Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos ambasadorius Japonijoje: „Lietuviai prašo pagalbos, bet iš nusiaubtos šalies nesiveržia“

Tuščios lentynos Akitos mieste esančiame prekybos centre
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Parduotuvės Japonijoje - tarsi iššluotos. Labiausiai perkami makaronai ir duona.
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos ambasadorius Japonijoje Dainius Kamaitis teigė, jog į ambasadą šiuo metu besikreipiantys vietos lietuviai prašo įvairiausios pagalbos.

Vieni teiraujasi, kokia situacija, nes informacija japonų televizijose retai pateikiama anglų kalba. Taip pat Japonijoje gyvenantys lietuviai klausia, kaip patogiau pasiekti oro uostą, kad galėtų išskristi iš šalies. „Norinčiųjų išvykti nėra labai daug. Kai kurie nori tiesiog laikinai palikti šalį ir išvykti į kokią kitą šalį. Lietuviai, kurie čia yra sukūrę šeimas, pakliuvę į dvylypę situaciją – jie patys nori grįžti į Lietuvą, tačiau jų šeimos nariai, kuriems Japonija – gimtinė, nenori palikti artimųjų“, – aiškino D.Kamaitis.

Budi paromis

Ambasados registre yra įrašytos 170 lietuvių, kurie gyvena Japonijoje, pavardės. Tačiau, pasak ambasados darbuotojų, šis skaičius gali būti ir ne visai tikslus. Ne visi lietuviai panoro užsiregistruoti, kiti jau yra išvykę. Pirmąją žemės drebėjimo dieną, praėjusį penktadienį, ambasada kreipėsi į visus vietos lietuvius, kad šie užsiregistruotų. „Sulaukėmė daugybės lietuvių laiškų, kad jiems viskas gerai, kad niekas neatsitiko“, – pasakojo ambasadorius.

Ambasados nuotr./Lietuvos ambasadorius Japonijoje Dainius Kamaitis
Ambasados nuotr./Lietuvos ambasadorius Japonijoje Dainius Kamaitis

Nuo penktadienio Lietuvos ambasada Japonijoje dirba beveik ištisą parą: pasikeisdami budi prie telefono, nuolat seka naujienas, informacija dalijasi su Lietuvos Užsienio reikalų ministerija.
„Tokijui iš esmės pasisekė. Nepaisant to, kad šįryt pranešta apie tai, jog žuvo 7 Tokijo gyventojai, tie skaičiai nėra tokie bauginantys, kaip duomenys iš kitos šalies dalies, kur žemės drebėjimas ir cunamis pridarė didžiulių nuostolių“, – 15min.lt pasakojo ambasadorius.

Tokijuje pirmą kartą apsilankę žmonės didelių skirtumų nepastebėtų – gyvenimas teka įprasta vaga, nepaisant kelių įvestų naujovių.

Šiuo metu Japonijos gyventojams leidžiama įsigyti tik ribotą kiekį degalų, parduotuvių lentynos su duonos, makaronų gaminiais yra iššluotos. Gyventojų prašoma taupyti elektros energiją – tad per parą po 5 val. išjungiama elektra įvairiuose regionuose.

„Japonijoje jau esu kelerius metus, tačiau su tuo, kad žemės drebėjimai tęstųsi jau kelintą parą iš eilės, susiduriu pirmą kartą“, – sakė D.Kamaitis.

Oro uostuose – liberalesnė tvarka

Kai kurie Japonijoje gyvenantys lietuviai jaučiasi itin nejaukiai.  Viena šiuo metu ten gyvenanti ir ten šeimą sukūrusi klaipėdietė laukiasi kūdikio. Tragedija šalį sukrėtė, kai iki gimdymo liko vos mėnuo. Išsigandusi galimos radiacijos dėl gaisrų ir sprogimų Fukušimos atominėje elektrinėje, moteris siekia sugrįžti į Lietuvą.

D.Kamaitis teigė žinąs apie šią situaciją, ambasados darbuotojai suka galvas, kaip padėti lietuvei.
„Ir šį rytą bendravome su ja, reikėjo padėti sutvarkyti kai kuriuos dokumentus. Situacija nėra įprasta – medikai paprastai tiek mėnesių besilaukiančioms moterims neberekomenduoja skraidyti. Tačiau dėl šalį ištikusios nelaimės avialinijos linkusios į daug ką žiūrėti lanksčiau“, – teigė Lietuvos ambasadorius Japonijoje.

Avialinijos sutinka pakeisti bilietus, ieškoma įvairiausių būdų, kaip padėti keleiviams.

„Savotiška panika yra kilusi dėl to, kad ne visą informaciją pavyksta gauti išsyk. Tačiau iš tiesų skrydžių kompanijos šiuo metu daro daug daugiau ir į viską žvelgia žymiai liberaliau nei įprastai“, – teigė ambsadorius.

Stengiasi likti ramūs

Japonijoje gyvenanti Oksana Aoyama pasakojo, jog gyvenimas atokiau nuo nuniokotų vietų jau sugrįžęs į įprastą ritmą.

„Gyvenu tolokai – 700 kilometrų nuo tos vietos, kurią užliejo cunamis. Pas mus viskas ramu, šiuo metu esu darbe. Retkarčiais žemės drebėjimas pasikartoja, bet nestiprus“, – pasakojo ji.
Lietuvė pasakojo gavusi nemažai pagalbos siūlymų iš ambasados, prašymų pranešti apie savo buvimo vietą.

Į Lietuvą moteris tikrai neketina grįžti. „Kas dėl Europos ir JAV – tai jie tikrai perdeda... O gal ir atvirkščiai, gal japonai daug ką slepia, kad žmonės nepanikuotų. Šitą mes sužinosime vėliau. Japonai – ramūs žmonės, savo jausmų jie nerodo. Stengiuosi ir aš likti rami, bet mes esam labai skirtingai auklėti“, – kalbėjo Japonijoje gyvenanti Oksana. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką