Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Baltarusiai mokosi gyventi be pinigų ir prekių

Visiškai iššluota parduotuvė Minske
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Visiškai iššluota parduotuvė Minske
Šaltinis: 15min
0
A A

Staigi Baltarusijos rublio devalvacija šalyje sukėlė tikrą paniką. Iš parduotuvių dingo maisto produktai bei buities prekės, iš pinigų keityklų – užsienio valiutos, šoko į viršų degalų kainos. Parduotuvėje baltarusiai, paklausę „Kur žuvis?“, išgirsta: „Žuvies nėra ir nežinia kada bus.“

Po staigios, net 56 proc. siekusios,  Baltarusijos rublio devalvacijos antradienį šalies pinigų keityklose nebeliko užsienio valiutos. Prie keityklų būriavosi minios žmonių, besitikėjusių nusipirkti dolerių, eurų ar Rusijos rublių. Tačiau žmonės veltui laukė, nes keityklos valiutos tiesiog neturėjo. Užsienio valiutos turi Baltarusijos nacionalinis bankas, tačiau jis atsisakė parduoti ją komerciniams bankams. Bandydami ieškoti išeities žmonės iš anksto užsirašinėja į eiles valiutai įsigyti. Jei pasiseks, jie galės įsigyti iki 30 dolerių.

Baltarusijos nacionalinis bankas nacionalinę valiutą pirmadienį JAV dolerio atžvilgiu devalvavo 56 proc. Oficialus gegužės 24 dienos kursas – 4 930 Baltarusijos rublių už 1 JAV dolerį. Už eurą vakar reikėjo mokėti 7 tūkst. Baltarusijos rublių.

Grįžo deficito laikai

Valiutos krizę skaudžiai pajuto visi baltarusiai. Baltarusijos interneto tinklalapis naviny.by praneša, kad šalyje kilo panika, o maisto produktų rinkoje tvyro chaosas.

Baltarusiai nuo lentynų nušlavė makaronus, cukrų, druską, mėsos produktus ir net buitinę techniką. Pavyzdžiui, Bresto srityje iki krizės per mėnesį buvo parduodama 10 tonų druskos, o per pastarąsias kelias dienas – net 800 tonų.

Tiesa, vietos verslininkams toks ažiotažas – itin parankus. Dėl milžiniškos paklausos mėsos produktų gamyklos bei makaronų fabrikai dirba visu pajėgumu, o kai kurios gamyklos net pailgino darbo laiką.

Ekspertai prognozuoja, kad jei neįvyks stebuklas, netrukus parduotuvių šturmas baigsis, nes baltarusių perkamoji galia dėl devalvacijos ir nevaldomo kainų augimo kasdien mažėja. Prieš porą savaičių įprastas baltarusio maisto prekių krepšelis kainavo 50 tūkst. Baltarusijos rublių, o dabar tos pačios prekės kainuoja pusantro du kartus daugiau.

Daugelio maisto ir kitų prekių kainos pakilo 100 ir daugiau procentų. Ypač stebina česnako kainos. Turguje baltarusiškų česnakų kilogramas kainuoja 28 tūkst. Baltarusijos rublių, ukrainietiškų – 35 tūkst. rublių, o prekybos centruose importinių česnakų kaina siekia net 47 tūkst. rublių. Už tokią sumą galima nusipirkti kilogramą geros jautienos ar net 2 kilogramus kiaulienos.

Kainų pasiutpolkė

Kol kas net pati brangiausia jautiena akimirksniu išnyksta nuo prekystalių. Ažiotažą dar pakursto ir prekeiviai, nuolat pabrėžiantys, kad dabartinės didžiulės kainos – dar ne riba. Ypač tuo pasižymi turgaus prekeiviai, neslepiantys, kad netrukus turgavietės gali ištuštėti, nes auga ne tik prekių kainos, bet ir mokesčiai už prekybos vietas. Todėl netrukus gali nebelikti kam prekiauti. „Ką man dabar daryti su kainomis? Parašyti tokias, kad pirkėjai mane užmuštų“, – karščiavosi mėsa prekiaujanti turgaus prekeivė Ana.

Kaip ten bebūtų, baltarusiškos mėsos tikriausiai nepritrūks, o štai iš užsienio vežama šviežia šaldyta žuvis jau tapo deficitu. Firminėje Minsko žuvies parduotuvėje „Vitaliur“ vietoj žuvies pirkėjus pasitinka tušti prekystaliai. Į klausimą „Kur žuvis?“ galima išgirsti tik vieną atsakymą: „Žuvies nėra ir nežinia kada bus.“

Tiesa, kai kur šviežios šaldytos žuvies dar galima rasti, bet jos kaina gali priversti žagsėti. Pavyzdžiui, tilapijos filė kilogramas nuo 19 900 Baltarusijos rublių pabrango iki 37 tūkst., menkės kilogramas pabrango nuo 20 tūkst. iki 40 tūkst., o ir anksčiau brangios lašišos kilogramo kaina net svaigina – 110 tūkst. Baltarusijos rublių.

Ne ką mažiau auga ir ne maisto prekių kainos. Šampūnai, dantų pasta kainuoja pusantro ar tris kartus brangiau. Pabrango prekės vaikams, ypač rūbai ir sauskelnės. Taip pat kasdien auga degalų kainos.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką