Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vežėjų realybė – už tris asmenis pasirašinėjantis vadovas ir dešimtys tūkstančių papildomai deklaruotų mokesčių

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pranešime žiniasklaidai informuoja, kad jau matomi kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (toliau – FNTT) ir Valstybine darbo inspekcija (toliau – VDI) vykdomų transporto sektoriaus įmonių patikrų rezultatai. Tarp pažeidimų minimi finansiniai piktnaudžiavimai, „juodosios“ buhalterijos, darbo saugos reikalavimų nesilaikymai.
Vilkikai kelyje „Via Baltica“
Vilkikai / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Patikrinimai numatyti daugiau nei 30 Lietuvos bendrovių, institucijoms pavyko atskleisti įvairius vadovų piktnaudžiavimo, Darbo kodekso nusižengimų bei netinkamai vykdomos įmonių buhalterinės apskaitos atvejus, viena iš įmonių, net nelaukdama patikrinimo pabaigos, papildomai deklaravo 45 tūkst. eurų pelno mokesčio (PM).

Įmonės vardu nevengia pirkti vaikiškų automobilių kėdučių ar teisininkų paslaugų asmeninėms reikmėms.

„Dalis patikrinimų metu užfiksuotų nusižengimų institucijoms yra gerai žinomi iš ankstesnės praktikos, kiti – patvirtino buvusių ir esamų įmonių darbuotojų pranešimuose nurodytus faktus, visgi kai kurie piktnaudžiavimo atvejai nustebino net visko mačiusius pareigūnus. Vienos patikrintos įmonės direktorius, siekdamas išgryninti pinigus be jokių mokesčių, įsikūnijo į tris asmenis – išrašydamas kasos išlaidų orderius pasirašydavo tiek už save, tiek už įmonės buhalterį ir pinigus gavusį asmenį“, – pasakoja VMI viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas. Jis taip pat teigė, kad užfiksuotas vienas atvejis, kai dienpinigiai tariamai buvo išmokėti net neapmokamų atostogų išėjusiems ar į komandiruotes nevykusiems darbuotojams, o dar viena įmonė savo vadovui bandė grąžinti paskolą, kuri niekuomet nė nebuvo suteikta.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Artūras Klerauskas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Artūras Klerauskas

Šiuo metu daugiausiai pažeidimų nustatyta Kauno ir Klaipėdos apskrityse. Bendrų kontrolės veiksmų metu vienos įmonės teritorijoje rasta neregistruota kuro talpykla, nepateiktas kasoje turėjęs būti virš 12,6 tūkst. eurų grynųjų pinigų likutis. Pastebėti ir kiti įmonių vadovų piktnaudžiavimo atvejai – kai kurie vadovai vis dar linkę asmeninius poreikius tenkinti iš įmonės sąskaitos: įmonės vardu nevengia pirkti vaikiškų automobilių kėdučių ar teisininkų paslaugų asmeninėms reikmėms.

Patikros atskleidė ir pagrindines su darbo santykiais susijusias problemas. Bendrovės kompiuterinėse laikmenose laikoma „juodoji“ apskaita parodė, kad darbuotojams buvo mokamas neapskaitytas darbo užmokestis, kitoje įmonėje patys darbuotojai pasidalino informacija apie jiems mokėtus ir į įmonės apskaitą neįtraukiamus priedus. Pagal šiuos faktus pradėtas ikiteisminis tyrimas. Kai kuriems pažeidėjams pasiūlyta netinkamai apskaičiuotą ir darbuotojams priklausantį užmokestį išmokėti kartu su kito mėnesio atlyginimu, atitinkamai deklaruojant GPM ir pateikiant pranešimą VSDF apie apskaičiuotas įmokas nuo papildomai nustatytų draudžiamų pajamų.

„Šie patikrinimai leidžia daryti išvadą, kad nelegalaus darbo atvejų transporto sektoriuje dar pasitaiko, tačiau jis vis dažniau keičiamas kitomis nedeklaruoto darbo formomis. Pavyzdžiui, patikrinimų metu nustatyta, kad nežymimas dirbtas darbo laikas, neapskaitomas viršvalandinis ir naktinis darbas, darbai organizuojami poilsio dienomis – neįforminant to nustatyta tvarka, nesilaikoma darbo ir poilsio laiko reikalavimų ir pan.“, – sako LR vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Jonas Gricius.

VDI teritorinių skyrių darbo ginčų komisijose šiuo metu nagrinėjami 37 individualūs tolimųjų reisų vairuotojų ir transporto įmonių ginčai, iš kurių apie 90 proc. susiję su neišmokėtu darbo užmokesčiu. Patikrinimų metu taip pat buvo aiškinamasi dėl itin didelio kiekio nemokamų atostogų suteikimo vairuotojams-ekspeditoriams. Didelis nemokamų atostogų prašymų skaičius sukėlė abejonių ar įmonių vadovai, siekdami sumažinti su darbo santykiais susijusius mokesčius, faktiškai neverčia darbuotojų rašyti tokių prašymų.

„Patikrinimo metu nustatyta ir darbuotojų saugos ir sveikatos pažeidimų. Vienoje įmonėje net už darbuotojų saugą ir sveikatą atsakinga darbuotoja buvo nesusipažinusi su darbų saugos reikalavimais“, – teigia J.Gricius.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Jonas Gricius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Jonas Gricius

VMI pažymi, jog dalyje įmonių patikrinimai dar tebevyksta. Per 2017 m. VMI atliko apie 900 kontrolės veiksmų, o už nustatytus pažeidimus surašyta apie 130 administracinių nusižengimų protokolų.

Primename, kad gyventojai, pastebėję galimus mokestinius pažeidimus, informaciją apie tai gali perduoti paskambinę VMI pasitikėjimo telefonu 1882, taip pat el. priemonėmis: per programėlę „Pranešk“ arba užpildę anketą VMI internetinėje svetainėje . Apie padarytas nusikalstamas veiklas taip pat galima informuoti ir bendru FNTT pasitikėjimo telefonu – (8 5) 261 6205 arba el. paštu – dokumentas@fntt.lt. Apie nelegalų darbą gyventojai kviečiami pranešti ir VDI pasitikėjimo telefonu: (85) 213 9750 arba užpildant elektroninę formą VDI interneto svetainėje. Informaciją suteikusių asmenų anonimiškumas garantuojamas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius