Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV paskelbta, kad recesija baigėsi. Kodėl amerikiečiai nesidžiaugia?

Bedarbiai JAV
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Bedarbiai JAV
Šaltinis: 15min
0
A A

Paskelbus, kad recesija Jungtinėse Valstijose baigėsi, amerikiečiai, regis, turėjo įgyti optimizmo. Tačiau taip neatsitiko – ekonomika vis dar mėgina atsitiesti labai lėtai, nedarbas nemažėja, o ekonomistai sako, kad tikrosios prošvaistės dar toli.

Naujienų portalas 15min.lt jau skelbė, kad  Nacionalinis ekonomikos tyrimų centras (NBER) pareiškė, jog didžiausias nuosmukis nuo Didžiosios depresijos laikų 1930-aisiais JAV baigėsi praėjusių metų birželio mėnesį. Šie duomenys nebuvo paskelbti anksčiau, nes bandyta susidaryti aiškesnį vaizdą apie praėjusių metų rodiklius.

Tačiau ši, regis, itin džiugi žinia nesukėlė optimizmo nei valdžiai, nei paprastiems žmonėms. Kaip rašo „The Wall Street Journal“, nors ekonomistai oficialiai skelbia recesijos pabaigą, milijonams žmonių, likusių be darbo, matančių, kaip smunka jų turto vertė, recesija dar nesibaigė.

Per pusantrų recesijos metų darbo vietų sumažėjo 7,3 mln., realus BVP sumažėjo 4,1 proc., amerikiečiai prarado apie 21 proc. savo turto.

„Didžioji recesija baigėsi? Kažin“, – tiesiai šviesiai skelbia įtakingas leidinys „Forbes“. „Recesija pasibaigė, skausmas liko“, – skelbia kitas leidinys „The Wll Street Journal“. „The Washington Post“ rašo, kad tai ir blogiausia, jog oficialiai pasibaigus recesijai jos pabaigos niekas nepajuto.

Tai liudija ir oficialūs skaičiai: nuo recesijos pabaigos BVP pakilo tik 2,9 proc., o namų ūkiai grąžino tik 4,1 proc. prarastų lėšų. Nedarbas ir toliau auga: rugpjūtį jis pakilo iki 9,6 proc. Nekilnojamojo turto rinka, nuo kurios prasidėjo recesija, ir toliau lieka nestabili – liepą naujų namų pardavimas nukrito 12,4 proc. – iki minimalaus lygio 1963 metais.

Daugybė amerikiečių ir toliau priversti kraustytis iš savo namų, nes nesugeba mokėti paskolų. Rugpjūčio mėnesį bankai savo žinion gavo 95 364 nekilnojamojo turto objektus iš negalinčių mokėti žmonių – tai yra absoliutus antirekordas. Rugpjūtį net 339 tūkst. amerikiečių gavo pranešimus, kad jų turtas gali būti parduotas iš varžytynių, jeigu skolos nebus padengtos.

Ekonomistai prognozuoja, kad darbo rinka grįš į ikikrizinius rodiklius tik per trejus metus. Vadinasi, valdžia ir toliau turės užtikrinti užimtumo programų įgyvendinimą.

Tad panašu, kad žinia apie recesijos pabaigą reiškia tik tai, jog iki tikrosios recesijos pabaigos dar toli. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką