Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti
2017 08 14 /15:10

Prie Lietuvos sienos rikiuojasi vilkikai – buvo sugedusi muitinės informacinė sistema

Lietuvos-Baltarusijos pasienyje nuo penktadienio nusidriekė ilgos eilės, kuriose iš Baltarusijos pusės laukia beveik 600 vilkikų, daugiausia prie Medininkų posto. Laukimo ir karščio išvargintiems vairuotojams dalijamas vanduo. Sutrikimas įvyko dėl programinės įrangos gedimo Lietuvos pusėje, šiuo metu gedimai jau sutvarkyti ir eilės mažėja, informavo Muitinės departamentas.
Vilkikų eilė pasienyje
Vilkikų eilė pasienyje / VSAT nuotr.

Penktadienį pradėjusios augti eilės savaitgalį šiek tiek mažėjo, tačiau nereikšmingai – prie sienos patikros vis dar laukia beveik 600 sunkvežimių, Baltarusijos Valstybinės pasienio tarnybos informaciją skelbia portalas tut.by.

Prie Medininkų posto eilė ilgiausia – apie 300 sunkvežimių, prie Šalčininkų ir Lavoriškių laukia daugiau nei po šimtą sunkvežimių, o Raigardo pasienio kontrolės poste – per 60 sunkvežimių.

Baltarusijos tarnybos informuoja, kad eilės nusidriekė dėl Lietuvos Muitinės departamento patiriamų programinės įrangos gedimų, dėl to muitinės krovinių vežimo formalumai tiek keliaujant į Lietuvą, tiek iš jos vykdomi rankiniu būdu. Rankiniu būdu vežėjai bus tikrinami iki pat rugpjūčio 17-os dienos, nurodo tut.by.

Nacionalinė vežėjų asociacija „Linava“ dar penktadienį įspėjo savo narius apie problemas pasienyje ir įrangos gedimą. „Mus informavo, kad yra programinės įrangos gedimas, todėl rekomendavome savo nariams vengti Medininkų. Mums žadėjo, kad gedimas bus sutaisytas penktadienį“, – 15min sakė „Linavos“ atstovas spaudai Vytautas Kleinauskas.

Jis patvirtino, kad vairuotojai skundžiasi, jog šiomis dienomis reikia labai ilgai laukti pasienyje. „Yra net sunku palyginti sistemas, kai dokumentai apdorojami elektroniniu ir rankiniu būdu. Tai labai didelis laiko skirtumas“, – sakė V.Kleinauskas.

Beje, vežėjai turi informacijos, kad programinė įranga sugedo visuose punktuose, taigi ir pasienyje su Kaliningradu.

Lietuvos muitinė informavo vežėjus, kad rugpjūčio 11 d., nuo 10:00 val. iki 17:00 val. dėl techninio sutrikimo neveikia Nacionalinės tranzito kontrolės sistema. Tačiau situacija pirmadienį nepasikeitė, o baltarusiai praneša, kad gedimo Lietuvos pusė nepataisys bent iki rugpjūčio 17 dienos. Oficialios informacijos apie programinės įrangos gedimą Muitinės departamento puslapyje nėra, tačiau apie tai rašo baltarusiški naujienų portalai.

Nacionalinė tranzito kontrolės sistema, kaip skelbiama, užtikrina elektroninėmis priemonėmis pateikiamų tranzito deklaracijų ir TIR knygelės duomenų apdorojimą, įforminimą ir kontrolę.

Baltarusijos Valstybinė pasienio tarnyba vežėjų prašo atsižvelgti į didelį užimtumą pasienio postuose ir įvažiuojant į Lietuvą rinktis kitus kontrolės postus.

Situaciją savaitgalį papildomai komplikavo karšti orai. Ypatingų situacijų departamentas organizavo geriamojo vandens tiekimą vairuotojams, taip pat tiekė vandenį techninėms reikmėms, organizuota prekyba maisto produktais.

Muitinės departamentas: sistema jau veikia, eilės mažėja

Muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Jonas Miškinis 15min teigė, kad informacinės sistemos darbas atkurtas nuo šeštadienio 9 valandos ryto, ir šiuo metu pralaidumas pasienyje yra padidėjęs – eilių Lietuvos pusėje nebėra, o Baltarusijos pusėje laukiančių vilkikų liko apie 300.

„Penktadienį, rugpjūčio 11 d., buvo sugedusios informacinė sistema – dėl techninių priežasčių nustojo veikti tranzito sistema. Ir ji neveikė truputėlį daugiau nei parą laiko, dėl to susidaro tos didesnės eilės. Šiuo metu, nuo šeštadienio 9 va. Ryto, sistemos vėl pradėjo veikti ir eilės mažėja. Sienų pralaidumas atsistatė“, – sako J.Miškinis.

Jis paaiškina, kad neveikiant sistemoms „buvo taikomos grįžtamosios procedūros – tai yra popierinių dokumentų forminimas“.

Vežėjai ir Baltarusija buvo įspėta, kad sistemos gali neveikti iki 17 d., baiminantis, kad gedimai galėjo būti rimtesni ir jų nepavyks greitai pašalinti.

„Atsitinka, kad sistema sugenda, ir patys centriniai serveriai nėra nauji, tad būna įvairių techninių nesklandumų. Bet atstatyti pavyko“, – sako J.Miškinis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Sužadėtuvių žiedo paieškos: kaip išrinkti tinkamiausią?
Reklama
Į Lietuvą atvyksta Pasaulio moksleivių robotikos olimpiadai besiruošianti ukrainiečių komanda
Reklama
Modernūs lietaus nuvedimo sistemų sprendimai
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais