Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Naujoje savo knygoje „Įveikime ekonominę depresiją!” Paulas Krugmanas pasaulį iš krizės siūlo traukti išlaidaujant

Paulas Krugmanas
Paulas Krugmanas
Šaltinis: 15min
0
A A

Vilniaus knygų festivalyje pristatyta nauja Nobelio ekonomikos premijos laureato Paulo Krugmano knyga „Įveikime ekonominę depresiją!“. P.Krugmano receptus, kaip įveikti krizę, Lietuvos ekonomistai vertina nevienareikšmiškai ir siūlo ją skaityti atsargiai ir galbūt net pabandyti rasti vieną kitą autoriaus loginę klaidą.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Raimondas Kuodis
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Raimondas Kuodis

„Rankose laikote knygą apie ekonominį nuosmukį, – savo knygos įvade rašo P.Krugmanas, – kuris šiuo metu kamuoja Jungtines Valstijas ir daugelį kitų valstybių, – nuosmukį, kuris tęsiasi jau penkerius metus ir nesimato jokių ženklų, kad artimiausiu metu baigtųsi.“

Lietuvos banko valdybos narys Raimondas Kuodis susirinkusiesiems į knygos pristatymą aiškino, kad tai yra vieno iškiliausių nūdienos mąstytojų knyga, kurioje aiškinama, koks tamsusis amžius buvo užpuolęs Vakarų visuomenę pastaruosius tris dešimtmečius.

„Daug kas jo (P.Krugmano – red.) bijo ir daug kas nekenčia. Ypač respublikonai, kurie gyvą jį prikaltų. (...) Tai žmogus, kuris tikrai išsamiai rašo apie dalykus ir išmano apie dalykus. Dabar daug kas rašo apie krizę, bet mažai yra ją suprantančių“, – kalbėjo R.Kuodis.

Viena pagrindinių knygos gijų ir yra būtent apie tamsųjį makroekonomikos amžių. JAV ekonomikos išjudinimui reikėjo didesnio stimulo, jos skatinimas esą buvo per menkas. „Metafora čia būtų tokia – jeigu tu nori užstumti mašiną ant apledėjusio kalniuko, reikia rimto įsibėgėjimo, nes jei tau pritrūks nors per nago juodymą, tu vėl nuslysi atgal“, – sakė R.Kuodis.

P.Krugmano teigimu, ekonomiką reikia skatinti nebijant, kad JAV bankrutuos ar ją užpuls hiperinfliacija arba pašoks palūkanos.

„Mes matome žmogų, kuris parodė drąsą. Kas yra drąsa ekonomikoje? Tai ne tik drąsa pasakyti, kad jei darysime taip, tai bus taip. Bet tu turi pasakyti, kokį laiką taip bus, kokio stiprumo bus tie efektai. Daug žmonių, labai rimtų ekonomistų veidu į purvą krito prognozuodami, kad bus kažkokia hiperinfliacija“, – sakė R.Kuodis.

N.Mačiulis siūlo surasti logikos klaidų

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Nerijus Mačiulis
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Nerijus Mačiulis

„Nežinau, ar drąsios prognozės yra tikrai gero ekonomisto skiriamasis bruožas, – sakė „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. – Pagal tokį skiriamąjį bruožą ir Nourielis Roubinis turėtų būti geras ekonomistas, nes nuolat prognozuoja labai drąsiai, bet  labai į šoną.“

Visgi, N.Mačiulio teigimu, į lietuvių kalbą išversta (vertimo autorė – ekonomistė Aušra Maldeikienė) knyga yra gera, tinkama skaityti ir ekonomistams, ir mažiau ekonomika besidomintiems žmonėms.

„Ne ekonomistas skaitydamas  bus įtikintas, kad tai, ką sako P.Krugmanas, yra bekompromisė tiesa, neturinti alternatyvų. (...) Aš pakankamai gerai jaučiausi skaitydamas šią knygą, nes nedažnai tenka skaityti Nobelio premijos laureato knygą, kurioje galima rasti tiek daug loginių klaidų, netikslumų, pigios politinės propagandos“, – kalbėjo N.Mačiulis.

Jo teigimu, neatsitiktinai ši knyga pasirodė artėjant JAV prezidento rinkimams – P.Krugmanas įtikinamai gina B.Obamos ekonominę politiką.

JAV rankose – galingesni ginklai

JAV yra suvereni valstybė, nes jos valiuta – doleris – yra nekonvertuojama. Tai suteikia valstybei daug galingesnių ginklų ekonomikos skatinimui nei, pavyzdžiui, jų turi euro zona, Baltijos valstybės, Kinija ir pan.

N.Mačiuliui nepatinka, kad receptus, kuriais krizę įveikti galėtų JAV, P.Krugmanas primygtinai perša ir Europai. Jo mąstymo modelį ypač griauna Baltijos valstybės, kurios tarptautinėje žiniasklaidoje minimos kaip sėkmės pavyzdžiai. Tuo metu į P.Krugmano sveikos ekonomikos receptą neįeina toks ingredientas kaip fiskalinė konsolidacija.

„Baltijos valstybės neatitinka jo mąstymo modelio ir, deja, Baltijos valstybių kryptis, tos struktūrinės reformos, fiskalinė konsolidacija pasiteisino ir dabar ekonomikos auga gana sparčiai. Jam tai visiškai neparanku“, – kalbėjo ekonomistas.

Asmeninio archyvo nuotr./Stasys Jakeliūnas
Asmeninio archyvo nuotr./Stasys Jakeliūnas

Knygos pristatyme dalyvavęs kredito unijos „Vilniaus taupomoji kasa“  finansų analitikas Statys Jakeliūnas taip pat pabrėžė, kad tai, kas tinka JAV, Europoje gali visiškai nepasiteisinti.

„Lengva jiems skolintis ir išlaidauti  todėl, kad jie gali lengvai savo skolą parduoti kinams, kurie eksportuoja kaip bepročiai į JAV ir neturi, kur tų dolerių dėti, tik pirkti iždo obligacijas, arba, blogiausiu atveju, patys amerikiečiai gali tą skolą supirkti“, – kalbėjo S.Jakeliūnas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką