Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Naftos žaliavos kaina lėmė veiksmai Azijos rinkose

Nafta
K.Vanago, R.Vilimo/BFL nuotr. / Nafta
Šaltinis: 15min
0
A A

Per savaitę „Brent“ naftos kaina Londono biržoje pakilo trim doleriais.

Šiandien jos barelis kainuoja 79,27 JAV dolerius. Pasak „Lietuva Statoil“ Pardavimų ir tiekimo departamento direktoriaus Giedriaus Bandzevičiaus, naftos žaliavos kainos augimą lėmė nerami geopolitinė situacija Artimuosiuose Rytuose dėl tebevykstančios urano sodrinimo programos, taip pat aktyvūs Arabų šalių ir Azijos valstybių veiksmai sudarant būsimus naftos žaliavos tiekimo sandorius, dėl kurių gali kilti kainos Vakarų valstybėms.

Praėjusią savaitę Saudo Arabija pranešė didinanti naftos žaliavos eksportą į Indiją 0,7 mln. barelių per dieną. Šalys susitarė, kad kartu atliks projektų studijas, kurios pagerins naftos žaliavos tiekimą tarp Saudo Arabijos ir Indijos. Indija šiuo metu šalyje stato 3 naftos perdirbimo gamyklas, prie kurių vystymo prisidės Saudo Arabija. Ekspertai taip pat teigia, kad ši Artimųjų Rytų valstybė ketina peržiūrėti ir sumažinti tiekiamos naftos žaliavos kainas Azijos rinkoms. Manoma, kad tokį sprendimą paspartino didžiųjų Azijos valstybių – Kinijos, Japonijos ir Pietų Korėjos bendradarbiavimas su Rusija, kuri joms tiekė žaliavą ir pastarąjį mėnesį pagal eksportuojamos žaliavos kiekius aplenkė didžiausią pasaulyje naftos žaliavos eksportuotoją – Saudo Arabiją. Ekspertai taip pat teigia, kad kainos mažinimas Azijos rinkoms gali būti kompensuojamas padidėjusiomis ateities sandorių kainomis prekyboje su JAV.

Kita Artimųjų Rytų valstybė – Irakas praėjusią savaitę pranešė, jog pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Kinija, kuriai suteikė teisę eksploatuoti vienuoliktą iš užsienio įmonėms atvertų naftos žaliavos telkinių. Po šio sprendimo Kinija tapo stambiausia užsienio žaidėja, kuri eksploatuoja daugiausiai Irako naftos žaliavos gavybos telkinių.

Praėjusią savaitę buvo patikslinti JAV 2009 m. IV ketvirčio ekonomikos rezultatai. Paaiškėjo, kad Jungtinių Valstijų BVP paskutinį praėjusių metų ketvirtį augo 5,9 proc. ir tai buvo 0,2 proc. didesnis augimas nei buvo skelbta išankstiniais duomenimis. Tačiau šią pozityvią naujieną iš dalies nusvėrė informacija sumažėjusį namų ūkių vartojimą, kuri šiek tiek kompensavo naftos žaliavos kainos augimą.

Roterdamo biržoje kilo naftos produktų indeksai

Sekdami pasikeitusią naftos žaliavos kainą, Roterdamo biržoje augo naftos produktų indeksai. Benzino Platts indeksas paaugo 39 JAV doleriais, dyzelino Platts ūgtelėjo 20 doleriais.

Didmeninėje rinkoje litras A-95 markės benzino pabrango 5 ct, dyzelino kaina paaugo 4 ct, o dujos atpigo 3 ct.

Mažmeninėje rinkoje litras A-95 markės benzino pabrango 1 ct, dyzelino kaina kilo 1 ct, o dujų kaina išliko stabili.

Pasak G. Bandzevičiaus, šiuo metu pasaulio rinkose nematyti ženklų, kurie rodytų naftos žaliavos ir jos produktų kainos kritimą.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką