Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ispanija paskelbė nepaprastąją padėtį dėl oro dispečerių streiko (atnaujinta 22.20 val., nuotraukos)

Dispečerių streikas Ispanijoje sužlugdė 250 tūkst. žmonių keliones.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Dispečerių streikas Ispanijoje sužlugdė 250 tūkst. žmonių keliones.
Šaltinis: BNS
0
A A

Ispanija šeštadienį paskelbė nepaprastąją padėtį dėl neoficialaus oro dispečerių streiko, kuris jau antrą dieną paralyžiavęs lėktuvų skrydžius šioje šalyje.

Penktadienio popietę armija perėmė oro erdvės kontrolę, kai dispečeriai pradėjo masiškai palikinėti darbo vietas, tokiu būdu paralyžiuodami pagrindinių šalies uostų darbą per vieną judriausių prieškalėdinio laikotarpio savaitgalių. Skaičiuojama, kad streikas, dėl kurio neskraido lėktuvai, sutrikdė maždaug ketvirčio milijono žmonių keliones.

„Sakėme, jog jeigu padėtis oro uostuose nenormalizuosis, skelbsime nepaprastąją padėtį. Aišku, kad padėtis nenormalizavosi“, – vicepremjeras Alfredo Perezas Rubalcaba sakė per skubiai sušauktą ministrų kabineto posėdį. Jeigu dispečeriai dabar negrįš į darbą, tai bus laikoma įstatymų pažeidimu, nurodė jis.

Tuo tarpu sumaištis Ispanijos oro uostuose tęsiasi: šalies oro bendrovė „Iberia“ atšaukė visus savo skrydžius iki sekmadienio 5 val. Grinvičo (7 val. Lietuvos) laiku, o Airijos pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ atšaukė visus šeštadienį turėjusius vykti jos lainerių skrydžius į Ispaniją ir iš Ispanijos (įskaitant ir Kanarų salas) taip pat visus Portugalijos oro uostus. Skelbiama, jog atnaujinta informacija apie padėtį bus paskelbta 18.30 val. Grinvičo (20.30 val. Lietuvos) laiku.

Bendrovė „Iberia“ prašo keleivių nevažiuoti į oro uostus, nes jos darbuotojai negalės jiems padėti, ir paprašė oro uostuose esančius savo keleivius grįžti namo.

Aviakompanijos „Air France“, KLM, „Thai Airways“ ir kitos bendrovės šeštadienį taip pat atidėjo skrydžius iš Madrido oro uosto „Barajas“, pranešama oro uosto švieslentėje. Kitos skrydžius atidėjusios bendrovės yra šios: „Spanair“, „Easyjet“, „Aegean“.

Skaičiuojama, kad streikas, dėl kurio neskraido lėktuvai, sutrikdė maždaug ketvirčio milijono žmonių keliones.A.P.Rubalcapa prieš vyriausybės posėdį pagrasino: „Dispečeriai bus mobilizuoti, o jeigu jie negrįš į darbą, jų bylos nedelsiant bus perduotos teismams. Jie bus apkaltinti nusikaltimu, už kurį gali būti skirtas laisvės atėmimas.“

Dispečeriai seniai nesutaria dėl atlyginimų ir darbo sąlygų su valstybine oro uostų valdyba AENA, o dėl jų streiko pagrindiniuose Ispanijos oro uostuose laineriai nebegalėjo nei tūpti, nei kilti.

Šis neoficialus streikas buvo paskelbtas, kai ministrų kabinetas patvirtino naujus oro dispečeriams taikomus metinius darbo valandų apribojimus, taip pat įstatymą, pagal kurį armija įpareigojama perimti oro erdvės kontrolę, paskelbus nepaprastąją padėtį. Vyriausybė taip pat pritarė planams parduoti 49 proc. AENA akcijų, o profesinės sąjungos pasmerkė šį sprendimą.

Dispečeriai neperspėję pradėjo palikinėti darbo vietas, sakydami, jog susirgo; galiausiai buvo uždaryta visa Ispanijos oro erdvė, išskyrus pietinį Andalūzijos regioną. Oro dispečerių profesinė sąjunga USCA pareiškė, kad jos nariai nestreikuoja, tačiau jiems jau įgrisę vyriausybės veiksmai.

„Tai liaudies sukilimas“, – USCA vadovas Camilo Cela sakė naujienų agentūrai „Reuters“.

„Buvau lėktuve su vaiku, kai jie mums pranešė, kad lėktuvas neskris, nes dispečeriai nusprendė streikuoti“, – į savo motinos laidotuves Maljorkos saloje ketinęs skristi Madrido gyventojas, vardu Ramonas, pasakojo „Reuters“.

Ispanija vykdo didelio masto reformas, mėgindama sumažinti biudžeto išlaidas ir atgaivinti apmirusią ekonomiką, taip pat išsklaidyti nerimą, jog šaliai prireiks finansinio gelbėjimo paketo, koks anksčiau buvo skirtas Airijai.

Darbo ir susisiekimo ministras Jose Blanco pasmerkė šį neoficialų streiką, vadindamas jį šantažu. Dispečerių akciją taip pat peikė daugelis Ispanijos laikraščių.

Ispanijoje skrydžių dispečeriai grįžta į savo darbo vietas (papildyta 22.20 val.)

Ispanijoje streikavę oro eismo valdymo tarnybos darbuotojai šeštadienį pamažu grįžta į savo postus, todėl atveriama daugiau kaip pusė šalies oro erdvės, nors skrydžiai dar neatnaujinami, pranešė oro uostų operatorė AENA.

Madrido Barachaso oro uoste tūkstančiai keleivių praleido naktį oro uoste, sėdėdami arba gulėdami ant grindų, apsikloję antklodėmis. Daugelis kitų siekė susigrąžinti pinigus už bilietus arba pakeisti skrydžių datą.

Tvarkaraščiai rodė, kad atšaukta apie trečdalis skrydžių, tarp jų į Ispanijos šiaurinį miestą Bilbao, taip pat į Amsterdamą ir Vašingtoną.

Madrido Barachaso oro uoste tūkstančiai keleivių praleido naktį oro uoste, sėdėdami arba gulėdami ant grindų, apsikloję antklodėmis.60 metų Teresa Cabezas planavo keturioms dienoms išvykti pailsėti į Krokuvą, tačiau nebuvo tikra, ar jai bus grąžinti pinigai už atšauktą skrydį. „Jie mums pareiškė, kad skrydis atšauktas ir išdalijo pretenzijų pateikimo anketas“, – skundėsi moteris.

Ateinantis pirmadienis ir trečiadienį Ispanijoje bus nedarbo dienos, daugelis žmonių antradienį pasiėmė laisvą dieną, kad penkias dienas iš eilės nereikėtų eiti į darbą.

Pastarasis streikas taip pat sutapo su penktadienį Ispanijos vyriausybės priimtu oro uostų darbo taisyklių pakeitimu. Vyriausybė patvirtino, kad oro uostų dispečeriai per metus galės dirbti ne ilgiau nei 1 670 valandų, tačiau taip pat aiškiau apibrėžė, kad šis apribojimas netaikomas kitokiam su skrydžių valdymu tiesiogiai nesusijusiam darbui.

Oro dispečerių profesinių sąjungų susivienijimo atstovas sakė, jog pagal naująsias taisykles laisvadieniai, paimti dėl ligos arba vaikų priežiūros, nebus įtraukti į maksimalų dispečerių darbo laiką.

„Mes priartėjome prie psichinės ribos, kai naujasis dekretas, patvirtintas šį rytą, įpareigojo mus dirbti daugiau valandų“, – profsąjungos atstovas Jorge Ontiverosas sakė duodamas interviu penktadienio vakarą.

„Priėmėme šį sprendimą individualiai, o vėliau jis pasklido tarp kitų bendradarbių, kurie liovėsi dirbę, nes daugiau taip gyventi nebegali. Esant tokiai padėčiai negalime kontroliuoti lėktuvų“, – pridūrė jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos Streikas
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką