Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Aliaksandras Lukašenka po protestų sumažino benzino kainas Baltarusijoje

Baltarusijos prezidentas A.Lukašenka
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Baltarusijos prezidentas A.Lukašenka
Šaltinis: BNS
0
A A

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka trečiadienį įsakė sumažinti kainas benzinui, kurios buvo padidintos nuo antradienio, po tą pačią dieną vėlai vakare įvykusios automobilininkų protesto akcijos, pranešė valstybinė naujienų agentūra „BelTA“.

Baltarusijos valstybinis koncernas „Belneftechim“ nuo antradienio vidutiniškai 30 proc. padidino mažmenines benzino ir dyzelinių degalų kainas, aiškindamas tai būtinybe ginti vidaus rinką po gegužės pabaigoje įvykusio Baltarusijos rublio devalvavimo 36 procentais.

„Susitarkime, kad degalai nuo rytdienos ryto būtų ne 5 200 (Baltarusijos rublių už litrą), ne 5 100, o daugiausiai 4 500“, – sakė A.Lukašenka specialiame pasitarime su vyriausybe.

Iki pabrangimo antradienį litras benzino kainavo apie 4 000 rublių, kai oficialus kursas 4 956 rubliai už 1 dolerį.

Ketvirtasis nuo metų pradžios kainų pakėlimas sukėlė automobilininkų nepasitenkinimą – vėlai vakare antradienį šimtai automobilių užkimšo Minsko centrinį prospektą, važiuodami pėsčiojo greičiu, be paliovos spausdami garsinio signalo mygtukus ir dažnai iš viso sustodami.

Devalvavus Baltarusijos rublį, smarkiai šoktelėjo kainos šalyje: per penkis mėnesius infliacija pasiekė 20,2 procento.

„Šis kainų sumažinimas rodo, kad valdžia išsigandusi. Valdžia rimtai bijo suerzinti ir šiaip jau įpykusią liaudį. Valdžia pamatė, kad didėja protesto nuotaikos tarp žmonių, kurie niekada nesidomėjo politika“, – agentūrai „Reuters“ sakė politologas Aliaksandras Klaskovskis.

„Valdžia supranta, kad jeigu ir toliau verš veržles, gali nulaužti sriegį“, – pridūrė jis.

Praėjusią savaitę lojalios valdžiai Baltarusijos profsąjungos įspėjo vyriausybę, kad dėl ekonominių problemų šalyje ir su jomis susijusio kainų augimo pradeda plisti protesto nuotaikos.

„Šis kainų sumažinimas šiaip ar taip yra maža visuomenės pergalė prieš valdžią. Ir ji gali pritraukti kitas, sudarydama pavojingą precedentą valdžiai. Žmonės gali paklausti savęs: „Jeigu pavyko dėl benzino, kodėl nepamėginus dėl cukraus, produktų ar dar dėl ko nors kitko“, – sakė opozicinės Jungtinės piliečių partijos lyderis Anatolijus Lebedka.

Nežinomas kursas

Baltarusijos prezidentas sakė, kad ateityje benzino kainos gali augti ne daugiau kaip 2–3 proc. per ketvirtį, ir jos turi būti susietos su dolerio kursu.

„Kokiu dolerio kursu jūs remiatės... o koks šiandien realus dolerio kursas? Nežinote... Reikėjo ramiai eiti. Iki sausio 1 dienos, kai stabilizuosis situacija valiutos rinkoje, susieti su kokiu nors doleriu ir perskaičiuoti degalų kainą“, – sakė A.Lukašenka.

Devalvavus Baltarusijos rublį, smarkiai šoktelėjo kainos šalyje: per penkis mėnesius infliacija pasiekė 20,2 procento.

Pats A.Lukašenka trečiadienį sakė, kad nemato priežasčių tolesnei Baltarusijos rublio devalvacijai.

„Aliaksandras Lukašenka taip pat pabrėžė, kad kol kas nemato pagrindo, kad Baltarusijos rublio kursas išaugtų daugiau nei 5 tūkst. Baltarusijos rublių už vieną dolerį“, – pranešė jo spaudos tarnyba po pasitarimo.

Trečiadienį oficialus Baltarusijos rublio kursas buvo 4 966 rubliai už dolerį.

Devalvavęs rublį Nacionalinis bankas griežtai apribojo kurso svyravimus, kurie paralyžiavo tarpbankinę rinką, ir atsirado įvairių pilkųjų schemų atliekant valiutines operacijas.

A.Lukašenka pareiškė, kad jis prieštarauja valiutos ir vartojimo rinkų liberalizavimui.

„Dabar negalima nieko paleisti iš valstybės kontrolės“, – pareiškė Baltarusijos prezidentas.

Slėpkite degtukus

A.Lukašenka jau kritikavo vyriausybę už kainų augimą, kuris privertė įšaldyti kai kurių maisto produktų kainas.

Tačiau praėjus kelioms dienoms po jo kritikos pabrango cukrus, cigaretės, kiauliena ir kai kurios kitos prekės.

Trečiadienį A.Lukašenka dar kartą pakartojo, kad negalima didinti kainų, ir kritikavo vyriausybę už nesugebėjimą stabilizuoti situaciją ekonomikoje.

„Aš griežtai draudžiu kelti kainas daugiau nei 3–5 proc. be mano žinios... Kaip tyčia daro... Aš negaliu leisti tyčiotis iš žmonių“, – sakė Baltarusijos lyderis.

„Garbės žodis, kaip maži vaikai. Nuo jūsų degtukus reikia slėpti, nes namus sudeginsite“, – pridūrė jis, kreipdamasis į vyriausybę.

Be kainų augimo, dėl šalį apėmusios finansų krizės labai trūksta užsienio valiutos ir su pertrūkiais tiekiamos vienos ar kitos prekės.

„Lukašenka griebiasi tradicinės Baltarusijos politikos: caras – geras, bajorai – blogi. Bet esant dabartinei situacijai, kai ekonomiką krečia sistemos krizė, tokia priemonė kažin ar bus veiksminga“, – mano A.Lebedka.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką