Dabar populiaru
Publikuota: 2009 spalio 7d. 14:26

Analitikai: Rytų Europos ekonomikos atsigavimas artėja, bet bus lėtas ir sudėtingas

SEB
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / SEB

Rytų Europos regionas smarkiausiai nukentėjo nuo pasaulio finansų krizės, teigia SEB grupės analitikai trečiadienį Stokholme paskelbtoje Rytų Europos šalių ekonomikos apžvalgoje „Eastern European Outlook“.

Apžvelgiamų šalių verslo ciklas 2009 m. vasarą pasiekė žemiausią tašką, tačiau atsigavimas bus lėtas ir nestokos trikdžių. Ekonomikos atsitiesimo procesas užtruks dėl griežtos fiskalinės politikos ir vangaus kredito rinkų pagyvėjimo.

Pasak SEB grupės analitikų, visame Rytų Europos regione ateinančiais metais pamažu atsigaus eksportas, o vidaus paklausa išliks silpna. Dėl didėjančio nedarbo ir tirpstančio darbo užmokesčio blogės namų ūkių finansų padėtis, o įmonių investicijas stabdys dideli nepanaudoti gamybos pajėgumai ir apmiręs skolinimas. „Rytų Europos ekonomikos atsigavimas smarkiai priklausys nuo pasaulio ir ypač euro zonos ekonomikos pagyvėjimo“, – sako SEB grupės analitikai.

SEB grupės analitikų teigimu, Lenkija yra vienintelė Europos Sąjungos šalis, kuri į atsigavimo stadiją žengia išvengusi recesijos. Apžvalgoje prognozuojama, jog Lenkijos ekonomikos plėtra 2010–2011 m. spartės. Nors energijos ištekliai ir daugelis žaliavų brango, Rusijos ūkio atsitiesimas bus neįspūdingas, o Ukrainos ekonomika 2010 m. išaugs taip pat labai nežymiai. Tarp Baltijos šalių pagyvėjimo pirmiausiai laukiama Estijoje, kurios realus BVP jau kitais metais turėtų nemažėti, o Latvija ir Lietuva ūkio augimo sulauks 2011 metais.

SEB grupės analitikai pastebi, kad pastaraisiais metais daugelį Rytų Europos šalių kamavę disbalansai – aukšta infliacija ir einamosios sąskaitos deficitas – didelio nuosmukio sąlygomis išnyko arba smarkiai sumenko. Mažiausios infliacijos artimiausiais metais laukiama Baltijos šalyse, šiek tiek didesnės Lenkijoje ir vis dar aukštos Rusijoje bei Ukrainoje. Valstybės biudžeto deficito mažinimas Estijai, Latvijai ir Lietuvai išliks aktualus ir kitąmet, o Lenkija, Rusija bei Ukraina veikiausiai bus priverstos imtis griežtesnės fiskalinės politikos.

Temos: 2 Ekonomika Europa

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

02:04
25:37
01:22

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką