Dabar populiaru
Publikuota: 2011 lapkričio 1d. 16:20

Graikijos pareiškimas apie referendumą sukėlė nerimą Europos Sąjungoje

Graikijos parlamentas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Graikijos parlamentas

Graikijos pareiškimas apie referendumą privertė Europos Sąjungą (ES) sunerimti. Pirmadienį graikų premjeras Georgas Papandrėjas pareiškė, kad nori sužinoti tautos nuomonę, ar reikia priimti finansinę ES pagalbą mainais į ekonominio ribojimo priemones – šis ES nutarimas, priimtas praėjusią savaitę, sukėlė neigiamą Graikijos visuomenės reakciją, pranešama BBC tinklalapyje.

Prancūzijos prezidento Nicolas Sarkozy administracijos atstovai antradienį sakė, kad šalies vadovas ketina Graikijos pareiškimą telefonu aptarti su Vokietijos kanclere Angela Merkel.

Buvusį Vokietijos ekonomikos ministrą Rainerį Bruederle papiktino šis Graikijos pareiškimas. Pasak jo, jeigu Graikija nevykdys savo įsipareigojimų, ES nustos skirti piniginę paramą, kuri iki šiol padėjo šaliai išsilaikyti.

Vis dėlto ES lyderiai antradienį pareiškė tikintys, kad Graikija laikysis įsipareigojimų savo partnerėms euro zonoje ir mažins išlaidas už naują pagalbos finansavimą.

Pareiškime, paskelbtame po netikėto pranešimo Graikijoje apie galimą referendumą, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Hermanas Van Rompuy ir Europos Komisijos vadovas Jose Manuelis Barroso pabrėžia: „Mes visiškai pasitikime, kad Graikija laikysis euro zonai ir tarptautinei bendruomenei prisiimtų įsipareigojimų“.

Jie abu nurodo „priėmę žinion“ ministro pirmininko G.Papandrėjo sprendimą surengti balsavimą ir sakė telefonu susisiekę su Graikijos premjeru.

Jie taip pat susisiekė su 17 euro zonos šalių-narių ir palaikys šį ryšį šią savaitę vykstančiame G20 šalių vadovų susitikime Kanuose.

Bendrame pareiškime taip pat pakomentuotas praėjusį ketvirtadienį viršūnių susitikime priimtas susitarimas atitraukti Graikiją nuo bedugnės krašto – „mes esame įsitikinę, kad šis susitarimas yra geriausias Graikijai“.

Graikijos valdžia nusprendė klausti žmonių nuomonės

Graikijos ministras pirmininkas G.Papandrėjas ketina surengti referendumą dėl pagalbos Atėnams paketo, kuris buvo patvirtintas ES viršūnių susitikime ir kuriuo numatyta nurašyti 50 proc. valstybės skolų, suteikti naujų paskolų ir tęsti biudžeto taupymo programą.

Jeigu bus balsuojama neigiamai, vyriausybei gali tekti atsistatydinti ir gali būti sustabdytas jos ekonominės programos finansavimas iš užsienio.

„Tegu žmonės pasako paskutinį žodį, tegu jie sprendžia šalies likimą, – pareiškė jis, kalbėdamas pirmadienio vakarą Graikijos parlamente. – Mes tikime savo piliečiais, mes pasitikime jų nuomone ir jų sprendimu.“

Premjero nuomone, susitarimui su ES turi pritarti visos politinės jėgos.

G.Papandrėjo vyriausybė pastaruoju laiku susilaukė ne tik vis platesnių gyventojų protestų ir opozicijos reikalavimų surengti pirmalaikius rinkimus, bet ir didėjančio nepasitenkinimo kabineto veiksmais savo valdančiojoje Socialistų partijoje.

Esant situacijai, kai premjerui daromas stiprus politinis ir socialinis spaudimas, sprendimas dėl referendumo gali būti vertinamas kaip paskutinė korta, kuria jis gali sulošti, rašo „The New York Times“.

Referendumui, kurį numatoma surengti sausį, bus iškeltas klausimas, ar remia graikai susitarimą dėl  skolų ir biudžeto taupymo priemonių programą mainais už tarptautinę pagalbą.

Jeigu bus balsuojama neigiamai, vyriausybei gali tekti atsistatydinti ir gali būti sustabdytas jos ekonominės programos finansavimas iš užsienio, rašo „The Wall Street Journal“. Jeigu graikai pasakys „taip“, gali nuslūgti šalies ekonomiką paralyžiuoti grasinančių streikų ir protestų gatvėse banga.

Referendumas įneša neaiškumo į jau, regis, išspręstą klausimą dėl antrojo pagalbos Graikijai paketo ir gali sužlugdyti Europos lyderių priimtą visa apimantį susitarimą, kuriuo siekiama  išspręsti euro zonos problemas, rašo „The New York Times“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką