Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2011 sausio 5d. 22:53

Ekonomistas: aukštos degalų kainos kelia grėsmę ekonomikos atsigavimui

Nafta
Kęstučio Vanago/BFL nuotr. / Naftos gavyba.
Į rekordines aukštumas pakilusios degalų kainos gali pridaryti žalos atsigaunančioms ekonomikoms, ypač išsivysčiusių šalių, pareiškė Tarptautinė energetikos agentūra (TEA).

Anot agentūros, naftos importo kaina šalims, kurios priklauso Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai (EBPO), per praėjusius metus pakilo 30 proc. ir sudarė per 790 mlrd. JAV dolerių (per 2 trln. Lt). Ši suma lygi 0,5 proc. EBPO valstybių bendrojo vidaus produkto.

TEA vyriausiasis ekonomistas Fatihas Birolis teigia, jog nafta yra svarbiausias išsivysčiusių valstybių importo išteklius, rašo BBC. Jis įspėjo apie pakilusios naftos kainos pasekmes: „Pasaulinei ekonomikai neabejotinai kyla didelė rizika sulaukti neigiamų pasekmių.“

Pasak jo, degalų kaina yra svarbiausias rodiklis tiek valstybių, tiek jų gyventojų biudžetuose. „Jei naftos kaina smarkiai pakyla, tai daro įtaką viskam – nuo nacionalinio prekybos balanso, iki namų ūkių išlaidų“, – sakė jis, pridurdamas, jog tai reiškia ir augančią infliaciją.

TEA buvo įkurta 1974-aisiais, po pasaulinės naftos krizės, kad prižiūrėtų naftos tiekimo sutrikimus bei teiktų informaciją apie pasaulinę naftos rinką ir kitus energetikos sektorius. Agentūros pagrindinė paskirtis buvo kovoti su Naftą eksportuojančių šalių organizacijos augančia įtaka.

Prieš mėnesį apžvelgdama 2011-ųjų perspektyvas agentūra prognozavo, jog naftos poreikis visame pasaulyje toliau augs.

Antradienį skelbta, jog naftos kaina pasiekė aukščiausią lygį per pastaruosius 27 mėnesius, pabrangusi iki 92,58 JAV dolerio už barelį. Trečiadienį kaina jau nukrito iki 88,98 JAV dolerio už barelį.

Nors augančios degalų kainos žada didesnes įplaukas naftą eksportuojančioms šalims, pablogėjus degalų vartotojų finansinei situacijai tai gali turėti ir atvirkštinės įtakos.

„Naftos eksportuotojams reikia stiprių ekonomikų, tačiau aukštos kainos anksčiau ar vėliau ekonomikas nukankina, o tai reiškia, jog naftos importas mažės“, – teigė F.Birolis.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

SEB verslo augimo programa

47:36
01:21:02

Adventur 2022

Maistas

Tik prenumeratoriams

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką