuolatiniu – įkastu kelias dešimtis metrų po žeme.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./SGD terminalas
Irmanto Gelūno/Naujoji prieplauka turi atsirasti kaip tik ten, kur kasamas laikinasis SGD terminalo dujotiekis.

Jei šie pažadai liktų neįgyvendinti, o tokių dvejonių visuomenėje kilo belaukiant laivo-saugyklos „Independence“, ant plauko pakibtų ir naujosios prieplaukos likimas. Laivyba, kai marių dugne vos kelių metrų gylyje nutiestas dujų vamzdis, neįsivaizduojama. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką